Без малого 1400 громадян Росії не пропустили на територію України з часу запровадження воєнного стану. Прикордонники кажуть – вони не змогли пояснити мету своєї подорожі. На державному кордоні та пунктах пропуску збільшили кількість особового складу. Пункти дислокації службовців переміщують ближче до кордону. Один із них – прикордонний відділ "Леонівка" – розпочав свою роботу на Чернігівщині.
Звідси до кордону з Росією менше 1 км. З початком війни на Донбасі до цієї ділянки державної межі особлива увага. До 2015 року тут прикордонників взагалі не було, найближчий пункт пропуску був розташований за 30 км.
Після початку російської агресії довелося реагувати швидко і посилювати охорону кордону з агресором. Для цього із західної ділянки міждержавної межі перекидали особовий склад на східні рубежі, розповідають прикордонники. А місця базування розмістили ближче до кордону. Одне із них – прикордонний відділ "Леонівка". Його облаштування вартувало бюджетові 19 млн грн.
"До реформування відділ Прикордонної служби охороняв десь 80-100 км кордону. Ми пішли на збільшення щільності прикордонних підрозділів. Переміщуємо їх ближче до кордону і створюємо відділення ДПСУ. До цього підрозділу увійдуть десь 30 осіб. Вони охоронятимуть ділянку десь в 20-25 км", – звітує голова Держприкордонслужби Петро Цигикал.
На кордон із Росією командування відряджає служити здебільшого контрактників. А на західних рубежах особовий склад поповнюють строковиками.
Від початку року прикордонники лише на чернігівській ділянці затримали понад 100 порушників, які намагалися перетнути межу незаконно. Боротися із нелегалами допоможе техніка, розповідають прикордонники. Затримувати їх стане легше. Квадроцикл проїде болотистою місцевістю, а снігохід знадобиться взимку.
Трьом десяткам чернігівських прикордонників допомагають чотирилапі шукачі. На цьому місці базування – свій невеликий кінологічний центр.
"Ось ця собака затримувала правопорушника. Якщо більше 20° морозу, то собака не використовується. Або лише зі спеціальним обігрівом. На пунктах пропуску вони шукають наркотики", – пояснює начальник кінологічного відділу Михайло Заєць.
Із запровадженням воєнного стану до України не впустили понад 1350 громадян Росії. Вони не змогли підтвердити мету в'їзду, звітують у ДПСУ. Водночас додають, хоч Кремль і обіцяв не відповідати дзеркальними діями, росіяни розвернули на кордоні вже 300 українців. Причин заборони в'їзду не пояснюють.
Сергій Барбу, Валентин Стрельцов, "5 канал"
Проект "Стіна": стало відомо, що відбувається на кордоні з РФ – ФОТО