Армієць ЗСУ, командир взводу БПЛА у 59-й окремій мотопіхотній бригаді ім. Якова Гандзюка ЗСУ Андрій "Хохол" Серган у програмі "Час: Online" з Марією Скібінською розповів про те, де у ворожого танка найслабше місце і як його знищити за допомогою дрона. Військовий також підрахував, як використання БПЛА допомагає здешевити й оптимізувати процес знищення рашистів.
"Бездоганної оборони немає, і потрібно постійно працювати на покращення цієї оборони. Це має бути нашою філософією ... Щоб ми не воювали людьми. Щоб ми не воювали людським – цінним для нас – ресурсом. А щоб ми воювали технологіями", – каже військовий.
А зберігати життя українських доїнів допомагають безпілотники.
"Хохол" показав російський дрон китайського виробництва, який був збитий, найімовірніше, пострілом. Він наголосив, що у росіян такого дуже багато, вони навіть не вважають дрони за ресурс.
"Боротьба з цими дронами – це антидронові рушниці, які також потрібні в неймовірній кількості. У них (росіян – ред.) дронів і цих рушниць набагато більше, ніж у нас. У них цих дронів безмежна кількість і вони не вважають це ресурсом. У нас це вважається дороговизна", – розповів військовий.
Він також розповів про безпілотники, які нині використовують ЗСУ
- Mavic–3Pro є коректуючим дроном. Коректує вогонь артилерії, і в той же час може працювати на скид. Ефективний дрон із хорошою камерою. За допомогою нього можна знищити броньовану легку техніку. Він зарекомендував себе дуже якісно: це і розвідка, і в той же час цим дроном можна завдавати ворогу великих втрат техніки й піхоти. Несе вагу до 700 грамів – а це доволі потужні боєприпаси.
- FVP–дрони – за допомогою окулярів ведуться. "Зараз наші почали робити більш дешеві версії цих дронів, одноразові", – зауважив Серган. Це дрони-камікадзе. Несе вагу 1,1-1,2 кг. Може бути як камікадзе, а може бути і розвідувальний дрон.
"Є груба математика: якщо порахувати всі гроші, які виділили інші країни для допомоги нам – це мільярди доларів – і перерахувати, скільки ми вбили (це 150 тисяч всього-навсього), і поділити одну суму на іншу, то вийде, що вартість убивства одного росіянина – 150–200 тис. доларів. Тому якщо ми витратимо 3 тис. доларів на Мавік – і він вб'є хоча б одного – це здешевлення ціни й оптимізація процесу утилізації г*вна", – іронізує військовий.
Він також відповів на питання про те, чи виготовляє Україна власні безпілотники.
"У нас багато різних дронів. Від дронів-камікадзе найдешевших (300-400-500 доларів) – до дронів, які літають на великі відстані (можуть бути й камікадзе, й розвідувальними – різні класи). Але в той же час усі дрони комплектуються китайськими, корейськими чи іншими виробниками камерами, GPS-модулями і – найцінніше – мікросхеми, контролери тощо", – пояснив військовослужбовець.
За його словами, через стан економіки Україна поки не може виготовляти дрони повністю самостійно. Вітчизняним може бути хіба що корпус, механічні елементи, "але ми все рівно залежимо від інших постачальників й інших країн", зауважив він.
Тим часом, інші країни, спостерігаючи за російсько-українською війною, вдосконалюють власні БПЛА, зокрема Китай.
- Panisher. Це "непоганий літак", але результативність його менша, ніж, наприклад, у Mavic, каже військовий. Panisher – це літак, який кидає бомбу. Він складніший в управлінні, потрібно довше навчатися – десь близько місяця.
"В день він зробить 2-3 вильоти і скине 2-3 бомби – і з них можливо попаде, а можливо й не попаде", – зазначає військовий.
Panisher еволюціонує і в подальшому буде кращим, вважає армієць, "але наразі – якщо взяти, скільки знищено техніки Panisher'ом і скільки знищено Мавіком – то Мавік, так...".
На його думку, результативність Mavic вища, зокрема, й тому що їх більше в наявності. До того ж втрата Mavic не так б'є по кишені волонтерів і благодійників, що теж важливо
"Якщо б у нас було 100 Panisher'ів, а не один у бригаді, то... Втрата Panisher'а (а він 50 тис. доларів коштує) – це суттєва втрата. І він куплений не за державні кошти, а за кошти волонтерів або спонсорів. Mavic'и працюють у нас. 60 пілотів у бригаді по Mavic'ах . І якщо ми втрачаємо Mavic – тут легше поповнити "автопарк", – пояснює "Хохол".
Навчитися керувати Mavic'ом можна за 1-2 дні, каже захисник.
"І це безперервний процес вдосконалення. Є пілоти, які влучають у люк танка", – додає він.
Андрій Серган також поділився "лайфхаком", як дроном можна знищити ворожий танк:
"Знишити доволі важко. Це залежить від того, скільки боєприпас буде важити. Якщо до дрона можна 600-700 грамів кумулятивного заряду підвісити, ним треба влучити в БК танку – відбудеться детонація і це знищить танк. Можна влучити в радіаторну сітку – танк зупиниться. Або злякати його. Якщо ж узяти FVP-дрони, які несуть 1,1 кг, – то теж дивлячись куди попадеш, але він може здетонувати краще – і цього достатньо, бо та ж таки протитанкова граната важить десь 1,1 кг".
Читайте також: "путін має зникнути, а росія – заплатити за кожну жертву": Порошенко передав у підрозділи кількох бригад комплекси БПЛА Poseidon
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Дивіться також відео за темою: РОЗВІДУВАЛЬНИЙ БПЛА "Хорт": злітає вертикально, майже безшумний
Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.