Бранці "Фаїни" прибули в Україну (репортаж)

  На українську землю нарешті повернулися моряки з судна ФАЇНА, яких 4 місяці тримали у полоні сомалійські пірати. Зранку літак з Момбаси приземлився у Борисполі. Там українців зустріли родичі, преса та Президент. Глава держави повідомив, що увесь час полону відмовлявся розпочати спецоперацію, що на його думку було правильно. А от скандал з компенсацією морякам під час зустрічі з ними Віктор Ющенко не прокоментував.

  Нагадаємо, у середу перший заступник секретаря Ради національної безпеки й оборони заявив, що Президент виділить постраждалим від полону мільйон триста тисяч гривень. За це, як попередив Степан Гавриш, моряки та їхні рідні повинні відмовитися від будь-яких позовів на українську державу. Але вже у четвер чиновник спростував свою ж обіцянку і сказав, що помилився. Моряки на таку поведінку чиновника президентського табору навіть не відреагували. А від пропозиції самого глави держави пройти лікування у Феофанії відмовилися і хутко поїхали до рідної Одеси.

  ***

  У кенійському порту Момбаса погляди усіх скеровані у той бік. У найближчі години там має з`явитися горезвісне судно "Фаїна" з українським екіпажем на борту. Після багатьох місяців плавання та чотирьох з половиною місяців полону вони нарешті стануть на землю. Спочатку кенійську, а згодом і рідну.

  Вітальні гудки сповіщають кінець епопеї з "Фаїною". Величезний корабель пришвартовується. Моряки спускаються по трапу. Більшість з них у військовій формі, адже пристойного звичайного одягу у них не лишилося. Хвилиною мовчання вшановують того, хто не дочекався цього дня - капітана корабля. Атмосфера помпезна, проте самі моряки не багатослівні.

  Вже у більш неформальному спілкуванні вони розкажуть українським журналістам усі подробиці захоплення і місяців полону. І про те, що міжнародні інструкції боротьби з піратами абсолютно непридатні до теперішніх умов. Сучасних корсарів не злякаєш водою з брандспойтів. Коли екіпаж "Фаїни" спробував боронити корабель у такий спосіб - ті лише розлютилися. І відповіли чергою з кулемету та залпом з гранатометів.

  Пірати діяли професійно, зазначають моряки. Хоч і були завжди під кайфом від наркотиків, проте безпомилково розставили пости на судні. Лідер піратів Мухамед поводився холоднокровно і грамотно. Постійно повторював, що його цікавлять лише гроші, байдуже коли і хто їх заплатить. І дуже злився коли переговори переривалися. Ці паузи на своїй шкурі постійно відчували самі моряки. Щойно перемовини заходили у глухий кут - умови утримання матросів погіршували. Проте були і моменти коли бранці та бандити бачили один в одному людей. Поворотним моментом в стосунках стала згода українців прийняти їжу від піратів. За деякий час матроси опанували ази сомалійської мови. Але зараз, коли пекло скінчилося, почувають до піратів лише ненавість.

  Моряки кажуть, спочатку були впевнені у швидкому викупі. Адже вантаж був військовим. Проте танки і зенітки на борту "Фаїни" спокусили піратів вимагати одразу величезний викуп, на який не погоджувався судновласник. Через два місяці полону в українців взагалі зникла надія на звільнення. Кілька разів їх виводили на розстріл і вони вже встигали попрощатися один з одним. А потім знову поверталися до тісної каюти, де мешкали одночасно 17 чоловік. Після такого життєвого досвіду сьогоднішня радість від зустрічі з рідними була геть іншою ніж та, коли вони просто повертаються з рейсу додому.

  Життя для цих чоловіків триває. І вони планують незабаром знову вийти в море. Рідні моряків теж розуміють, що по іншому жити вони просто не можуть. Проте можна інакше організувати систему безпеки українських матросів у водах Сомалі. Самі моряки за те, щоб на борту була озброєна охорона. Керівник української розвідки Микола Маломуж обіцяє відправити до берегів Сомалі український спецназ та бойові кораблі. А паралельно брати в облогу лідерів піратів, які сидять зовсім не під пальмами в Африці, а в офісах Європи та Америки. Судновласник Фаїни обіцяє надалі відправляти своїх моряків лише у супроводі конвою.

  Такі дії судновласників звісно позначаться на прибутках. Адже доведеться витрачати час чекаючи на бойовий корабель. Втім, після  "Фаїни" розумієш - навіть великі гроші замала ціна, коли йдеться про долю українців у морі.

  Олександр Аргат, Олександр Дмітрієв, Момбаса-Київ, 5 канал

  Попередній матеріал
  Fitch понизило рейтинг України
  Наступний матеріал
  Літак розбився у Великій Британії
  Теги:
  Loading...