Як жінка-зоотехнік врятувала медицину в селі на Харківщині – історія успішного експерименту

Жінка-зоотехнік врятувала амбулаторію на Харківщині 5 канал / Час. Підсумки тижня
Жінка-зоотехнік врятувала амбулаторію на Харківщині

Ми знайшли села, у яких люди їздять на прийом до лікаря аж за 50 кілометрів. Автобусом, який ходить тричі на тиждень. Не уявляю, як це роблять літні люди, пенсіонери. І все це в період епідемії. Але ми хочемо показати вам позитивну історію.

Пів року в селі Бугаївка це Харківщина не працювала амбулаторія. Селяни їздили до лікаря або в Ізюм, або до Харкова. Але відновити амбулаторію таки вдалося. І це зробила лікарка, яка почала працювати як ФОП. Хоча за фахом – вона зоотехнік. Тож їй довелося перепрофілюватися. В амбулаторії нині вже є сімейний лікар, стаціонар і мінілабораторія. Як це все працює і як зоотехнік наважилася на такий медичний експеримент – Оксана Нечипоренко розповість у "Підсумках тижня".

Два роки як під замком у селі Петрівському, що на Луганщині, фельдшерський пункт. Раніше, кажуть місцеві, у цій хаті була і медична допомога, і аптека. Медик пішов на пенсію, аптеку закрили.

Село невеличке – дві сотні мешканців. Здебільшого люди похилого віку. Лікарська увага їм вкрай необхідна. Та найближчий медик – за 50 кілометрів. У районному центрі. Автобус туди ходить тричі на тиждень.

Ближче – амбулаторія у Веселому. Усього 10 кілометрів. Та новенька будівля тут стоїть пусткою з грудня минулого року. Три місяці для неї шукали лікаря. Віднайшли аж у Запорізькій області.

Але мешканка Петрівського говорить: "Та на Веселе ніхто не поїде! Сюди треба хоч би медсестру якусь. Вона хоч би ліки возила".

У Петрівському навіть знають, хто зможе працювати. Пані Анна має медичну освіту. Та сидить без роботи. Намагалася відновити фельдшерський пункт, але не виходить. Анна, мешканка села Петрівське, говорить: "Немає, як то кажуть, фінансового забезпечення. Хоча в нас населення тут у Петровському 150 чи 170 людей. Рік тому я збирала підписи, щоб не закривали медпункт, щоб його заново відкрили. Ніби щось просувалося перед виборами, та розмов багато, а діла немає".

А це вже Бугаївка в Харківській області. Понад тисячу населення. Село розростається, лише торік тут народилися 14 дітей.

Бугаївська 11-річка – опорна школа. Класи повні. Навчаються 173 дитини. Два роки тому заклад, як і село, залишився без медичної підтримки. Сільську амбулаторію, розташовану поруч, закрили.

Ніна Веприцька, директорка Бугаївського ліцею, говорить: "Діти в той рік навіть і медогляди не проходили, тому що Ізюм відмовився проводити, і цього не було. Була досада така на район за те, що, ну як це люди не потрібні. От залишили людей – і все. Люди непотрібні взагалі, Залишилися без медичного обслуговування".

Від Бугаївки до районного центру – міста Ізюм – кілометрів 50. Але 20 із них – це бездоріжжя. Автобус двічі на тиждень – за годинами. Через це медицина стає фактично недоступною.
Людмила Малахова, вчителька Бугаївського ліцею, каже: "Коли ти встаєш о 7-й ранку, а в тебе температура. І до тебе з температурою 37,6 Ізюм не приїде, і що тобі робити? Хоч дитина, хоч ти. І автобус через два дні о 6-й ранку. Чи машину собі наймати, шукати, обзвонювати, хто мене відвезе за 600 гривень?".

Місцеві про себе кажуть: вони – ініціативна громада. Взялися повертати медицину до села. За пів року після закриття амбулаторія відкрилася. Нині – у формі приватної медичної практики.

Амбулаторія в Бугаївці
Амбулаторія в Бугаївці5 канал / Час. Підсумки тижня

Бугаївська амбулаторія обслуговує більш як тисячу пацієнтів. Сімейний лікар Борис Теут – медик із понад 30-річним стажем. Добре знає, як воно – бути лікарем у селі.

"Буває, в магазин зайдеш, а там уже говорять: "Ой, ви знаєте, я так хворію". Кажу: "Знаю". Де спіймали, там і консультуються".

Окрім сімейника, в амбулаторії працюють стоматолог, три медичні сестри та адміністратор. Тут із гордістю готові демонструвати – чим забезпечені та як усе влаштовано.

Амбулаторія – єдина в Харківській області виграла грант на забезпечення новітнім обладнанням. Тепер бугаївцям не треба їздити світ за очі на аналізи.

Світлана Ровчак очолює медичну установу. Зізнається, спочатку було лячно. За фахом вона зоотехнік, до медицини донедавна не мала стосунку. Отже, довелося пройти навчання. Та, каже, громада її підтримала.

Світлана Ровчак
Світлана Ровчак5 канал / Час. Підсумки тижня

Світлана Ровчак, керівниця приватної медичної практики села Бугаївка, говорить: "За голову не хапались, тому що ми працювали разом і одразу ж вирішили, що треба, зробили опалення, водопостачання. Дізналися, яке оснащення нам треба ще докупити".

Приватна практика нині – основне місце роботи Світлани. Хоча в амбулаторії власного кабінету жінка не має. Зарплатню отримує як зоотехнік на місцевому сільськогосподарському підприємстві. Саме тут їй і запропонували очолити приватну медицину в селі та допомогли отримати ліцензію.

Зооферма в селі Бугаївка на Харківщині
Зооферма в селі Бугаївка на Харківщині5 канал / Час. Підсумки тижня

Заступник директора ТОВ "СК Восток" Петро Штупун говорить: "Є робота, є освіта, є медицина. Це ті основні питання, які нас постійно супроводжують в нашому житті. Якщо ці питання вирішені в населеному пункті, то люди будуть залишатися. Це прекрасний механізм для того, щоб по всій Україні зробити кваліфіковану хорошу медицину первинної ланки, сімейну медицину. Мені здається, це оптимальний варіант".

Переваги, кажуть місцеві, відчутні. За часів комунального підприємства амбулаторія ледь животіла. Нині ж усі кошти залишаються в лікарів. Те, що приватна медицина – це вихід, поки державі не до того, побачили в Кунівській громаді. До неї входить Бугаївка. Вже домовилися співпрацювати.

"Цей ФОП найближчим часом охопить всю територіальну громаду. Є ще один лікар, яка також забажала приєднатися до цього ФОП, вони побачили перспективи, позитивні перспективи і найближчим часом це буде здійснено", – каже сільський голова Кунівської ОТГ Нерсес Нерсисян.

У Бугаївці ж мріють про нову амбулаторію. Її обіцяла збудувати держава. Селяни розповіли "Підсумкам", що проєкт будівлі для сімейного лікаря затверджено. Звести мали б на місці руїн старої лікарні. Та гроші з держбюжету чекають і досі.

Оксана Нечепоренко, В'ячеслав Кузьменко, "Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Вакцини від COVID-19: скільки існує видів та чим відрізняються
Наступний матеріал
"Вагнергейт" для ОПУ? Бутусов про останні зашквари влади у "справі вагнерівців"
Loading...