Асєєв розповів, як катують людей у тюрмах ОРДЛО

Терорист і український полонений-заручник dt.ua
Колишній політв'язень розповів, що поряд з українцями в ізоляції сидять і бойовики, і росіяни-найманці

У програмі "Рандеву з Яніною Соколовою" на "5 каналі" журналіст Станіслав Асєєв, який у грудні 2019 року був звільнений із полону терористів, розповів, як в тюрмах ОРДЛО катують людей. 

Про катування

Спочатку журналіст розповів, як загалом у тюрмах ОРДЛО ставляться до утримуваних осіб і який там сценарій дій щодо них.

"В ізоляції героїв не було. Герої є на фронті, де є життя і смерть. А в ізоляції ви там ще спробуйте померти. Просто те, через що там проводять людей… Там нема можливості не говорити, не підписувати або просто плюнути їм в лице і сказати, наприклад, "слава Україні". Є ціла система тортур, які застосовують до людини. Найпростіша – це вас просто спочатку б'ють. Це справді витримати можна. Потім вас починають жорстоко катувати. Я не буду вдаватися в подробиці, але це пов'язано з електричним током і мало хто це може пережити. Але навіть якщо ви проходите і цю стадію, далі настає стадія сексуального насилля. Вони погрожують, що зараз ми просто "опустимо" тебе тут. Я насправді не знаю жодну людину, яка готова плюнути і сказати "давайте, я готовий пройти і через це". Але навіть якщо така людина і знайдеться, далі остання четверта фінальна стадія, коли людей просто ставлять, вибачте, раком, кладуть на стіл, знімають штани і кажуть, що зараз ми спочатку "опустимо" тебе, а потім ми привеземо твою дружину, матір, сестру, пустимо по колу і ти будеш на це все дивитися", – розповів журналіст.

Він також додав, що те, що з ним того не зробили, то "це почасти випадковість, а почасти ні", але він сказав, що свідомий того, що це залежало не від нього.

"Якби вони захотіли, то і мене б перетворили в овоч, на який перетворили багатьох людей... І в цей момент у вас тільки один варіант – померти. Але померти вам не дадуть, бо ви просто прив'язані скотчем до столу, роздягнуті догола і ви не можете навіть ворухнутися. В той момент бути героєм шансів нема ні в кого. Та  просто є люди, які вижили і більш-менш достойно пройшли цю ситуацію", – додав Асєєв.

Кого в тюрмах ОРДЛО катують найдужче

Журналіст також розповів, що в тюрмах ОРДЛО найбільше дістається саме росіянам.

"Росіян там ненавидять узагалі. Там є ступіть насильства. Спочатку йдемо ми, так звані "укропи", у яких стаття "шпіонаж", "тероризм", "диверсія". До нас ставляться дуже жорстко, катують. Жорстокіше ставляться до місцевих із так званого "ополчення", тому що до них немає ніякого діла взагалі нікому. Про них ніхто не напише і ніяких російський канал не візьме в того ж Льоші інтерв'ю про те, що з ним зробили. І вони дозволяють собі їх там просто вбивати. А третій рівень за жорсткістю – це росіяни, бо вони їх ненавидять. От ці люди, які там воєнні злочинці в цій ізоляції, вони опиняються в ситуації, коли в них нема дороги назад в Україну, але вони не можуть виїхати і в Росію, їх туди не пускають. Їм не дозволяють навіть закінчити контракт, коли вони хочуть піти з ізоляції", – розповів журналіст.

Він також додав, що у слогани типу "ми же братья" вірять тільки мешканець ОРДЛО, який взагалі не розуміє, що відбувається.

"От коли ви вмикаєте російський телеканал, то "ми же братья" там працює, а коли потрапляєте у підвали, або служите в тих корпусах і бачите все це зсередини, то ці люди краще від інших розуміють, що саме вони збудували власними руками. І ніяких "ми же братья"… Зрозуміло, що дякувати Росії після того, як вона їх там залишила і розказує про "братський народ", ніхто не буде", – наголосив колишній бранець Кремля.

Асєєв також розповів, що 99% тих, хто відсидів у тюрмах ОРДЛО, змінюють свої погляди і перестають вірити в "руський мир", бо відчули його дію на собі.

Про звільнених політв'язнів

Асєєв також розповів, як держава допомогла йому та іншим звільненим з ОРДЛО політв'язням адаптуватися тут, на неокупованій території.

За його словами, всім запропонували лікування у Феофанії. І він тим не скористався, бо хотів побути зі своєю матір'ю, яку так довго не бачив. А інші визволені можливістю користувалися, каже, довго лікувалися в Феофанії та в іншому санаторії. Їм полікували зуби, частково поновили документи. При цьому Асєєв сказав, що є "але".

"Коли ми вийшли з полону, нам не було навіть із чого подзвонити рідним. Це перше, що впадає в око в будь-якому обміні. Люди роками не бачать і не чують своїх рідних", – сказав журналіст і додав, що треба продумати це для подальших обмінів і роздавати людям хоч якісь дешеві кнопкові телефони.  

А от із житлом для політв'язнів, за словами Асєєва, сутужно. 

"Поки вас лікують у Феофанії, вас годують, а після завершення лікування кажуть: "Ідіть". А куди йти? Житло іноді надають, іноді ні. Мені перший місяць зняли квартиру хлопці – ті, кого я знав ще в Донецьку, – потім два місяці мені оплатила "Радіо свобода". Зараз я якраз буду переїжджати на більш дешевий варіант, сам я навряд чи зможу за таку ціну знімати квартиру. По житлу нібито в Офісі президента сказали, що буде вирішуватися питання, але там узагалі все дуже плачевно, бо не те, що по житлу, я просив у президента про конкретних людей, які перебувають у полоні… Всі ці питання обговорювалися, в тому числі і по житлу, але не зроблено нічого, жодного пункту".

Акції на підтримку політв'язнів

Колишній політв'язень також розповів про те, що дуже важливо тут на підконтрольній українській владі території проводити акції та вивішувати плакати на підтримку політв'язнів.

"Це важливо з різних причин. По-перше, психологічний аспект. Коли людина опиняється на тій території, в підвалах і в полоні, і коли до неї все-таки доходить інформація, що її підтримують і не забули, це просто рятує життя. Я знаю, про що говорю, бо люди були на грані суїциду просто від тієї думки, що про них ніхто не пам'ятає і що всі про них забули… І просто знати про те, що про тебе не забули і за тебе борються, це дуже важливо", – розповів журналіст.

Він додав, що з формальної точки зору це важливо, бо це зберігає політв'язням здоров’я.

"Після того, як стало відомо, що я потрапив у полон, до мене змінилося ставлення навіть в ізоляції. Тобто незважаючи на те, що відбувалося навколо мене, до мене все-таки ставилися набагато лояльніше через розпорядження зверху мене берегти. Берегти саме для обміну, бо моя "ціна" дуже сильно зросла. Тобто з одного боку це продовжить ваше перебування в таких місцях, бо довше торгуватимуться, але конкретно мені це зберегло здоров'я конкретно в тому місці, де я був. Тому це дуже важливо – підтримувати політв'язнів.

Звернення до мешканців ОРДЛО

Наприкінці програми "Рандеву" Станіслав Асєєв звернувся до мешканців ОРДЛО.

Він їм сказав: "Зараз когось у чомусь переконувати я би просто не хотів, тому прошу пам'ятати про те, що потрібно залишатися людьми, принаймні старатися. Навіть у критичних ситуаціях, які пройшли багато з тих, хто повернувся із полону... У будь-якій ситуації, як в тому серіалі говорилося, людиною потрібно бути, тоді ніде не страшно... Ці речі все-таки роблять нас чимось одним, а не роз'єднують. Такі речі розуміються на інтуїтивному рівні".

Як повідомляв 5.UA, журналіст Станіслав Асєєв розповів, що в рамках обміну полоненими між Україною і "ДНР" вийшли на волю ті, хто брав участь у злочинах в "ізоляції", так і в підтримці "ДНР". Одного з таких українців затримала СБУ.

Нагадаємо, 29 грудня за програмою обміну утримуваними особами бойовики ОРДЛО звільнили 81 українця, з них 76 повернулися на підконтрольну Україні територію. Своєю чергою Україна передала 124 особи. СБУ опублікувала список повернутих в Україну осіб, серед яких 12 військових і 64 цивільних, зокрема Станіслав Асєєв. Додамо, що при цьому представниця України в гуманітарній підгрупі ТКГ, ексомбудсмен Валерія Лутковська повідомила, що в полоні ОРДЛО залишається ще близько 300 українців.

Попередній матеріал
Шість місяців осені: як європейська зима вдарила по кишенях українців
Наступний матеріал
Штучний ажіотаж у магазинах та евакуація українців: як Україна переживає карантин через коронавірус – репортаж
Loading...