5.ua

Активісти вимагають від МОЗ запровадження домашніх хоспісів [відео]

  Комплексну допомогу безнадійно хворим в Україні надають лише чотири виїзні консультативні бригади. Окрім лікаря та медсестри, до складу такої швидкої входять психолог і священик. У Європі домашня паліативна допомога – звичайна практика. Вітчизняним фахівцям бракує фінансової підтримки держави. Хоча відвідати хворого вдома – на 50% дешевше, аніж утримувати у хоспісі.

  Марія Левицька: «Дома – страх, а тут страху нема».

  Понад півроку Марія Левицька живе в Івано-Франківському центрі паліативної допомоги. Тут невиліковним хворим допомагають полегшити біль та психологічні страждання.

  Марія Левицька: «Відказали ноги і дома ніхто би мені не зміг нічого зробити. Тим більше, коли в тебе тяжке захворювання. Вдома тобі не дадуть раду. Тільки хоспіс дасть раду».

  На всю країну – лише сім таких хоспісів, тоді як паліативної допомоги щороку потребують півмільйона українців.

  Ірина Куликова, лікар-терапевт виїзного консультативного відділення Центру паліативної допомоги Івано-Франківської області: «Ті хворі, які потребують ще допомоги, і ми не можемо їх госпіталізувати, таким пацієнтам ми надаємо допомогу вдома. Така в нас є служба, як виїзна».

  Окрім Івано-Франківська, виїзні консультативні бригади працюють у Тернопільській, Закарпатській та Харківській областях. Спочатку на виклик до недужого виїжджають лікар та медсестра. Оцінюють стан пацієнта, і за необхідності – викликають психолога, священика, юриста чи соціального працівника.

  Олександра Глебко, донька онкохворої пацієнтки: «Единственная организация, которая реально помогает, душу вкладывает. И таки правда, ухаживает за людьми. Очень хорошо и очень правильно поставлена работа».

  Опікуватися недужими члени бригади навчалися у європейських колег. Адже на Заході домашній хоспіс – звична практика. Виїзна паліативна бригада в Івано-Франківську працює від початку 2012 року, і нині вона єдина на всю область. 

  Людмила Андріїшин, завідувач виїзного консультативного відділення Центру паліативної допомоги Івано-Франківської області: «Ми починали, чесно кажучи, із власних ресурсів, не додаткових, а просто, як благодійні. Себто, це ті люди, які працювали і їхали при потребі».

  Виїзних служб в Україні, як системи, немає. Відтак, відсутнє і фінансування.

  Леся Брацюнь, виконавчий директор ВГО «Українська ліга сприяння розвитку паліативної та хоспісної допомоги»: «Загального наказу Мінохорони здоров’я немає. І немає на що посилатися, щоби їх створити».

  Утримання пацієнта у паліативному відділенні – вдвічі дорожче, ніж відвідати його вдома, підрахували активісти. Свої напрацювання стосовно розвитку домашніх хоспісів передали до Мінохорони здоров’я. Там проект наказу щодо створення виїзних бригад готують вже два роки.

  Ольга Коллякова, головний спеціаліст Департаменту реформ та розвитку медичної допомоги МОЗ: «У нас уже ствостворє проект наказу про затвердження положення про хоспіс на дому. Перспектива? Я не можу сказати, що до кінця цього року. Але на 2014 ми повинні це зробити».

  Допоки профільне відомство лише пише документ – влада Івано-Франківщини вже запланувала домашній хоспіс відкрити в кожному районі області, адже там паліативної допомоги на сьогодні потребують тисячі невиліковно хворих.

  Людмила Голоднік та Оксана Дудій, 5 канал

   

  Попередній матеріал
  У Житомирі відзначили 70-ліття танкового заводу [відео]
  Наступний матеріал
  Нобелівську премію миру вручили борцям проти хімічної зброї
  Теги:
  Loading...