Реставрація Воронцовської колонади
Реставрація Воронцовської колонади 5 канал

Реставрація чи знищення: в Одесі скандал через роботи на Воронцовській колонаді

Колонаду побудували ще у 20-х роках XIX сторіччя, за майже 200 років ротонда стала справжньою візитівкою Одеси

Справжній архітектурний скандал зчинився в Одесі. Все через роботи на Воронцовській колонаді – активісти впевнені, що будівельники знищують пам'ятку, якій маже 200 років. Натомість чиновники кажуть – так реставрують. В ситуації розбиралися кореспонденти "5 каналу".

Колонаду побудували ще у 20-х роках XIX сторіччя – як літню оранжерею Воронцовського палацу. Виконана вона в античному стилі. За два століття ротонда стала візитівкою Одеси. Але 2017-го її сховали за парканом через реставрацію всього комплексу.

Під час робіт будівельники зняли з верхньої частини ротонди трухляві дерев'яні балки та замінили їх на залізобетонні. Це обурило місцевих архітекторів.

"Якщо ми спостерігаємо колони, які побудовані з ракушняка, а зверху ми ставимо жорсткий залізобетонний пояс, то при будь-яких деформаціях, пов'язаних із навантаженнями – сейсмічними або вітровими – відбудеться руйнування того матеріалу, який більш податливий. Передусім постраждають колони", – пояснює архітектор Марія Янушкевич.

Натомість реставратори запевняють – використання залізобетону при відновленні історичних пам'яток широко застосовується у світовій практиці. І додають, що цей матеріал кращий за дерево, адже термін служби більший, а важить – так само.

Утім, активістів такі запевнення не заспокоїли. Вирішили боротися з імовірним знищенням історичних пам'яток – мітингом. З пікетом вийшли під стіни прокуратури.

"Є проблеми з амфітеатром – там теж використаний бетон замість відновлення конструкції. Можуть бути підміни матеріалів і покрівлі, та інші дії, пов'язані з втратою автентичності колонади", – бідкається член консультативної ради з питань охорони культурної спадщини Одеської ОДА Сергій Сарафанюк.

Обурених активістів запросили до прокурора, аби особисто поспілкуватися стосовно знищення пам'ятки архітектури. У відомстві заспокоїли – використання залізобетону замість дерева в реставраційних роботах може виявитися незаконним. Утім, не з погляду естетики, а у фінансовій площині. Виконавці могли нажитися на вартості робіт через підміну матеріалів. Тож поліція відкрила кримінальне провадження.

Альтернативне розслідування вже розпочала й Державна будівельна інспекція. Якщо в реставраційних роботах знайдуть порушення, дозвіл на відновлювальні роботи історичної пам'ятки можуть скасувати.

Ольга Дунська, Сергій Іщенко, "5 канал"

Скандал довкола київського костелу: чи справді від храму відвалюється ліпнина – ФОТО

/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/

Попередній матеріал
Страшний сон автомобіліста: на Черкащині люди перекрили дорогу державного значення
Наступний матеріал
"Жінки на крилах": на Харківщині парашутистки тричі встановили міжнародний рекорд
Loading...

"Так жити неможливо": на Одещині обурені мешканці перекрили для фур дорогу

На Одещині протестувальники перекрили трасу Одеса – Рені

"Україна не шкуродерня": у Миколаєві керівника притулку звинуватили у вбивстві 200 собак

Скандал в дельфінарії Одеси: чому тварини народжують просто під час шоу і як це припинити

Ейфелеву вежу закрили для туристів через страйк працівників

Надрукували на 3D-принтері: в Києві відкрили бронзовий пам'ятник богатирю Іллі Муромцю