Як інформує Центр стратегічних комунікацій ЗСУ, три з чотирьох ракет, які росіяни запускають по Україні, цілять у цивільні об'єкти, а не військові. Ракети та безпілотники атакують житлові будинки, лікарні, навчальні заклади. Основна мета ворога – емоційно виснажити українців, посіяти паніку та зневіру. Для чого це ворогу? З експертами розбиралася наша Марта Шикула.
Початок осені для українців став пекельним. Ворог щодня бʼє ракетами та безпілотниками. Нині росіяни змінили тактику – оминають енергетичні та військові обʼєкти, натомість свідомо атакують цивільні. Гатять по житлових будинках, навчальних закладах, готелях.
Київ, 2 вересня. Під атакою – усі райони столиці. Прилетіло по території навчального закладу. Неподалік місця, де того дня мали зібратися на святкову лінійку. У Сумах будівлю вишу знищив КАБ. Вдарили і по центру соціально-психологічної реабілітації дітей та дитячому будинку. Постраждали 18-ро людей.
Більш як пів сотні загиблих через російський удар по навчальному закладу у Полтаві. Дві балістичні ракети ворог випустив по військовому інституту. Ракета долетіла за 3 хвилини.
У Львові семеро людей, серед них – дитина, загинули через масований обстріл міста. російські ракети атакували житлові будинки в центрі міста. Того ж дня під удар потрапив і Кривий Ріг. Знищений готель та багатоповерхівки.
Агресор змінив тактику ракетних ударів. Три із чотирьох ракет, які росіяни запускають по Україні, б'ють по цивільних об'єктах, а не військових, кажуть у Збройних силах.
"Прагнення володимира путіна та російської федерації, в цілому, – продемонструвати зневагу до норм міжнародного гуманітарного права та міжнародного права прав людини. Тероризувати цивільне населення, намагаючись схилити його до певного роду вчинків та невигідних для себе умов для перемир'я. У Львові, як ми часто бачимо, на Харківщині – чи були атаковані об'єкти подвійного призначення, чи військові об'єкти, якщо це спричиняє невиправдану шкоду, непропорційну, негуманну для цивільного населення – це може бути розтлумачене як воєнний злочин", – заявила юристка ГО "Регіональний центр прав людини" Катерина Рашевська.
Зміна тактики повітряних атак – демонстрація слабкості, а не сили, вважають аналітики. Мовляв, на фронті окупантам реалізувати свої амбіції складно, досягти їх політично – теж не можуть.
"Це одне із завдань, яке чітко прослідковується. Бажання зламати, посіяти безвихідь та паніку. Щоб люди постійно питали, коли кінець, а не коли перемога чи як її досягти. А щоб була реакція така: "Давайте пошвидше і хоч якось це зупинимо", – пояснив експерт з питань росії та політичний аналітик Ярослав Макітра.
Також політичний консультант Олександр Мусієнко заявив: "Ворог посилює об'єкти, по яких вони наносять терор, по яких вони наносять удари з метою саме дестабілізації ситуації, деморалізації і тиску. Коли під ударами є максимально цивільні об'єкти, то це зрозуміло. Це описувалося ще напередодні Другої світової війни адептами бомбардувань, знищення міст і спричинення страждань місцевому населенню для того, щоби максимально спробувати деморалізувати і посіяти певні панічні настрої".
Ракетним терором росіяни намагаються пришвидшити перемови і покращити свою переговорну позицію, кажуть аналітики.
"Вони намагаються завдати удару, ще більше дестабілізуючи ситуацію, деморалізуючи, тому що кожен цей удар не можна сприймати тільки винятково з того, що ми бачимо. Треба цей удар сприймати з точки зору реакції і з точки зору тих завдань, які ворог ставить по психологічному терору. Щоб розмови пішли, щоби якісь тенденції, щоби настрої, щоби потім соціологія показала, наприклад, що більше людей почало підтримувати ідею якогось компромісного миру. Там навіть за умови припинення вогню і до моменту деокупації всіх територій тощо. Це ж зрозуміло, що це саме на це спрямовано, і саме тому розширюються цілі ударів", – додав Олександр Мусієнко.
А ще росіяни в такий спосіб залякують західну авдиторію. І показують свою так звану силу. Спеціально використовують балістику, щоб часу врятуватися було обмаль.
"Вони демонструють всьому світові, що вони можуть так себе вести, і ніхто їх не може поставити на місце. Це теж дуже важливий аспект. Зараз така ситуація, перевибори у Сполучених Штатах, зміна влади у Європейському Союзі, політики виходять з літнього сезону. росія має такий певний проміжок часу, коли не буде різкої реакції, яку б ми хотіли на їхні дії з боку Заходу. Вони також цим користуються і демонструють Заходу, що вони здатні так себе вести. І, по суті, їх залякують, щоб не було ні в кого думки воювати за Україну. Це дуже важливий аспект", – зауважив Ярослав Макітра.
Аналітики вважають, що ракетний терор триватиме. Ресурсу для ударів у ворога вистачає, ба більше – він його постійно нарощує. Тому нині в України основне завдання – посилити протиповітряну оборону, зокрема установками, які можуть перехоплювати балістичні цілі.
Марта Шикула, "5 канал"
Нагадаємо, 4 вересня окупанти завдали удару по житловому будинку у Львові.
Як повідомляв 5.ua, президент України Володимир Зеленський відреагував на російський обстріл Львова.
Нагадаємо, 4 вересня росія атакувала Україну десятками ударних БПЛА й 13 ракетами. Протиповітряній обороні вдалося знищити 29 повітряних цілей.
Дивіться також:
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.