5 канал

"Мені було 15, забрали просто зі школи": історія жінки, що сім років провела в таборах через зв'язок з УПА

Історія України з перших вуст. 86-річна дніпрянка, яка довгі роки провела у таборах через зв’язок з УПА під час Другої світової війни, розповідає про пережите майбутнім військовим

На відритому уроці в ліцеї з посиленою військовою підготовкою побувала і кореспондент "5 каналу" Наталія Світлова.

"Я, воїн Української повстанської армії, узявши до рук зброю, урочисто клянусь здобути єдину самостійну соборну державу". Присягу бійців УПА Марія Засіменко пам'ятає з дитинства. Вона народилася у 1932 році на Рівненщині, а коли їй було 10 років – вступила до Української повстанської армії.

5 канал

"14 жовтня, на Покрову, на Рівненщині створюється штаб УПА. Спочатку, коли це було оголошено, це ж на Рівненщині – у церквах дзвони, йшли і молилися Богу. Так ми стали учасниками УПА", – пригадує Марія Засіменко-Бонацька.

5 канал

За зв’язок із УПА, а також за знайдений зошит із творами Шевченка і власними антирадянськими віршами, 15-річну Марію арештували просто в школі. Це було 1947-го. По таборах вона поневірялася сім років.

"Я нічого не думала, тільки коли мене забрали зі школи, весь клас встав", – пригадує пані Марія.

5 канал

Як створювалася повстанська армія і що мала на меті – нині жінка розповідає курсантам Дніпровського ліцею з посиленою військово- фізичною підготовкою. Її туди запросили, щоб майбутні військові чули, як творилася історія України з вуст учасників тих подій.

5 канал

"Історія наша довго була під грифом "секретно". Вона викривлена, оббрехана. Розкриття історичної правди має надзвичайне значення для відновлення державності України. Оскільки молодь – це наше майбутнє, то вони мають усвідомити, що УПА боролася за незалежність, за державність України", – переконана мати вихованця ліцею Ляля Євтушенко.

Ті часи, коли пані Марія боролася за незалежну країну, ліцеїсти відтворили у виставі.

"Якщо діти і ми самі не будемо знати нашу історію, то їм і нам у вуха внесуть дещо інше. А наша історія - це живі свідки подій. Такі, як пані Марія. Це вояки УПА і вояки АТО, і наші полонені моряки", - каже викладач історії українського війська Дніпровського ліцею Всеволод Костиря.

Викладачі ліцею зацікавлені, щоб майбутні воїни добре знали історію держави, тож, мають намір і далі запрошувати на лекції тих, хто її творив.

Наталя Світлова, Олександр Пронський, Дніпро, "5 канал"

Дивіться також фотогалерею:

У Польщі активісти знищили пам'ятник воїнам УПА – фоторепортаж

Пам'ятник УПА
/
Пам'ятник УПА
Пам'ятник УПА
/
Пам'ятник УПА
Пам'ятник УПА
/
Пам'ятник УПА
Пам'ятник УПА
/
Пам'ятник УПА
Пам'ятник УПА
/
Пам'ятник УПА
Пам'ятник УПА
/
Пам'ятник УПА
Пам'ятник УПА
/
Пам'ятник УПА
Пам'ятник УПА
/
Пам'ятник УПА
Пам'ятник УПА
/
Пам'ятник УПА
Пам'ятник УПА
/
Пам'ятник УПА

Попередній матеріал
Спалах кору та грипу: в Одесі ввели посилені заходи безпеки – подробиці
Наступний матеріал
"Час.Підсумки тижня" з Віталієм Гайдукевичем – відео
Loading...