Біженці
Біженці 5 канал

"Я лише хочу бути в безпеці": як біженці з Афганістану звикають до нового життя в Одесі

Читайте по-русски
Поки що біженцям допомагають лише представники афганської діаспори

Колишній працівник Червоного Хреста Саєд Омаршах Амір дякує за прихисток для своєї родини. У рідному Афганістані чоловік організовував евакуацію тих, хто має українські документи. Довелося домовлятися з талібами та американцями.

"30 тисяч осіб, натовп, кошмар. Я відразу зробив українські прапори, великі, з моста, щоб знайти точки, де збираються українці", – каже Саєд Омаршах Амір.

Нині з дружиною та п'ятьма дітьми в безпеці. Біженцям допомогли представники афганської діаспори, до міграційної служби зносили їжу та одяг, дали прихисток.

У трикімнатній квартирі нині мешкає 16 людей! Колишній громадянин Афганістану прихистив у себе 2 родини, які втекли від "Талібану".

Нині всі живуть в Акбаріма. Він – продавець на одеському ринку, і до того, як прихистити у себе людей, лише раз бачився з одним з афганців-утікачів.

"О 6-й годині ранку дзвонив і казав, що ніде мене не приймають, діти голодні, не помити, нічого, я як людина, кажу, приїжджайте, поки є можливість, я допоможу", – розповідає мешканець Одеси Акбарім Залмай.

Заможне життя родини Маджида Іда залишилося в минулому. До України бізнесмен із дружиною та трьома дітьми тікали з самим лише наплічником.

Маджид згадує, як із родиною перекритими дорогами діставалися кабульського аеропорту 4 доби. Його сім'ї пощастило, бо в день теракту вони опинилися в іншій частині летовища.

"Ми чотири дні не могли потрапити в аеропорт, через чотири пустили тільки і в той день, коли потім бомби вибухнули. Як бомби вибухнули, через 15 хвилин говорить: "Давай швидше на літак, ми летимо". Всі бігли на літак і літаки летіли", – згадує біженець з Афганістану Маджид Ід.

Про втечу не шкодують, бо в родині троє дітей. Серед них і дочка, яка за "Талібану" не мала б шансів на освіту та вільне життя в Афганістані.

"Я мріяла стати бізнесвумен у сфері моди, щоб допомагати бідним людям, які живуть в Афганістані та по всьому світу. Я лише хочу бути в безпеці та мати можливість реалізувати свої мрії, бути разом із родиною, і я благаю цього для всіх, хто лишився в Афганістані", – каже Марва Ід.

Із собою Маджид покликав ще одну родину, з якою разом рятувалися в аеропорту. Загалом до Одеси приїхали понад 130 біженців з Афганістану, 80% із них – жінки та діти. Усім зробили тести на COVID-19 та надали медичну допомогу.

"Наймолодшій дитині 7 днів, вона народилась в аеропорту Кабула, коли її мати очікувала евакуації, а найстарша 85 років", – зауважила керівниця Державної міграційної служби України в Одеській області Олена Погребняк.

Поки що біженцям допомагають лише представники афганської діаспори, утім сподіваються, що Україна їх не залишить сам на сам із проблемами.

"Наша надія тільки на себе, але на уряд України теж, щоб вони виділили якісь кошти для цих людей. Що вони нам могли запропонувати, це якась база в Чернігові, але там теж немає приміщень, і сказали, що ми будемо ставити намети і в наметах жити", – пояснює голова Афганської діаспори в Одесі Джанат Танай.

Тим часом біженці з Афганістану оговтуються від пережитого та дякують Україні за вчасну евакуацію та мирне небо.

Ольга Дунська, Сергій Іщенко, Одеса, "5 канал"

Нагадаємо, що в остаточно захопленому "Талібаном" Кабулі нині зупинені всі комерційні рейси. Здійснювати польоти можуть лише військові літаки

Попередній матеріал
Звернення Геращенко, Цинцадзе та дружини бойового генерала Павловського до омбудсмана
Наступний матеріал
В "Укрзалізниці" повідомили про затримання потягів унаслідок погодних умов
Loading...

У ЄС планують налагодити легальний механізм переселення афганських біженців до Європи

Британія вирішила прийняти 20 тисяч біженців із Афганістану

Жінок б'ють за вихід на вулиці й змушують виходити заміж за талібів: як розвиваються події в Афганістані

Бойовики "Талібану" захопили Афганістан: країну охопив хаос і паніка – як реагує світ (оновлено)

Стрілянина в аеропорту Кабула: американські військові вбили озброєних нападників

В аеропорту Кабула перебуває другий український літак, але вилетіти не може – МЗС