Церква_Гурівці_Вінниччина
Церква_Гурівці_Вінниччина 5 канал / Час. Підсумки тижня

Мешканці Гурівців на Вінниччині не можуть поділити храм – подробиці

За півтора місяця після Об'єднавчого Собору з Української Православної Церкви Московського патріархату до новоутвореної Православної Церкви України перейшло близько 240 релігійних громад

Ранок суботи. На церковному подвір'ї – порожньо й тихо. Двері до храму зачинені. Як ви бачите, є два замки. І що цікаво, вхід у будівлю опломбувала не поліція, а самі мешканці Гурівців.

На найвищому пагорбі села Гурівці розташований храм Різдва Пресвятої Богородиці, що належить до Московського патріархату. Приватна власність. Вже півтора місяця – з появою Православної Церкви України, віряни не можуть поділити його між собою. Градус щоразу підвищується.

"Якщо б не міліція, то мабуть, билися би ці баби", – наголошує мешканка села.

"Похоронений наш батюшка. Це було в жовтні, і його тут похоронили. Поки він правив, такого бардака не було. А коли помер, то заступив новий і розпочалася колотнеча", – розповідає мешканець Гурівців Федір Чайка.

Громада Гурівців думала не довго, і вже після Об'єднавчого Собору більшістю перейшла до помісної Церкви. Але частина вірян разом зі священиком Московського патріархату, якого нещодавно призначила Вінницька єпархія, переходити до єдиної Української не захотіли.

ФЕДІР ЧАЙКА, МЕШКАНЕЦЬ СЕЛА:

"Більшість села проти Російської Церкви, більшість за Українську Церкву. Це тільки три сім'ї колотить. Хочуть цю захватити, і щоб ми і сказав цей вербуліцький піп: ото беріть собі хату і отам моліться, вам сюди дороги нема"

Гурівці_не можуть поділити церкву
Гурівці_не можуть поділити церкву5 канал / Час. Підсумки тижня

АНАТОЛІЙ ЛЕНЧУК, МЕШКАНЕЦЬ СЕЛА:

"На Богослужінні почав згадувати предстоятеля Російської Православної Церкви Кирила і предстоятеля УПЦ МП Онуфрія. Це був початок нашого конфлікту"

Анатолій Ленчук найактивніше відстоює православну церкву України в Гурівцях. Каже, батюшці це не сподобалося і він встановив свій замок на дверях. Такий підхід парафіяни розцінили як "самозахоплення". Тому відповіли таким самим методом.

"Вирішили питання в тому, що потрібно повісити свій замок, щоб у храмі не було крадіжок церковного майна", – наголошує Анатолій Ленчук.

У новоствореній громаді знову проводять збори. Цього разу мають затвердити статут, обрати парафіяльну раду та скарбника. Почути все з перших вуст поспішає пані Галина. Жінка вже для себе вирішила, як навести лад у церковному житті Гурівців.

"Це батюшка цей такий. Його звідси треба вигнати, щоб його тут і не було", – переконана мешканка села Галина.

Більш як сто людей, – а це третина мешканців села, прийшли на парафіяльні збори. Вхід до будинку культури охороняють поліцейські та військові.

Голосування за ПЦУ
Голосування за ПЦУ5 канал / Час. Підсумки тижня

Проголосували за належність до Православної Церкви України. А пообіді на подвір'ї храму з'явилося до десяти вірян Московського патріархату. З ними і священик Вадим Яковенко. Спілкуватися з журналістами він не хоче, натомість присутні селяни його захищають і з храму йти не мають наміру.

"Ось ви бачите людей, котрі постійно ходили в церкву. А прийдуть ті, які не ходять. Ось із ними і розмовляйте, що вони хочуть зробити клуб із цього храму чи що", – каже прихильник УПЦ МП.

ОЛЕКСАНДР АМОНС, СІЛЬСЬКИЙ ГОЛОВА:

"Просив, щоб не сходилися, щоб не було конфронтацій, щоб не було напруження. Намагалися залагодити цю ситуацію. Але це вже як вирішить громада. Сьогодні громада прийняла рішення переходити до Православної Церкви України"

Поки влада намагається примирити обидві сторони, священик написав скаргу до поліції. Каже, що не може потрапити до храму, бо прихильники помісної Церкви повісили на двері замок. Правоохоронці порушили кримінальне провадження і запевняють, що наразі триває досудове розслідування.

"Справа буде розслідуватися і далі. Вже наступного дня чотирьох чоловіків з села було допитано поліцією. В слідчого появилися питання і до самого отця Вадима. На який підставі він закрив замок", – розповідає мешканець села Анатолій Ленчик.

Храм Гурівці
Храм Гурівці5 канал / Час. Підсумки тижня

Вирішити ситуацію могли б почергові служби. Але йти на такий крок жодна зі сторін поки що не хоче. Як і ділити церкву для служінь.

"Є підозри в тому, що якесь майно уже пішло з церкви за цей час. Люди переживають. Люди переживають за те, що цю церкву будували їхні діди та прадіди і сьогодні, щоб її просто не розграбували", – наголошує сільський голова Олександр Амонс.

Після останніх сварок у Гурівцях тримається хиткий баланс. Віряни новоутвореної Православної Церкви України та парафіяни Московського патріархату моляться на подвір'ї храму. Всередину будівлі ніхто не заходить. Чекають результатів поліцейського розслідування.

М.Солонар, В.Дендін, Вінницька область, "Час: Підсумки Тижня"

Попередній матеріал
Нові бойові можливості: як Україна модернізувала культовий Т-64 – фото, відео
Наступний матеріал
Брифінг речника Міноборони України – відео

"Хочеться свого, нащо нам чуже": у Сокальському районі Львівщини всі церкви Московсього Патріархату приєдналися до ПЦУ

Перехід парафій до іншої Церкви: Мінкульт докладно роз'яснив норми нового закону

Справа звільнення з посади керуючого єпархією Симеона: судове засідання не відбулося

На Одещині перша громада УПЦ МП перейшла до Православної Церкви України

Церковний конфлікт на Волині: як настоятель і селяни храм УПЦ МП ділили

Рада підтримала закон про процедуру переходу релігійних громад