Бойова машина, яка є чимось середнім між танком та бронетранспортером і може працювати в снігу, багнюці та піску – БТР Страйкер. Та вбивця танків, "алюмінієва бляшанка на гусеницях", що в реаліях фактично є легким танком – БМП Бредлі.
Україні ці та інші військові смаколики передають США, Велика Британія та країни Євросоюзу, і в Збройних силах на них дуже чекають. Що це за зброя – дивіться у сьогоднішньому випуску Бомба Ракета.
Дивіться 11 березня о 19:30 на "5 каналі".
Тисніть плеєр і "Створити нагадування", щоб отримати сповіщення про початок ефіру:
БТР "Страйкер" розробка не оригінальна та не створена з нуля. Цей бронетранспортер розроблений на базі канадського побратима LAV III, з колісною формулою 8×8. Створений БТР мав відповідати концепції "Армії нового типу" в розумінні чільників Пентагону. І двотисячного року створили спеціалізовані механізовані бригади, оснащені колісними бронетранспортерами "Страйкер". Що таке ці мехбригади? Це середнє між "легкими" бригадами на HMMWV і "важкими" класичними на БМП з танковим батальйоном. Американські фахівці вважали, що за своїми бойовими можливостями новостворені механізовані бригади не поступатимуться "важким" підрозділам, що вже є у складі армії США. Бо ж на шасі LAV III створили, фактично, родину восьмиколісних повнопривідних бронемашин Stryker: є і варіант ППО з гарматою у 105 міліметрів, класичний БТР, медичний та версія інженерної машини, призначеної для боротьби з протитанковими та протипіхотними мінами тощо.

Власне, машини Страйкер, у версії, призначеній для боротьби з протитанковими та протипіхотними мінами, чекають на постачання до України. Як і стверджують фахівці, нам нададуть й класичні бронетранспортери, які можуть бути озброєні кулеметом М2 Браунінг, калібру дванадцять і сім міліметрів або ж сорока міліметровим автоматичним гранатометом. Деякі модифікації постачають з ракетами "Стінгер" чи баштами з "Джавелінами". Страйкери здатні брати на борт до 9 осіб десанту, крім 2 осіб у складі екіпажу. Страйкер долає перешкоди заввишки понад пів метра, пройде двометровий рів та здолає трохи більш як метрову водну перепону на шляху.
Stryker має кращий захист, як порівняти з багатьма БТР, зокрема російськими. Передня дуга витримує влучання бронебійних снарядів з великокаліберного кулемета, машина повністю захищена від патронів калібру сім шістдесят два. Салон має додаткову внутрішню обшивку, щоб уберегти екіпаж та пасажирів навіть у разі сильного пошкодження транспортного засобу. Ходова частина Страйкерів посилена, що забезпечує захист від мін та іншої вибухівки.
Деякі версії цих БТР мають сталевий каркас, що забезпечує захист від протитанкових ракет і снарядів. Також ці машини захищені від 30–міліметрових снарядів у лобову частину корпусу на дистанціях понад 500 метрів, а також від ураження уламковими снарядами сто п'ятдесят другого калібру, що вибухнули поруч.
І саме додавання різноманітної броні і решіток унеможливило транспортування Страйкерів транспортними літаками, як було до цього. Бо ж їхня вага збільшилася до 20 тонн. Страйкери мають і гарне розумне начиння. Кожен БТР має систему розпізнавання "свій–чужий". Вона дає змогу відстежувати переміщення техніки як свого підрозділу, так і інших формувань, мінімізуючи ймовірність "дружнього вогню". Та головне – ЗСУ 2022–го року вже отримували машину, майже ідентичну до Stryker.
Мова про канадські бронетранспортери Super Bison. І цей факт має істотно полегшити, а то і спростити опанування бронемашин Stryker бійцями Сил оборони України.
БМП М2 "BRADLEY". Оцінюючи роль цієї БМП у міці американських сухопутних військ, про неї згадують не менше, ніж про танки Abrams. І добрий десяток країн світу активно купує її для своїх армій. А Україні США вже передали понад шістдесят БМП Бредлі, і вони ось–ось надійдуть до сил оборони. Ці БМП допоможуть захищати Україну в довгостроковій перспективі, переконані у держдепі США.

А американські армійці кажуть – "Бредлі" – це дуже потужний транспортний засіб, який має посилити здатність сил оборони просуватися вперед на полі бою і відвойовувати окуповані території. Бо ж на озброєнні українці матимуть набагато кращі технології, аніж є у росіян. І це можуть бути не одиничні зразки Bradley, а адекватна кількість. Адже на озброєнні американської армії перебувають близько 4 тисяч Bradley у всіх версіях і ще близько трьох тисяч на зберіганні. І жоден потенційний союзник України не має такої кількості БМП.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
За час свого існування, а це від 1981 року, Bradley проходила численні модернізації. Всі ці машини вже отримали додаткове посилення бронювання, яке захищає від вогню тридцяти міліметрової гармати у лобовій проєкції. У башті бойової машини встановлений комплекс озброєння, що налічує автоматичну двадцяти п'яти міліметрову гармату М242 "Бушмайстер". Споряджений боєкомплект становить 300 снарядів, вожений – 600.
В арсеналі БМП – бронебійні підкаліберні та уламково–фугасні боєприпаси. Ця гармата має вкрай ефективні боєприпаси спеціально створені для ураження броньованих цілей. Також на Бредлі встановлений спарений кулемет М240С. А ось встановлена пускова установка ПТРК "TOW" дає змогу машині уражати танки противника за чотири кілометри, водночас бронепробиття становить до девяти сотень міліметрів за динамічним захистом. Екіпаж – три особи: командир, навідник та механік–водій. Також БМП здатна перевозити до семи осіб десанту.
Свою легендарність ці БМП здобули під час низки бойових кампаній. Саме за допомогою M2 Bradley упродовж двох іракських воєн армія США змогла знищити більше іракської бронетехніки, ніж танки Abrams. Наприкінці січня 2023–го року Міністерство оборони США опублікувало фотографії перших шістдесяти БМП, які мають надійти Збройним силам України. Аналіз фотографій показав, що Україна отримає більш просунуту версію M2 ODS–SA, яка має чимало вдосконалень. Ця версія має камеру водія у передній частині корпусу БМП. В усьому іншому, за даними компанії–виробника, версія ODS–SA майже тотожна M2A3 і має більшість її вдосконалень. Вони стосуються глибокої "цифровізації" керування машиною та вогнем і можливостями інтеграції в єдину інформаційну мережу бронетанкової групи.
Також Україна отримає чотири спеціальні машини вогневої підтримки на базі М2 Bradley – офіційне позначення – M7 Bradley Fire Support Team. На ній замість ПТРК TOW встановлене обладнання для визначення цілі, на відстані до 20 км.
Бронезахист машини дає змогу безпечно для екіпажу проводити розвідку та цілевказання, M7 Bradley Fire Support Team також має вбудовану систему керування боєм з GPS та інерційну навігаційну систему. Вона визначає розташування транспортного засобу на карті, а також координати цілей.
Тож передає інформацію найближчим артилерійським підрозділам за допомогою цифрової системи керування. Машина може наводити вогонь по цілі стандартними сто п'ятдесяти п'яти міліметровими артилерійськими снарядами. З керованими боєприпасами ціль підсвічується лазерним променем, тому її легше знайти та знищити. Крім того, бронемашина може коригувати вогонь артилерії під час руху.
Дивіться також: В Україні виробляють власні дрони-камікадзе, нищити окупантів скоро можна буде на відстані
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.