Teleprogramma.pro

День закоханих можна перейменувати в день любові до себе: психолог розповіла, чим корисна самотність

Кандидат наук та психолог Віра Романова розповіла журналістам 5.UA про те, чи відрізняються очікування від свята у чоловіків та жінок, а також у чому полягає користь самотності

На календарі 14 лютого, День усіх закоханих, який спонукає людей проявляти свої почуття, дарувати подарунки та приділяти час своїм коханим. Очікування напередодні таких свят у кожного свої, проте не завжди вони збігаються з реальністю.

За словами психолога Віри Романової, питання про очікування завжди складне і просте одночасно. Адже очікування – це завжди наші дії по відношенню до іншої людини.

"Ми, як чоловіки так і жінки, очікуємо від іншого/іншої чогось і цей інший зовсім тут ні до чого.

Очікування завжди пов'язані з чарівністю. Це кожна людина робить щось, щоб зачаруватися кимось або чимось. І як результат, ми найчастіше отримуємо розчарування. А розчарування це завжди нелегко.

Тут хочеться тільки процитувати деяких моїх друзів і колег "не чекайте чуда, чудіть самі". А в той момент, коли наші мрії про кохання будуть сильніші від наших страхів - вони почнуть збуватися", – зазначає експерт.

Самотність – це стан душі, часом абсолютно не пов'язаний з наявністю або відсутністю близьких людей.

У суспільстві побутує така думка, що людям, у яких немає пари, важко переносити святкову ейфорію Дня закоханих та спостерігати щасливе оточення у цей день. Та і взагалі, багато людей звикли думати, що за самотністю криється глибокий відчай. Проте, самотніми люди можуть бути і в парі. 

Психолог Віра Романова розповіла про властивості самотності, її сприйняття та користь.

"Прийнято вважати, що самотня людина, це людина без друзів, сім'ї або пари. Однак досить часто стає очевидним, що самотність – це стан душі, часом абсолютно не пов'язаний з наявністю або відсутністю близьких людей. У нас, психологів є кілька способів говорити про самотність: якісь більш позитивні, якісь негативні", –стверджує психолог.

"Психоаналітики розглядають самотність як саморуйнування. У психоаналізі прийнято говорити про те, що самотність корінням сягає в дитинство. Фрейд вважав самотність відображенням нарцисизму, манією величі і агресивністю. Учні Фрейда в продовження чітко розмежовували самотність і відокремленість. У разі відокремленості людина вибирає собі вузьке коло спілкування і не прагне до його розширення. Сучасні психоаналітики вважають самотність "екстремальним станом", що негативно впливає на особистість. Однак, це специфіка психоаналізу. Є ще поведінковий напрямок в психології (когнітивний) він говорить про "лабіринт самотностей", – додає Віра Романова.

Свідомість людини вкрай вибіркова до внутрішньої і зовнішньої картини світу.

За словами психолога, стан самотності виникає через невідповідність між бажаним і досягнутим у побудові відносин між людьми.

"Людина не відповідає очікуванням іншої людини, уявленням про поведінку щодо неї і починає відчувати самотність. При цьому працює ця ідея і навпаки: людина може бути одна, але не вважати себе самотньою і не відчувати цього почуття. В цьому відношенні мають рацію всі, це лише говорить про те, що свідомість людини вкрай вибіркова до внутрішньої і зовнішньої картини світу людини", – каже експерт.

Самотність, як будь-яке почуття, вкрай суб'єктивне – негативне чи позитивне – залежить від самої людини.

Віра Романова зазначила, що гуманісти, а зокрема Маслоу вважали самотність нормальною, навіть необхідною людині потребою. Якщо, звичайно, особистість прагне до самопізнання, самовдосконалення і самоактуалізації. Істинне самопізнання неможливе поза самотністю.

За словами експерта, схожа позиція у екзистенціалістів, які на самоті бачать природне для людини явище, закладене природою у психіці людини. Позитивна психологія також не бачить у самоті нічого жахливого, кармічного і фатального. Самотність, як будь-яке почуття, вкрай суб'єктивне – негативне чи позитивне –залежить від самої людини.

"Я не найбільший любитель позитивної психології. Для мене на самоті важлива діяльність і дії людини. Але не можу не погодитися в цьому випадку з позитивниками. Чи передбачає День усіх закоханих для тих, хто вирішив, що він самотній – зневіру або піднесення – залежить тільки від самої людини", – додала Віра Романова.

Психолог Віра Романова радить спробувати змінити відношення до свята і свого стану:

  • Ви не половинка, а цілісна особистість. Щасливі у коханні тільки самодостатні особистості.
  • Відсутність партнера – це не привід себе жаліти.
  • Ви не самотні в своїй самотності. Мільйони людей будуть в День закоханих одні.
  • Наявність пари точно не дорівнює щастю.
  • "Ну ... коли  вже ти ...", "Скільки можна бути одному/одній", "Тебе терміново потрібно з кимось познайомити ... як правило, говорять люди, які не найщасливіші в своєму особистому житті".

"Чи будете ви почуватися самотньо в День святого Валентина чи ні, залежить від вас самих. З практики і з життя точно знаю, що День всіх закоханих можна "перейменувати" в День любові до себе. Якщо не любиш себе сам, ніхто не полюбить. Полюбіть себе і тоді весь світ полюбить вас. Адже я, як ніхто інший, розумію, як важливо відчувати себе потрібним і важливим для когось. Однак для цього необхідно стати потрібним і важливим для самого/самої себе", – підсумувала психолог Віра Романова.

Людмила Каращук, 5.UA

Попередній матеріал
Справа Сущенка є абсолютно зрежисована і політична – МЗС
Наступний матеріал
"ЗА ЧАЙ.COM": Сучасний філософ та майстер консалтингу Сергій Дацюк в ефірі "5 каналу
Loading...
До Дня усіх закоханих у Софійському соборі провели тематичну екскурсію "Наречена для короля"

До Дня усіх закоханих у Софійському соборі провели тематичну екскурсію "Наречена для короля"

Британець на День закоханих освідчився дівчині з обкладинки часопису

Британець на День закоханих освідчився дівчині з обкладинки часопису

До дня усіх закоханих відбувся благодійний концерт за участю бійців АТО і волонтерів

До дня усіх закоханих відбувся благодійний концерт за участю бійців АТО і волонтерів