Частина стародавнього будинку
Частина стародавнього будинку 5 канал

Скандал у Черкасах: 113-річний будинок хочуть знести і побудувати багатоповерхівку

Читайте по-русски
Навколо будівлі вже з'явився будівельний паркан

Знести старовинний будинок і звести на його місті багатоповерхівку. Завадити цьому намагаються мешканці Черкас. Вони підняли хвилю обурення в соціальних мережах, коли побачили, що 113-річний будинок обнесли будівельним парканом. До активістів долучилися і археологи, адже давня споруда розташована на заповідній охоронній території "Черкаські берегові схили". Хто дозволив таке будівництво? З'ясовувала кореспондентка "5 каналу" Яна Лимаренко.

Високий фундамент, арка та колони на вході – будинок початку минулого століття показує археолог Михайло Сиволап. Фахівець каже, таких споруд у місті залишилося одиниці.
113 років тому цей будинок спорудив місцевий міщанин.

"Кількість їх з кожним роком зменшується і в результаті руйнування, і в результаті перебудови і євроремонтів, потрібно вже зупинитися. Нам потрібне історичне тло, а цей будинок не сам по собі, а навколо ще з десяток таких, це одне з небагатьох місць, де зберігся хоча б якийсь комплекс історичний", – говорить Михайло Сиволап.

Проте навколо будинку вже з'явився будівельний паркан. Місцеві дізналися – там планують звести висотну новобудову. Краєзнавці та археологи кажуть – це заповідна територія "Черкаські берегові схили". Саме на цьому місці у XIV столітті з'явилися перші хати поселенців, а двома століттями пізніше тут побудували замок, який служив воротами Великого Князівства Литовського.

"Замовник повинен усвідомлювати, що якщо таки він збирається тут щось будувати, навіть не багатоповерховий будинок, то треба перед цим проводити археологічні дослідження, а це йому буде вартувати мільйони і мільйони гривень. Я думаю, що це була б колосальна інформація взагалі для археології середньовіччя і для археології Черкас також", – говорить Дмитро Куштан, науковий співробітник Інституту археології Національної академії наук України.

Дозвіл на скандальну побудову багатоповерхівки дав головний архітектор міста.

"Приклала документи, що земля їхня, майно їхнє і хоче вона там щось створити. Це тільки умови для проєктування, я навіть не бачив, що воно там буде і як", – каже Віталій Чернуха, головний архітектор Черкас.

На генплані Черкас старовинний будинок позначений як архітектурна пам'ятка. Тобто будь-яке будівництво тут заборонено. У міськраді пропонують створити мапу для виявлення та захисту архітектурної історії.

Через хвилю обурення містян та археологів департамент архітектури скасував дозвіл на будівництво. Тож, зведений паркан забудовник обіцяв прибрати.

Яна Лимаренко, В'ячеслав Ромодан, Черкаси, "5 канал"

Попередній матеріал
Сюмар: Зеленського до політики підштовхнула заборона "Сватів" – "Гончаренко рулить"
Наступний матеріал
МВФ та Україна почали обговорювати новий формат співпраці
Loading...

Чиновники ігнорують рішення президента стосовно ЖК "Укрбуд", під загрозою майбутнє 40 тис. осіб – інвестори

"Нас не почули": чому уряд урізав фінансування будівництва музею Революції Гідності

"Велике будівництво під час карантину": онлайн-брифінг голови "Укравтодору"

Мрії чи дійсність: Зубко про програму "велике будівництво" та інші абмітні плани влади – "ІнфоДень"

Програма "Велике будівництво": план мрій, тендерів чи реалізації – міністр інфраструктури у програмі "ІнфоДень"

"Зшити Україну": президент анонсував велике будівництво доріг навесні – подробиці