Монумент Івану Третяку в Хоролі
Монумент Івану Третяку в Хоролі 5 канал

Знести не можна залишити: АТОвці третій рік вимагають демонтувати пам'ятник генералу СРСР

Іван Третяк – це саме той радянський генерал, який у вересні 1983 року віддав наказ знищити корейський "Боїнг". Тоді загинуло 269 людей

На Полтавщині влада та учасники АТО сперечаються через пам'ятник діячеві Компартії Радянського Союзу. Військові вимагають демонтувати в центрі Хорола монумент колишньому заступнику міністра оборони СРСР Івану Третяку. Місцева влада не погоджується і переконує, що він видатний земляк і брав участь у Другій Світовій. Про ідеологічний конфлікт – далі.

Ось він генерал у бронзі – стоїть у Хоролі понад 30 років.

"Він узагалі незаслужено поставлений – для своєї малої Батьківщини він нічого не зробив. Ні для Малої Попіївки, де він народився, а село було визнано неперспективним і його хотіли зносити ще в 50-ті роки. Ні, тим більше, для міста Хорол", – розповідає громадський активіст, учасник АТО Юрій Давидов.

Двічі Герой Радянського Союзу – у незалежну Україну ніколи не приїжджав, про земляків не дбав, переконують активісти. За їхніми словами, на пам'ятник Івану Третяку чекає така ж сама доля, як і на меморіал Леніну – від якого залишилося лише порожнє місце.

А головне, що Іван Третяк – це саме той генерал, який віддав наказ знищити корейський "Боїнг" у вересні 1983 року. Тоді загинуло 269 людей. Хорольські АТОвці вже три роки домагаються знесення пам'ятника Івану Третяку. Бо є закон про декомунізацію. Розповідають, за цей час у місті вони нажили собі ворогів.

"Що тільки не говорили! І що я цинічний, і що вони знають, звідки ноги ростуть. Тільки я не розумію звідки. Якщо з Росії – так я воював проти Росії, якщо з Америки – то де я, а де Америка", – сміється активіст і АТОвець Олександр Стеценко.

Куди тільки не зверталися. Усюди чують одне й те саме: хай стоїть. Місцева влада стала на захист монумента.

"Пам'ятник йому нібито підлягає демонтажу. Оскільки він деякий час був членом політбюро ЦК КПРС, там дуже короткий час. Але з'ясувалося, що у нас є закон про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, де чітко говориться, що формою увічнення перемоги є встановлення і збереження пам'ятників героям війни", – заявляє голова хорольської райдержадміністрації Лариса Звірко.

Місцеві жителі – прислухаються до позиції влади. А от в Інституті національної пам'яті про меморіал Хорольському генералу знають і без вагань заявляють: демонтувати, однозначно.

"Посадові особи не знають чинного законодавства. Тому що законом передбачено виняток лише для пам'ятників та пам'ятних знаків, пов'язаних з опором та вигнанням нацистів з України. Третяк безпосереднього стосунку до вигнання і опору нацистам не має жодного. Оскільки у війну всю свою службу він провів спочатку в країнах Балтії, а потім в Білорусі", – пояснює начальник Інституту нацпам'яті Богдан Короленко.

Навіть попри закон і позицію Інституту – генерал у бронзі поки що стоятиме у Хоролі. Адже місцевий суд заборонив його демонтувати.

М. Солонар, А. Кудрявцева, Р. Альмухаммедов, "5 канал"

"Історія не вмирає": В Україні вшанували пам’ять жертв Другої Світової

В Україні вшанували пам’ять жертв Другої світової
/
В Україні вшанували пам’ять жертв Другої світової
/
В Україні вшанували пам’ять жертв Другої світової
/
В Україні вшанували пам’ять жертв Другої світової
/
В Україні вшанували пам’ять жертв Другої світової
/
В Україні вшанували пам’ять жертв Другої світової
/
В Україні вшанували пам’ять жертв Другої світової
/
В Україні вшанували пам’ять жертв Другої світової
/

Попередній матеріал
ВР передала Андріївську церкву в користування Вселенському Патріархату – Парубій зняв застороги
Наступний матеріал
Масове вбивство у Керчі: кількість жертв зросла
Loading...