Експериментальний полігон
Експериментальний полігон 5 канал

Техніку перевіряють блискавкою: як під Харковом працює експериментальний науковий полігон

Читайте по-русски
Науковці кажуть: готові випробовувати військову техніку за стандартами НАТО

Село Андріївка під Харковом. Поряд із цим населеним пунктом розташований таємний об'єкт, де експериментують із блискавками.

У руках у Михайла Баранова – частина покриття саркофагу Чорнобильської станції. Науковці мали з'ясувати, чи витримає воно пряме влучання громовиці.

"Пробивається сталь, але чи пропалюється теплоізолююче покриття, котре ізолює об'єм реактора з його обладнанням від атмосфери. Усі зразки з покрить Чорнобильської атомної станції витримали випробування", – розповів Михайло Баранов, керівник відділу науково-дослідного інституту "Молнія".

Експериментальний науковий полігон створений ще за часів СРСР. Протягом кількох десятиліть тут будувалися унікальні споруди. 27 гектарів посеред лісу, заповнені гігантськими приладами.

"Ось у цій вежі сконцентрований заряд в 14 мільйонів вольт. На цьому полігоні зосереджено таку кількість випробувальних стендів, які зосереджені на декількох військових базах, розташованих по всьому світу", – пояснив Сергій Буряковський, директор науково-дослідного інституту.

Об'єкт належить дослідному інституту "Молнія". Його науковці провели тут понад 3 тисячі електромагнітних випробувань. Найсерйозніше – з радянською ракетою "Сатана".

"Її привезли на станцію, тихесенько, так, щоб не було видно. Проблема була в супутнику, НАТівські супутники. Ту частину ракети, на яку могли впливати ті імпульси, які виводили з ладу систему управління. Бойова частина тут не випробовувалася", – переконує Сергій Буряковський.

Результати випробувань – а їх проводили тричі – досі засекречені. Науковці згоди на використання міжконтинентальних балістичних ракет не давали, втім у СРСР рекомендацій не дослухалися. Нині "Сатану" використовує країна-агресорка.

"Спеціалісти "Молнії" не підписали протоколи випробувань, вона не пройшла по деяким параметрам", – зауважив директор науково-дослідного інституту.

Перевіряти тут можуть від танків до літаків та ракет. Такі тести гарантують чітку роботу електроніки. Науковці кажуть: готові випробовувати військову техніку за стандартами НАТО.

"Потрібно перевіряти і те, що вони в ефір випромінюють, ну тут ще додається такий варіант – скритність, щоб виріб був більш скритним. І з'являються нові вимоги за такими чинниками, на які громадянська техніка не випробовується", – зазначив керівник відділу електромагнітної сумісності Володимир Князєв.

Науковці вже розпочали перемови з військовими. Та поки що потужний дослідний комплекс працює на пів сили.

Оксана Нечепоренко, В'ячеслав Кузьменко, Харківська область, "5 канал"

Попередній матеріал
Припаркована машина Арестовича заблокувала дорогу пожежникам на 1,5 години
Наступний матеріал
У Києві під час знесення МАФів сталася сутичка між підприємцями та поліцією – є затримані
Loading...

Некеровані авіаційні ракети "Оскол" успішно пройшли випробування – незабаром ЗСУ отримає першу партію

У Великій Британії призупинили випробування вакцини проти COVID-19 через побічні ефекти в добровольця

Для маскування блок-постів і переправ: в Україні випробували нову димову шашку вітчизняного виробництва

Для ЗСУ у Львові розробили роботизовану платформу з бойовим модулем – що вміє новий апарат

У Британії розповіли про успіхи випробувань вакцини від COVID-19 на людях

Науковці випробовують на людях 17 потенційних вакцин проти коронавірусу