"В бліндаж! Фосфор!" – воєнкор "5 каналу" розповіла, як потрапила під ворожий обстріл забороненими снарядами

Фосфорні бомби Shutterstock
Фосфорні бомби містять білий фосфор – речовину, яка самостійно займається під час контакту з повітрям, тому зупинити його горіння майже неможливо

У програмі "Час: Online" на "5 каналі" ведуча Марія Скібінська та воєнкор "5 каналу" Євгенія Китаїва обговорили ситуацію на передовій, а саме на Харківщина.

Журналіст розповіла, як їхня знімальна група потрапила під рашистський обстріли забороненими фосфорними забороненими снарядами.

"Ми працювали з військовими, в нас було заплановано, що ми потрапимо на позиції до наших піхотинців. Ми дуже хотіли, тому що доїхати до них складно: в полі, посадки, обстрілюються. Вичікували ми того моменту, вичікували і вирішили їхати. У тому селищі, де ми були, жодної живої душі не було вже, ми там перечікували, коли кацапська артилерія перестріляє. А попрацювати довго не вийшло, бо ми тільки заїхали на позиції – і почало бити все: САУшки, "Гради". Ми ховалися в окопах, а потім починається такий нехарактерний звук – шелестіння, не шелестіння. Я кажу: "Що це так прикольно свистить?", військовий каже: "В бліндаж! Фосфор, фосфор!" – згадує воєнкор.

Фосфорні бомби
Фосфорні бомбиShutterstock

"Насправді це дуже страшно, бо ти чуєш, що воно десь має на тебе сипатися, бо ти ж чуєш його. Чи воно на тебе має сипатися, чи поруч – ти по звуку не можеш визначити. Шуршить. Ми так просиділи годину в тому бліндажі. Все, що ми бачили – бліндаж, кілька військових, які сиділи з нами в тому бліндажі і от спілкувалися з ними", – говорить Євгенія Китаїва.

 

І пояснює: фосфорна ракета, вона як касетна, вона розвалюється ще в повітрі на більш дрібні, а ці дрібні починають розриватися і сипати цим фосфором.

"Вночі ми бачили, як падає фосфор – це заборонена зброя – вночі він падає, як салюти, на небі видно все це мерехтіння. А вдень воно, як сніг. Ти його не бачиш, але чуєш. Але його не видно. Якщо на небі немає хмар, то може, ти бачиш ці маленькі плямки, а коли якась хмара, то ти його взагалі не бачиш. Воно шуршить – і все", – каже воєнкор.

На запитання, що говорять військові робити, якщо потрапили під такий обстріл: "Треба ховатися, варіантів більше немає, бо інакше ти гориш. Шкіра горить, все, що на тобі, горить. Треба бігти в укриття будь-яке, тому що якщо вже воно у тебе на тілі, то це 100% опіки. Ти маєш укритися хоч кудись".

Також воєнкор розповіла, що на Донеччині вони зі знімальною групою пережили прицільний обстріл просто по машині. І це при тому, що вся автівка була у позначках "Преса". Орки на це не зважали і обстрілювали не спиняючись. Знімальній групі вдалося врятуватися і виїхати з зони обстрілу, але після цього випадку, каже Євгенія Китаєва, вона зрозуміла, що жодна міжнародна конвенція, її і колег на цій війні не захистить, бо рашисти їх уинічно порушують і обстрілюють навіть журналістів.

"Рашисти коптером коригували артилерію і вони нас просто точково довбали і снаряди просто біля машини там в 10, 20 метрах падали. Добре, що нашу машину не покозало і ми змогли собі доїхати. Бо машина, яка нас супроводжувала, там колесо пробило, скло пробило, тобто вона вся була осколками посічена. Тоді страшно не було, зараз думаю, про це, ну могла не проскочити – стає страшно. Так само на Харківщині. Луплять фосфором. Ну класно, якщо не загориться цей бліндаж, а якщо впаде той фосфор прямо на бліндаж – він горітиме. Але голова боїться, а руки роблять", – каже воєнкор.

Воєнкор "5 каналу" Євгенія Китаїва
Воєнкор "5 каналу" Євгенія Китаїва5.UA / Євгенія Китаїва

Довідка. Фосфорні бомби містять білий фосфор – речовину, яка самостійно займається під час контакту з повітрям, тому зупинити його горіння майже неможливо. Єдине, що можна зробити, – припинити фосфору доступ до кисню. Інакше він горітиме доти, доки не вигорить. 

Хімік Гліб Репіч розповів, що дія фосфорних бомб призводить до важких каліцтв та повільної й болісної смерті. Не можна, щоб фосфор потрапив на шкіру, тож під час обстрілу треба обов'язково залишитись в укритті. Через високу температуру горіння плавиться метал, дерева, тіла тварин і людей. У радіусі 150 метрів поряд з епіцентром вибуху в людей навіть під одягом повністю обвуглиться шкіра. Коли фосфор потрапляє на відкриті ділянки тіла, він викликає важкі опіки та болісні каліцтва. Якщо білий дим із часточками фосфору потрапить у легені, то він може їх повністю випалити.

Саме тому 1977 року Женевською конвенцією про захист жертв війни застосування фосфорних бомб та інших снарядів з білим фосфором поблизу та всередині населених пунктів було заборонено. Згідно з міжнародним законодавством, таку зброю можна використовувати лише в разі обстрілу військових об'єктів. 

Попередній матеріал
Прокляття полковника: за що козаки покарали засновника славетного роду Галаганів
Наступний матеріал
24 лютого, Гостомель: як строковики Нацгвардії дали свій перший бій – і поламали плани рашистів
Loading...