Більшу частину окупував ворог, решта – "сіра" зона, де присутні українські захисники. Так ситуацію в Торецьку оцінюють в ОСУВ "Хортиця". У місті тривають вуличні бої. Армійці намагаються не пустити окупантів далі, бо після Торецька ворогу відкриється дорога на Костянтинівку. Більше дивіться в сюжеті "5 каналу".
Домовитися з росією неможливо
"Про що домовитися? Не уявляю, що з російською федерацією можна домовитися. Тобто є історичні моменти, коли всі домовленості завжди йшли крахом", – сказав командир підрозділу 49-го окремого штурмового батальйону " Карпатська Січ" Ігор Костюк.
Вони не вірять у домовленості та посилюють оборону. Бо воювати, переконані в "Карпатській Січі", доведеться ще довго. Чого варті російські слова про мир, кажуть бійці, дуже добре видно в Торецьку, де армійці досі тримають оборону. Від колись великого багатотисячного міста залишилася сама назва. Та стерті до фундаменту руїни.
– Це раніше люди так жили, а зараз… На нашій ділянці просто все знищується вщент.

Немає дороги, якої не міняє війна
Щоночі вони їдуть на розвідку – бо шляхи, які ведуть на передову, можуть змінитися за секунду. А водіям потрібно завезти піхоту та штурмовиків, вивезти поранених, доправити боєкомплект. У броньованій М113 – четверо очей, які стежать за дорогою: водія та планшетиста, який наглядає за шляхом з люка.
"Він дивиться дорогу і показує мені, якщо я, наприклад, не знаю дороги, їду перший раз. Він мене веде, пояснює, розповідає, показує: там зараз буде поворот праворуч або ліворуч", – розповів механік-водій на позивний "Мілкий".
– У вас якийсь радіозв'язок?
– Ні.
– Кричить у вухо?
– Кричить у вухо чи плескає по плечу – по правому, по лівому.
– Що на дорогах ви можете побачити небезпечного для водія і військових?
– Багато чого: розбиті машини посеред дороги, ТМ-ки, великі вибоїни, – сказав боєць на позивний "Бон".

"Бон" – один з небагатьох, хто прийшов сам
Боєць "Бон" на фронті – майже новенький. Лише чотири місяці, як служить. Прийшов сам. Добровільно. Наприкінці 2024-го. Для того щоб потрапити в батальйон, йому спершу довелося повоювати із військово-лікарською комісією.
– Чому прийшли?
– Захотілося.
– А чому раніше не йшли?
– У мене здоров'я не дозволяло, в мене одне око не бачить. А тут уже набридло, вирішив піти.
– Як вас ВЛК пропустила?
– Пропустила. Я з ними боровся, воював.
Але такі, як "Бон", – то радше виняток, ніж правило. Як і раніше, на фронті катастрофічно бракує людей. А у ворога їх, навпаки, надміру. Саме людським ресурсом росіяни метр за метром просуваються на Торецькому напрямку. І цей ресурс у них поки що безлімітний. І безвідмовний.

кремль жене на смерть
"Виходить їхній (росіян, – ред.) командир каже: "Ти, ти і ти йдеш на штурм". "Я не їду". "Не йдеш?" – скрутили, зв'язали, пристебнули, відстебнули на точці і йому говорять: "У тебе є вибір: або ми тебе випихаємо тут без зброї, або ти береш зброю і йдеш у бій", – розповів командир підрозділу на позивний "Банщик".
"У них же безліміт. Починаючи з корейців, іранців – треба не забувати, що ми воюємо не просто з росією. Фактично ми воюємо з низкою країн, які підтримують росію. Це така собі мінімальна Третя світова, і ми її відбиваємо", – зауважив командир підрозділу Ігор Костюк.

Окупанти здаються і просяться до ЗСУ
Їхня перевага – кількість. Вмотивованих серед цієї кількості – одиниці, кажуть армійці. Саме тому тут окупанти досить охоче здаються в полон. І навіть висловлюють бажання воювати за Україну.
"Один сказав: "Мені 57 років, я можу за вас воювати". Я кажу: "Та ти нам як штурмовик не підходиш". У нас тут усі бійці згуртовані, мотивовані, знищують усе, що стоїть на їхньому шляху. Він каже: "Я можу вам бліндажі копати, шанці копати"", – сказав командир підрозділу на позивний "Арес".
Але вірити ворогу – дурити себе, кажуть бійці "Карпатської Січі". І вони не зважають на жодні обіцянки – ні окупантів, ні кремля.
"Головне – просто не здаватися, розуміти, що ця історія надовго. Вона видозміниться, але війна буде до того моменту, поки якась сторона не знищить іншу", – додав Ігор Костюк.

Ольга Калиновська, Сергій Малін, "5 канал"
Також дивіться відео:
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською