Як в Україні на "договірняках" у футболі заробляли сотні тисяч баксів – лонгрід

Корупція в ФФУ 5 канал
Це був великий футбольний тиждень. Великий, тому що в українському футболі вибухнув великий корупційний скандал. Футбол і корупція це не є українське ноу-хау. 2006 року італійська поліція викрила змову команд двох вищих дивізіонів чемпіонату Італії - Серія "А" і Серія "Б". Замішані були "Ювентус", "Мілан", "Фьорентіна", "Лаціо" і "Реджіна". Тоді у відставку подали президент і віце-президент Федерації футболу країни. Команди понизили статусом, "Ювентус" заслали в Серію "Б", забрали "скудетто" 2005-2006 років і заборонили участь в Лізі Чемпіонів 2006-2007. Якою буде кара у нас? Чи втішимося тим, що футбольна корупція в принципі вибухнула скандалом - дізнавались журанлісти "5 каналу"

Матч заключного туру першої ліги чемпіонату України з футболу між "Черкаським Дніпром" та "Сумами". На 49-й хвилині гри господарі роблять рахунок 2:2. І майже одразу на поле вибігають кілька десятків уболівальників черкасців із протестом проти керівництва клубу.

Того ж дня Інтернет-сайт, який висвітлює тему спортивних тоталізаторів, повідомив: на цей матч зробили кілька дивних ставок. Розмір окремих перевищував 10 тисяч доларів. Невідомі прогнозисти ніби знали, як розвиватимуться події у грі.

"Ніхто не здивувався. Тобто, уже настільки звикли до таких речей, що в нашому футболі нормально продавати матчі, і нормально заробляти на корупційних схемах, що ніхто не здивувався. І це було ще одним підтвердженням, що ми рухаємося кудись не туди у футболі", - каже уболівальник ФК "Черкаський Дніпро" Костянтин Мірошниченко.

Корупція в ФФУ
Корупція в ФФУ5 канал

А за кілька днів черкаська команда офіційно опинилася серед тих, кого правоохоронці назвали причетними до договірних матчів. Міністерство внутрішніх справ відрапортувало: провели спецоперацію, під час якої здійснили близько 40 обшуків у помешканнях фігурантів справи п'ятдесяти задокументованих поліцією епізодах. За рік роботи у правоохоронців назбиралося чимало відеодоказів, серед яких навіть передачі грошей зловмисниками.

Корупція в ФФУ
Корупція в ФФУ5 канал

У поліції не називають жодних імен, утім розкривають деталі: учасники схеми ставили від двох до чотирьох тисяч доларів за гру. Натомість отримували - від десяти до сотні тисяч.

"Я не думаю, що це буде довготривала справа, яку ми будемо роками дотягувати до якогось логічного завершення. Будемо намагатися максимально швидко це зробити", - коментує заступник голови Національної поліції України Ігор Купранець.

Корупція в ФФУ
Корупція в ФФУ5 канал

Фігурантам справи, якщо вони причетні до футболу, загрожує не лише спортивне покарання від Федерації. Із кінця 2015 року в Україні діє закон про запобігання корупції у спорті. У ньому прописане чітке кримінальне покарання для охочих заробити таким незаконним шляхом.

"Від трьох до п'яти років (позбавлення волі), так. У свою чергу, федерація (Федерація футболу України – ред.), відповідно зі своїми важелями, які ми можемо застосувати у футбольному напрямку, ми теж їх будемо використовувати якнайширше", - запевняє віце-президент ФФУ Назар Холодницький.

Корупція в ФФУ
Корупція в ФФУ5 канал

"Спортивна юстиція швидше реагуватиме, і в неї коротші терміни на ухвалення рішення. Не лише поліція веде розслідування, а й ми проводимо таку роботу. І наші матеріали, в деяких моментах, можуть не збігатися з даними правоохоронців. Наприклад, наш список сумнівних матчів набагато ширший, ніж той, що є в поліції", - зазначає при цьому голова Комітету етики і чесної гри Федерації футболу України Франческо Баранка.

Теми договірних матчів в українському футболі - не новина. Про них переважно згадують у контексті нижчих ліг чи змагань молодіжних команд. Утім, не обходилося тут і без представників української еліти.

Корупція в ФФУ
Корупція в ФФУ5 канал

Свого часу уболівальники жваво обговорювали скандальний матч 2008 року між вищоліговими "Металістом" та "Карпатами", офіційно визнаного договірним. Харків'яни, які перемогли 4:0, тоді позбулися бронзових нагород чемпіонату, а окремих працівників клубу на деякий час відсторонили від футболу.

А "Карпатам" та історія, схоже, стала справжнім уроком. На початку травня клуб офіційно заявив, що гравців їхньої молодіжної команди невідомі намагалися підкупити. Львів'яни одразу повідомили про цю інформацію Федерацію футболу.

Корупція в ФФУ
Корупція в ФФУ5 канал

"На прикладі тих же європейських країн, Польщі чи Італії, ми повинні добитися чесної гри. Тільки цей футбол буде подобатися вболівальникам", - переконаний віце-президент ФК "Карпати" (Львів) Олег Смалійчук.

Букмекери пояснюють: в Україні високі ставки на матчі внутрішнього чемпіонату не приймають, а якщо бачать підозрілі поєдинки - передають інформацію про них організації Федербет, яка далі розслідує можливі "договірняки".

Корупція в ФФУ
Корупція в ФФУ5 канал

Як наслідок, виграші по таких матчах не виплачуються, тому охочі заробити на цьому гроші звертаються, як правило, до азійських контор, перед тим заручившись підтримкою арбітра чи гравців. Або й усіх дійових осіб матчу, як це сталося, за твердженням МВС, у нещодавньому поєдинку першої ліги між "Сумами" та "Волинню". Поліцейські показали сам процес підкупу і передачу грошей арбітрові уже на наступний день після досягнення потрібного результату.

Договірний матч у футболі - це не лише перемога однієї чи іншої команди. Розмір виграшу у букмекерській конторі може залежати від того, скільки клуб заб'є м'ячів або не заб'є; коли саме гравець якоїсь команди заробить жовту або червону картки. Але в який би спосіб гравці таких схем не отримували бажаного, зрозуміло одне: із футболом, в якому правила "fair play" ("чесна гра"), таке враження, дотримуються хіба дворові команди, це нічого спільного не має.

Петро Троць, Марта Шикула, Яна Лимаренко, Василь Дмитрієв, "Час. Підсумки"

Попередній матеріал
"Амнезія Путіна" та висновки слідства: усе, що відомо про авіакатастрофу МН17 – лонгрід
Наступний матеріал
Проблема драгерів, або як п'яні водії уникають покарання – сюжет
Loading...