Правозахисна організація Amnesty International склала рейтинг компаній-власників месенджерів за їхнім ставленням до онлайн-приватності та свободи вираження користувачів. До нього увійшли 11 компаній, яким належать 16 найбільш популярних сервісів обміну повідомленнями, передає AIN.UA.
Як стало відомо, перше місце в рейтингу зайняла Facebook, якій належать два найбільш популярних у світі месенджери: Facebook Messenger і WhatsApp. Їхня загальна аудиторія - понад 2 млрд людей.
Зазначимо, що Facebook отримав 73 бали зі 100. Так, Facebook Messenger нещодавно запустив наскрізне шифрування для всіх користувачів. Воно за замовчуванням вимкнено.
Натомість, як відзначили Amnesty, WhatsApp - єдиний сервіс обміну повідомленнями, який явно попереджає користувачів, що в певному чаті не діє end-to-end шифрування.
Другу сходинку посідає Apple та месенджери iMessage і FaceTime, а також Telegram, які набрали по 67 балів.
В Amnesty виділили позицію компанії Telegram, яка публічно виступила проти "бекдорів шифрування" для уряду, і публікацію даних про запити правоохоронців. Водночас, як зазначили правозахисники, корпорації варто попереджати користувачів в додатках про незахищене листування. Крім того, в Amnestyдорікнули Telegram у тому, що, незважаючи на акцент на приватності, в месенджері Павла Дурова end-to-end шифрування не увімкнено за замовчуванням.
Наступну сходинку у рейтингу посіла компанія Google з месенджерами Allo, DuoіHangouts. Пошуковий гігант отримав 53 бали.
Далі розмістилися Line і Viber, що набрали по 47 балів. Нижче – Kakao, Microsoft та Skype - по 40 балів. Ще менш захищеними є Snapchat і Blackberry Messenger - 26 та 20 балів відповідно.
Як повідомляється, замикає рейтинг китайська корпорація Tencent, яка контролює WeChat і QQ із загальною аудиторією близько 1,5 млрд чоловік. Вона отримала 0 балів, тому що не відповідала жодному з критеріїв і була єдиною компанією, яка публічно не висловилася проти бекдорів для уряду.
Зазначимо, що головним критерієм при складанні рейтингу була наявність в месенджері шифрування - "способу зробити ваші фото, відео чати і недоступними ні для кого, крім вас і ваших кореспондентів". З 16 месенджерів наскрізне шифрування за замовчуванням активоване лише в шести: WhatsApp, iMessage, FaceTime, Duo, Line і Viber. У Telegram і Facebook Messenger end-to-end шифрування є, але не працює за замовчуванням.