Археологи підняли з дна Дніпра корму старовинного козацького судна

  У Запоріжжі сьогодні археологи підняли з дна Дніпра корму старовинного козацького судна. Науковці визначили, що воно затонуло 1739 року.
  До цієї події науковці готувалися кілька місяців. Тут головне - не нашкодити, човен пролежав під шаром мулу та піску майже три століття. Сильна течія вже почала розмивати його корпус, деревина стала крихкою. Під знахідку підвели спеціальний каркас і тільки тоді почали піднімати на поверхню. Потім корму оброблять спеціальним розчином і приєднають до корпуса судна.

  Валерій Нефьодов, керівник експедиції: "Тип судна, который назывался "Запорожский дуб". И судно уникально, потому что просто подобного неизвестно и никогда подобных находок просто не было. Сам корабль уникален и представляет огромную историческую и культурную ценность как памятник судоходной культуры начала XVIII века".

  Біля човна знайшли й чимало предметів побуту. Зокрема, зброю та казани, у яких під час походів козаки варили їжу. Науковці розповідають: маневрені та вузькі "Запорізькі дуби" легко долали сто кілометрів порогів, тому були незамінні під час воєнних дій.

  Роман Додонов, археолог: "Использовались казаческие войска вот в таких морских походах российских войск в низовьях Днепра, Очакова, который дважды штурмовали в 1735 году. Конечно, в качестве вспомогательных сил для российской регулярной армии казаческое войско выполняло функции разведки, таких вот морских десантных операций, набегов и так далее".

  Козаки на швидких чотиригарматних суднах були очима і вухами армії, авангардом у численних битвах. Тепер човен - свідка тих битв чекає реставрація. А потім - він стане експонатом музею судноплавства, який планують створити у Запоріжжі.

  Михайло Воронов, Юрій Петришин, Запоріжжя, 5 канал
  Попередній матеріал
  Сьогодні - День шульги (РОЗШИРЕНО)
  Наступний матеріал
  Представлено програму цьогорічного "Дня Незалежності з Махном"
  Теги:
  Loading...