Документи КДБ Facebook / СБУ

СБУ оприлюднила секретні документи КДБ щодо жертв Бабиного Яру

Історичні джерела дають змогу ознайомитись із бажанням комуністичного режиму приховати правду про злочини нацистів у Бабиному Яру

Галузевий державний архів Служби безпеки України спільно з Центром досліджень визвольного руху опублікували в Електронному архіві документи КДБ про те, як радянські спецслужби перешкоджали вшануванню пам'яті жертв нацизму, передає прес-служба СБУ.

Історичні джерела дають змогу ознайомитись із бажанням комуністичного режиму приховати правду про злочини нацистів у Бабиному Яру. "Пам'ять про Бабин Яр – це запобіжник від повторення практик обох тоталітарних режимів: нацистського та комуністичного", – переконаний голова Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович.

25 опублікованих документів розповідаюсь про заходи радянських спецслужб та МВС по боротьбі із сіонізмом та "єврейським екстремізмом" у 1966-1978-х роках. До числа найбільших "провокаційних екстремістських акцій" відносяться вшанування євреїв, що загинули від рук нацистів під час Другої світової війни в Бабиному Яру. 

Дивіться також: Сотні тисяч вбитих у Бабиному Яру: Роковини трагедії

У тексті наводиться цитата зі спецповідомлення спецслужб за 1974 рік: "Центральному Комітету Комуністичної партії України доповідають про те, що сіоністські екстремісти міста Києва використовують єврейські релігійні свята і деякі пам'ятні дати, в тому числі 29 вересня – річницю розстрілу фашистами радянських громадян у Бабиному Яру – для здійснення з провокаційною метою націоналістичних та інших антирадянських проявів". 

/
/
/
/
/

Зазначається, що радянські спецслужби докладали чималих зусиль, щоб інформація про дійсний стан ушанування жертв Голокосту в УРСР не проникла за кордон: "З метою запобігання присутності іноземців у районі Бабиного Яру і збору ними тенденційної інформації, через можливості “Інтуриста” було змінено час прибуття в Київ туристичної групи із США – членів "Асоціації адвокатів штату Колумбії" чисельністю 76 осіб, зранку 29 вересня достроково відправлено до Львова автопоїзд із австрійськими автотуристами, було взято під контроль низку інших іноземців", – мовиться в одному із документів.

Наголошується, що навіть написи на вінках на манір "Жертвам фашизму від народу Ізраїлю" або "Народ Ізраїлю живий" органи КДБ у своїх документах розцінювали як "провокаційні". Переглянути повну колекцію документів про боротьбу КДБ із "єврейським екстремізмом" та сіонізмом у Бабиному Яру можна в Електронному архіві визвольного руху avr.org.ua.

Нагадаємо, в рамках проведення заходів до 75-х роковин трагедії у Бабиному Яру на автошляхах столиці буде обмежено рух транспорту

Як повідомляв 5.ua, в Україні розпочались жалобні дні з вшанування жертв Бабиного Яру.

Крім того, до 75-х роковин трагедії Бабиного Яру в Києві розпочався показ шедеврів світового кіно.

Попередній матеріал
У Колумбії підписали історичну угоду, яка припиняє 52-річну війну
Наступний матеріал
Президент просить ВР зібратися позачергово для звільнення суддів - документ

Парламентські слухання: "75-ті роковини трагедії Бабиного Яру: уроки історії та сучасність" - завершено

Сотні тисяч вбитих у Бабиному Яру: Роковини трагедії

75-ті роковини жахливої трагедії Бабиного Яру: в Україні розпочались жалобні дні

75-ті роковини трагедії Бабиного Яру: жалобні заходи в Києві

До 75 роковин трагедії Бабиного Яру в Києві розпочався показ шедеврів світового кіно

У Києві вшанували пам'ять жертв трагедії Бабиного Яру