В Одесі почали консервацію найстарійшого храму – Спасо-Преображенського собору, який був сильно пошкоджений ворожим обстрілом у липні. Аби зберегти святиню від опадів та вітрів, зруйновані конструкції планують накрити гідробар'єром. Уже підготували 900 квадратних метрів стелі. Як тривають роботи та скільки коштуватиме реконструкція – дізнавалися кореспонденти "5 каналу".
У липні 2023 року ворожа ракета зруйнувала опорні конструкції Спасо-Преображенського собору та знищила вівтар. Цим ударом загарбники нищили свої ж "духовні скрєпи", адже центральний храм Одеси був освячений у 2010 році патріархом Кирилом і до російської ракетної атаки був у підпорядкуванні московського патріархату. Місцеві священнослужителі відхрещуються від належності до Московії та навіть спілкуються українською, проте і до православної церкви України переходити не квапляться.
Навіть після удару собор не зачинив дверей перед вірянами – служби тривають у нижньому храмі.
"Верхній зруйновано. Тому інших варіантів немає. Слава Богу, в цьому храмі є 2 храми. Нижній залишився цілим. Служба поки ведеться у нижньому храмі", – розповідає вірянин Віталій.
"Ходжу в нижній храм, бо зараз треба, наша спільна задача – відновлення храма. На сьогоднішній день ми всі переживаємо ту подію, яка сталася з нашим серцем", – каже вірянка Алла.
Спасо-Преображенський собор – візитівка Одеси, розташований в історичному середмісті. Почали будувати храм ще у 1795-му році й зводили майже століття, ще десятки років добудовували і модернізували.
"Собор будували майже все 19 століття. Він виглядав трішки гірше, ніж зараз, тому що він не був наскільки цілісною архітектурною спорудою. І це вже під час реконструкції деякі речі зробили просто краще, ніж вони були в оригіналі. Ну і те, що нам здається колони при вході добудували, тому що вважали, що так вже буде краще", – розповідає істоирк Владислав Водько.
У 1932-му році Виконавчий комітет Одеської міської ради робітничих, селянських і червоноармійських депутатів вирішив закрити культовий заклад. Його розграбували, підірвали і розібрали по камінчику.
"У 1932-му році його закрили. А потім двічі намагалися підірвати. Зараз сталося майже те саме. Тому що для ракет відстаней немає", – каже вірянин Олександр.
Уперше почали відбудували собор на початку двотисячних років.
"Наказ про реконструкцію був 2005 року. Частково в реконструкції використовували якісь збережені архітектурні деталі, які розлетілися після того, як більшовики підірвали собор в 1936 році. Це була дуже велика робота великої кількості людей", – зазначає історик Владислав Водько.
Тепер собор із тяжкою долею готують до другої відбудови після ворожого терору. Але щоб уберегти деякі конструкції від дощів та вітрів – вирішили храм тимчасово законсервувати.
"Зараз ми знаходимося в епіцентрі ураження. Тут мають зносити стінку. Дуже швидко ми працюємо. Нам допомагають, слава богу, наші люди, які щоденно на даху працюють. Ми і консервуємо і реставруємо. Деякі люди працюють для серця,для душі. Просто приходять допомагати — це також великий внесок", – показує архідиякон Спасо-Преображенського собору Андрій Пальчук.
Відбудова Спасо-Преображенського собору може коштувати понад 200 мільйонів гривень - підрахували будівельники.
"Я думаю, храм недовго буде відновлюватися. Просто бояться, щоб не було ще вибухів і всього цього", – зазначає вірянка Катерина.
Свою допомогу в реставрації святині запропонував уряд Італії. Однак поки немає плану відбудови, гроші іноземці не дадуть.
Сергій Іщенко, Одеса, "5 канал"
Читайте також: Відповідь за Одесу буде: росія все відчує на собі – Зеленський.
Дивіться також відео: "Боже мій, Собору більше нема!". РАКЕТНИЙ УДАР росії ПО ОДЕСІ: НАСЛІДКИ – ЖАХЛИВІ. ЗАГИНУВ ЧОЛОВІК.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.