ФОПи протестують
ФОПи протестують 5 канал

8 тисяч на допомогу ФОПам: як реагують підприємці та чи допомогли їм грудневі виплати

Читайте по-русски
Нову порцію допомоги минулого тижня пообіцяли в уряді. Але тепер розраховують: гроші платитимуть і з місцевих бюджетів

По 8 тисяч гривень влада знову обіцяє роздати підприємцям. Усе, щоби якось допомогти залишитися на плаву після локдауну. Це, до речі, питання, яке депутати теж розглянуть сьогодні на одному з трьох позачергових засідань. Прем'єр переконує, що гроші будуть, як і минулого разу. Але тепер покладають надії й на місцеві бюджети. Та чи допомогли новорічні 8 тисяч ФОПам пережити наслідки локдауну і врятувати бізнес? Кореспондентка "5-го" Марія Писаренко збирала думки.

"Ось це все розпродаж, і ось це все теж розпродаж. Ось ці сукні чудові були. Протягом року продаємо і ще навіть щось залишилося", – показує власниця магазину одягу на Дарницькому ринку.

На Дарницькому ринку Ірина продає жіночий одяг – сукні, сорочки, костюми. Та от колекції з минулої весни не розкупили і досі. Через локдауни торгівля не йде. На весну замовили небагато – але знову все висить, чекає кінця третього локдауну.

"У людей зовсім інші потреби. У нас багато клієнтів з Інституту культури Поплавського. Вони зараз працюють віддалено, обновки купувати практично нікуди", – каже Ірина Вінницька.

У грудні Ірина дізналася, що підприємцям допоможуть. По 8 тисяч ФОПам урядовці вирішили виплатити під Новий рік у грудні.

"Зареєструвалася в цій "Дії", отримала гроші до того терміну, який там був вказаний. Це не ті гроші, на які можна закупити новий товар або розрахуватися з постачальником", – пояснює жінка.

Нову порцію допомоги минулого тижня пообіцяли в уряді. Але тепер розраховують: гроші платитимуть і з місцевих бюджетів. Хоча кажуть: кошти на це є і в центрі.

"Це можливість для тих місцевих рад, хто хотів би долучитися по добрій волі, але в законі немає такої процедури. Це не імперативна норма. Вона просто розблоковує цю можливість", – зазначив голова "слуг" Олександр Корнієнко.

"Якщо уряд перекладе на місцеві бюджети ці виплати, то цей механізм ризикує бути не виконаним. Місцеві бюджети і так змушені скорочувати витрати на установи, за які на них переклали відповідальність, – заклади медицини, освіти", – наголосив економіст Андрій Новак.

"Я буду брати все, що мені дає держава. Тому я що я це заслужила. Я ці гроші платила 20 років з 2001 року", – каже власниця магазину одягу у Дніпрі Зінаїда Попова.

Зінаїда теж отримала 8 тисяч у грудні. Вона теж має магазин одягу – у Дніпрі. Коли почався карантин, працівників звільнила. А от витрати на оренду і податки не зменшилися.

"Нібито намагалися зменшити ставки податку, але це фікція, я заплатила податки в повному обсязі. + Нам зробили знижки, але не прибрали оренду за 2 місяці", – зауважує власниця магазину.

Допомогою від держави скористалася. Але цього не вистачило на відновлення бізнесу.

"У тебе оренда 1000 гривень за квадратний метр, і ти їх орендуєш, то 8 тисяч – це ніщо", – переконує Зінаїда Попова.

"Виплати по цій допомозі супроводжуються багатьма критеріями, яким має відповідати громадянин, щоб отримати право на ці 8 тисяч. І там дуже багато пунктів, які підприємцям не вигідно виконувати заради цієї мізерної суми. Це всього лише місячна зарплата, а у великих містах півмісячна", – зауважує економіст Андрій Новак.

Скористалися цим 300 тисяч людей, хоча уряд розраховував на мільйон ФОПів. Як оформити заявку, показує підприємиця Галина Капітон із Черкас.

Вона свої 8 тисяч теж отримала. Але натомість рахує карантинні збитки. Магазин дитячого одягу тримає у торговельному центрі. Від комунальних платежів на час карантину їх не звільняли. Та й за товар повністю досі не розрахувалася.

"2,5 місяці я просиділа в глухому карантині, я жила на пенсію, бабуся допомагала. Всі гроші, які були, я ж вклала в товар. Ніхто не бере мої обов'язкові платежі на себе, і ці 8 тисяч не розв'язують проблеми. Завдавши мені 75, майже 80 тисяч гривень прямих збитків, мені раз у рік дали одноразову матеріальну допомогу", – обурюється власниця магазину в Черкасах.

Але отримали допомогу не всі підприємці, які мали на це право. Серед них – дружина Романа, власниця крамниці аксесуарів. Але ці гроші не компенсували б навіть податків.

"Тисяч 10 за квартал було заплачено, плюс кредит, це 30 вже вийшло, плюс комунальні послуги. Втратили багато, звичайно, за цей період", – розповів чоловік підприємиці Роман Головкін.

Усі четверо підприємців підсумовують: 8 тисяч не вистачить, аби відшкодувати десятки, а то і сотні тисяч втрат від локдаунів. А ще не на камеру додають: держава дала 8 тисяч, а забере 80 – податковими перевірками і штрафами.

Марія Писаренко, Анна Несевра, Євген Сакун, "5 канал"

Попередній матеріал
Розфарбовані двері з ОПУ пропонують виставити на аукціон як артоб'єкт – що відповіли на Банковій
Наступний матеріал
Байден продовжив санкції, зокрема і проти Росії, через кібернапади на США
Loading...