Неймовірна історія порятунку. Жителі села Правдине, на Херсонщині, під час окупації понад місяць переховували у підвалі трьох поранених бійців ЗСУ. Приходили росіяни, наших воїнів не знайшли. А згодом військових вдалося непомітно провезти через 6-ть московитських блокпостів. Як усе було – місцеві розказали журналістці "5 каналу" Валентині Федорчук.
Село Правдине на Херсонщині в окупації було 9 місяців. Два рази Збройні сили України намагалися штурмом вигнати звідти окупантів, проте спроби були невдалими. Саме тоді під час активних боїв місцевий житель Олег Білий прихистив у своєму будинку пораненого українського військового. Його дружина, пані Софія згадує той день.
"Я прибігала додому, а тут Олег вже затягнув Женьку. А я до Свети. Вона сильно хотіла побачить наших солдат, я кажу до неї: Светочка, батько затягнув раненого. Каже: та ти що, мам. Кажу: да", – згадує жителька Правдиного Софія Біла.
Боєць був поранений в руку уламком російського залізяччя. Під час прильоту він закрив собою самого Олега. Чоловік без вагань прихистив воїна вдома та відправив рідних за допомогою до місцевої медсестри.
"Я кажу якщо наш, бо я не вірила, якщо український хлопчик – я піду, якщо той – не піду. Прийшла це був Женя хлопчик, він був поранений в руку. Чоловік пішов зі мною, пока перемотали його. Ну пока ми перематували – на сусідній вулиці кацапня вже шукали їх, вже знали що десь тут хлопці", – розповідає медсестра Людмила Авраменко.
Залишати українського бійця в будинку було небезпечно, адже будь-якої миті туди могли навідатися окупанти. Тож його сховали у льосі на подвір'ї.
"Сюди спускали, там їм кроваті понакладали, і так вони тут у мами пробули. Хоч скільки ті кадири ходили осьо по ньому, вони й не помітили що тут погріб. Мама підійде отак сюди, хлопці як ви там?" – каже дочка Софії Людмила.
Вже наступного дня у Євгена з’явилися двоє сусідів-побратимів.
"На другий день чоловік пішов отут в сусідів дав собакам їсти. А двоє солдат наших у тій хаті, вони просто ранені і вони забігали туди, ховалися у тій хатині. І каже: мужик, мужик. Каже: мужик, візьми нас де отой первий, вони знали вже за Женю, що Женя ранений. Отут батько ходив управлявся, собак кормив і вони там заховалися в цій хаті. І він їх так і знайшов там, да осьо", – згадує жителька Правдиного Софія Біла.
Місяць родина Білих приховувала від сусідів, що рятують українських бійців. За медикаментами, продуктами та одягом Олегу періодично доводилося їздити до районного центру, залишаючи дружину вдома. Саме в один із таких днів на подвір'я навідалися окупанти.
"18 чеченів, бородаті з автоматами, заходять. А я там біля кухні: “Чужой. Укроп есть? Мать, мать!”. А в мене сердечко дюнь-дюнь, але треба було відповідать: да нема, нікого, я сама живу. Вже ж на їхньому, кажу, аби не чіпали . А я впала і втратила свідомість, і обделалася, далі мені не було як, я вже прощалась з життям. А сама думаю за тіх хлопчиків", – каже жителька Правдиного Софія Біла.
За квітами та виноградником росіяни не помітили льох, тож пішли ні з чим. Проте вже на початку жовтня 2022-го вони знову повернулися і наказали подружжю залишити будинок, бо мали намір в ньому оселитися. Родині дали декілька днів, щоб зібрати речі і виїхати. Саме тоді Софія вигадала хитромудрий план, як вивезти хлопців до Білозерки. Одного з бійців сховали в дивані і так провезлИ через усі 6 блокпостів, двох інших – за вигаданою легендою про згорілі документи.
"Ти мій син, в тебе троє діток, ти в армії не був, в тебе жінка з дітьми відправила на Польщу. Ти поняв? І він ото сидів повторяв, повторяв", – розповідає жителька Правдиного Софія Біла.
Ще 1,5 місяці переховували хлопців в орендованій квартирі у Білозерці. Власникам Софія Василівна сказала, що це її сини. Тут і дочекалися деокупації. Двоє хлопців повернулися на службу. На захист держави став і Олег, який врятував бійців. Подружжя досі підтримує зв'язок із врятованими військовослужбовцями. Усі троє в телефоні Софії підписані як сини.
Валентина Федорчук, Владислав Радковський, Херсон, "5 канал"
Читайте також: Витримали окупацію, а тепер зимують без опалення: як живуть мешканці визволеного села на Херсонщині – сюжет
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.