"Чи здали Крим?": Чубаров розповів про "зелених чоловічків", блокаду аеропортів та виконавців злочину

Рефат Чубаров zn.ua
На допиті у суді голова Меджлісу кримськотатарського народу пригадав найдрібніші подробиці захоплення українського Криму. З того часу минуло вже чотири роки

У четвер, 25 січня, в Оболонському суді столиці голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров розповів про те, як відбувалося захоплення приміщення Верховної Ради та Ради міністрів Криму. Він свідчив у справі щодо державної зради президента-втікача Віктора Януковича, нагадує кореспондент "5 каналу".

Допит Рефата Чубарова тривав дві години. Під час виступу у суді лідер кримських татар зосередився на подіях, які передували початку російської збройної агресії у Криму.

Перших "зелених чоловічків" Рефат Чубаров побачив у кабінеті голови тодішнього парламенту Криму Володимира Костянтинова. Говорили тоді політики про перенесення сесії парламенту на пізніший час, оскільки вже не було кворуму.

Крим
Кримpolitikus.ru

А от захоплення приміщення ВР Криму відбулося у ніч на 27 лютого 2014 року. Про це Чубаров дізнався після дзвінка керівника управління СБУ у Криму. Той розповів: до будівлі вдерлися озброєні люди, які виглядали як професійні військові.  

"1 березня, якщо не 28 лютого ввечері були спроби блокади Сімферопольського аеропорту, аеропорту Бельбек. 5-6 березня я думаю, що у Криму уже не було українських установ, навколо яких не стояли б в тому чи іншому форматі люди, які заважали або блокували діяльність українських військових", – повідомив Чубаров.

Окупація Криму
Окупація Кримуwww.youtube.com

Того ж таки 28 лютого зібрався так званий "парламент" Криму. Військові відібрали у депутатів мобільні телефони. Потому було прийняте рішення про відсторонення від посади голови Ради міністрів Криму Анатолія Могильова та призначення Сергія Аксьонова. Той на початку березня звернувся до Володимира Путіна, аби президент РФ допоміг врегулювати ситуацію на півострові.

До 16 березня 2014 року Чубаров вірив, що події розгортатимуться за "абхазьким сценарієм", Росія змусить українську владу виконувати всі її накази, але після проведення нелегітимного референдуму за приєднання Криму до Росії всі ілюзії в нього розвіялися.

На думку голови Меджлісу, причетними до цього злочину є і судді Конституційного суду Росії, які буквально за одну ніч ухвалили рішення, що приєднання Криму до РФ не суперечить тамтешній Конституції.

Крим
Кримhttp://piki-trip.ru

А виконавцями злочину стали російські військові, які дислокувалися у військових гарнізонах Чорноморського флоту по Криму. За словами Рефата Чубарова, ще 2013 року Мустафа Джемілєв просив тодішнього президента України Віктора Януковича про виведення таких гарнізонів з території України.

"Коли на території однієї держави знаходяться військові бази іншої держави, і це вибудовано законами, договорами, і в якийсь один день та держава, чиї бази знаходяться на території іншої держави, порушує всі ці домовленості і своїми військами виходить на територію іншої держави, то це є пряма агресія", – наголосив Чубаров.

А от адвокатів Януковича найбільше цікавило інше питання: чи справді київська влада, яка не ввела надзвичайний стан та не оголосила про початок АТО під час подій у Криму, таким чином здала півострів.

"Якщо використовувати слово "здали", то "здали" всі, хто мав зобов'язання не дати розвиватися таким подіям. Здала міжнародна система, конструкція міжнародного устрою, тобто всі країни, які входять у ті чи інші міжнародні організації і які мають цим опікуватися, починаючи з ООН і, так, завершуючи Україною, якщо використовувати термін "здали", – відповів Чубаров. 

Він також нагадав, що велика кількість українських військових та правоохоронців тоді переходила на бік Росії. Уникнути розгортання ситуації було можливо лише за умови, якби було вжито конкретні кроки у перші півтора-два дні, поки не розпочалися "невідворотні процеси".

"Думаю, що владі не вистачило рішучості та упевненості в тому, що її накази будуть виконуватися, і не тому, що її не визнають, а тому що це Росія", – констатував Чубаров. 

Дивіться також фотогалерею за темою: 

У країнах Європи відбуваються акції солідарності "Крим – це Україна" – фото

Попередній матеріал
День Соборності в регіонах України: як це було
Наступний матеріал
День пам’яті: Сьогодні 73-я річниця звільнення одного з наймоторошніших таборів смерті - Аушвіц-Біркенау в Освенцимі
Loading...