Бояться спілкуватися навіть між собою. Це про мешканців окупованої Кирилівки. Курортне селище росіяни загарбали у перший день повномасштабного вторгнення. Частина мешканців виїхала. Дехто оселився в Запоріжжі. Що розповідають про життя в Кирилівці нині – розпитав журнаналіст "5 каналу" Денис Розенков.
Пані Тетяна просить не показувати її обличчя. Жінка – жителька окупованої Кирилівки. Вона виїхала до Запоріжжя. Проте в загарбаному росіянами селищі залишилися родичі. Каже, намагається підтримувати з ними контакт. Однак робити це вкрай тяжко.
"Наші телеграм-канали або наші новини, вони стежать уже ввечері або після заходу сонця. У них по два телефони, один – той, з яким ходять по селу, бо їх там дуже перевіряють, а інший той, коли вони спілкуються з нами. Або вимикають інтернет, приховують, так", – розповідає жителька Кирилівки Тетяна.
Кирилівка під окупацією з першого дня повномасштабного вторгнення. Перше, що зробили загарбники, – заарештували місцеве керівництво. Іван Малєєв майже 15 років очолює селищну раду. У полоні був двічі.
"Ставлення, ну, яке ставлення, ставлення не як до людини. Тобто повністю, особливо другий раз, це повністю ізольований, ти не маєш ніякої інформації. Ніякого медичного обслуговування, ну й тортури, які застосовували до мене і до людей, які також були там", – згадує голова селищної ради Кирилівки Іван Малєєв.
Нині чоловік у Запоріжжі. Очолює хаб для переселенців із Кирилівки. Каже, про ситуацію в окупованому селищі намагається дізнаватися від тих, хто там залишився. Новини невтішні.
"Після обіду вже немає в Кирилівці нікого. Тобто одну – дві людини, якщо побачиш, то добре. Тобто вони всі сидять по домівках, бояться навіть один з одним спілкуватися", – каже голова селищної ради Кирилівки Іван Малєєв.
Нині окупанти почали активно готуватися до так званих виборів. Агітують за московського диктатора. Взялися за дітей. Примушують вчителів щодня розповідати учням про так званого президента країни-агресорки.
"З цього в них починається день, з патріотичного виховання, і закінчується. Тобто кожен урок вони там про це не забувають. Тобто воно не йде паралельно з навчанням, воно йде перед навчанням, попереду", – розповідає жителька Кирилівки Тетяна.
"Мене допитував чеченець, і така фраза від нього пройшла, що чечня пройшла дві війни, і в них теж було таке курортне селище, як і в нас Кирилівка. Але сьогодні це курортне селище занедбане, стоїть, як звичайне село. Тож саме буде і з вашою Кирилівкою", – згадує голова селищної ради Кирилівки Іван Малєєв.
Сказане окупанти виконують. До повномасштабного вторгнення Кирилівка приймала по пів мільйона туристів за сезон. Нині селище вимирає. До пів тисячі баз відпочинку загарбники перетворили або на свої казарми, або розграбували. Нині мешканці Кирилівки кажуть: чекають на Перемогу України, щоб відбудувати своє селище.
Денис Розенков, Дмитро Дубіна, Запоріжжя, "5 канал"
Читайте також: Допомагав рашистам ув'язнювати українців на тимчасово окупованій частині Запорізької області – СБУ та Нацполіція затримали колаборанта
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.