Інклюзивна освіта
Інклюзивна освіта 5.ua

"Без права на освіту": як здолати перепони та влаштувати до школи "особливу дитину"

Багато батьків прагнуть, щоб їхні діти навчалися нарівні з іншими. Законом таке право закріплене, однак поки інклюзивну освіту в Україні на практиці реалізують далеко не всі навчальні заклади

За офіційними даними, лише 10% дітей з особливими потребами шкільного віку отримують освіту в інклюзивних класах. Більшість і досі навчаються у спеціалізованих класах чи школах-інтернатах та не можуть адаптуватися до соціального життя.

У 8-річної Насті Бойко затримка розвитку. Її намагаються реабілітувати з двох років. Торік дівчинку віддали до інклюзивної групи у дитячому садку. Після року занять мама Насті помітила суттєвий прогрес, дочка заводить нові знайомства та стає більш самостійною.

Від грудня минулого року Зоя Бойко намагається влаштувати Настю на навчання до шкіл Солом'янського району столиці. Два заклади вже відмовили. Спочатку директори шкіл стверджували, що не можуть забезпечити належні умови та знайти фахівців. В інклюзивному класі за законом не може бути більше ніж 20 діток, серед яких троє – із вадами розвитку. Тому зараз відмову мотивують вже тим, що усі класи набрані та переповнені.

У Міносвіти пояснюють – над питанням впровадження інклюзії працюють уже кілька років. Нині в Україні більше 2700 інклюзивних класів, в яких навчаються понад 4 тисячі дітей. Про труднощі, з якими стикаються діти та їхні батьки, чули. Але пояснюють як учителям, так і батькам звичайних дітей, що таке навчання цілком нормальне і навіть піде на користь усім малюкам.

Нині за законом рішення про інклюзивний клас ухвалює директор школи. Він має право на відмову, але лише обґрунтовану.

"Якщо це школа за місцем проживання, вона зобов'язана взяти будь-яку дитину. Відмовили – нехай напишуть письмову відмову. Це підстава для звернення до суду", – наголошує начальник відділу освіти дітей з особливими потребами МОН Тетяна Симоненко.

У Солом'янському районі Києва поки що один інклюзивний клас. З наступного року повинні відкрити ще три. У департаменті освіти запевняють, що місце для Насті знайдеться.

То як батькам дітей з особливими потребами таки влаштувати дитину до школи – детальніше у сюжеті:

 

Олена Бережнюк, Олександр Фенько, "5 канал"

Попередній матеріал
Річниця визволення: як Маріуполь готується до святкування
Наступний матеріал
"Твори добро": У Сумах донорів довели до сліз радості
Loading...