"Квітка смepтi", ПОМ-2, лазери: як Росія використовує заборонену збpoю на Донбасі – сюжет

Куля "Квітка смерті" 5 канал
Нині Росія, називаючи себе країною-миротворцем, порушує всі закони війни і міжнародні угоди, під якими сама ж і підписалася

Готовності одного Києва припинити війну – недостатньо. Зеленський це зрозумів. Потрібно, щоб Кремль припинив війну.

Один із тамтешніх ідеологів – помічник Путіна Владислав Сурков цього тижня пішов у відставку. Причина, яку називає російська преса – зміна курсу на українському напрямку. Саме за нього відповідав Сурков. А ще, начебто, був куратором лідерів бойовиків на українському сході. Один із них – Денис Пушилін із терористичної "ДНР", дізнавшись про відставку свого куратора, одразу взяв курс на Москву. Щось у кремлівських планах змінюється, але що?.. Усе це супроводжується черговим загостренням на фронті. Російські війська збільшили і кількість обстрілів, і калібр, із якого обстрілюють. До речі, від початку цього року – найбільших втрат наші армійці зазнають саме на тих ділянках фронту, де відбулося розведення сил і засобів. І вже декілька днів бойовики не дають можливості представникам ОБСЄ там працювати. Зокрема, обмежують в'їзд патрулям у район Петрівського. І от як за таких умов запустити повноцінне розмінування?

Буквально минулого тижня місія ОБСЄ зафіксувала використання протипіхотних мін на непідконтрольних територіях, які належали російським збройним формуванням. І Євросоюз тоді засудив їх використання. Але це не спиняє Росію, звісно, яка всипала землю на сході тисячами тих мін і боєприпасів. Вона постачає туди все. Зокрема, заборонені міжнародною конвенцією ПОМ-2. Як кажуть наші військові, свого часу Федерація навмисно не підписалася і не погодилася на їх знищення. Але що для Росії міжнародні договори, якщо Кремль хоче переписати свою конституцію так, щоб зробити свій закон головнішим за міжнародне право. Наша Євгенія Китаїва два останні тижні працює на сході. Доказів, як Росія ігнорує міжнародні заборони, вона зібрала чимало.

Росія на Донбасі проти українських військовослужбовців використовує заборонену смертельну зброю, захиститись від якої, Україна поки що не має засобів. Найактивніше російсько-окупаційні війська застосовують заборонені Міжнародними конвенціями види озброєння на Світлодарській дузі. А це і протипіхотні міни ПОМ-2, і експансивні кулі, і лазерне озброєння.

Квітка смерті – так армійці називають експансивні кулі, які використовують російські снайпери. Вона має багато серцевин і коли потрапляє в тіло людини, розривається на дрібні уламки. Тому вражає набагато більше внутрішніх органів. Через це такі боєприпаси в демократичному світі визнанні негуманними.

Військовослужбовець НГУ із позивним "Морпіх" говорить: "Кулі розривні. Коли прилітає по наших окопах, то зриваються і маленькі осколки розлітаються в різні сторони".

Куля "Квітка смерті"
Куля "Квітка смерті"5 канал

Застосування їх у військових конфліктах було заборонене ще 1899 року під час Першої Гаазької конференції, коли прописувалися закони війни. Друга Гаазька конференція підтвердила цю заборону. Однак під час світових воєн ці кулі все ж використовувалися і саме через це Росію звинувачували у порушенні Гаазьких конвенцій. Та марно. Ці кулі і нині летять у бік українських армійців.

Андрій Куліш, військовослужбовець НГУ і фахівець з озброєння, говорить: "З історії дуже багато прикладів, що Росія не дотримувалась цієї конвенції і в ході Другої світової війни. Так само вони використовують експансивні кулі і в війні проти України. Нашого бійця було поранено експансивною кулею калібру 338".

Головний хірург Міністерства оборони Костянтин Гуменюк каже: "Був доставлений поранений від кулі снайпера, від експансивних куль. Було важке поранення печінки з внутрішньочеревною кровотечею. Він тут був прооперований. Наразі вже одужує. У ході всіх наших обстежень було встановлено, що поранення саме від цієї експансивної снайперської кулі".

Виживають після них одиниці. Адже вихідного отвору у тілі немає, а внутрішня кровотеча може бути надто сильною. Лікар показує рентгенівський знімок пораненого бійця. Посічені скалками внутрішні органи нагадують зоряне небо.

Гуменюк говорить: "Гіркий такий досвід, але одиниці тих, хто виживає, і ми бачимо це. Це поранення надзвичайно складні. І ці експансивні кулі, вони з кожним роком вдосконалюються. Характер оцієї летальності збільшується".

Внутрішні органи після влучання "Квітки смерті"
Внутрішні органи після влучання "Квітки смерті"5 канал

За роки війни з російсько-окупаційними військами характер бойових дій змінювався. Змінювалася і зброя супротивника.

Хірург розповідає: "Дуже багато наших військовослужбовців, наших бійців гинуть від кулі снайпера на сході. Дуже багато".

Армієць із позивним "Сивий" каже: "Я друга втратив в листопаді, свого побратима. Снайпер зняв. 9 вересня у мене другий день народження, працював снайпер. Слава Богу, проскочив я, слава Богу".

Не лише експансивні кулі застосовують окупанти на Донбасі. Ворог щедро засіває українську землю протипіхотними міни ПОМ-2, які заборонені Женевськими конвенціями.

Міна ПОМ-2
Міна ПОМ-25 канал

Військовослужбовець НГУ Сергій каже: "Серія протипіхотних мін ПОМ-2 є забороненою, так само, як "Пелюста", як "мінапастка". Ці всі міни заборонені вже дуже довгий час і повинні були бути утилізованими".

Заборонені в усьому світі міни розриваються на дрібні друзки після того, як людина бодай трохи зачепить тонку капронову нитку – датчик міни. Встановлюється вона автоматично, тільки-но міна торкнулася землі.

"Ця міна не являється тією міною, яку можна було найти на складах України під час окупації цих територій. Це допомога не від внутрішніх запасів, які були до війни, а допомога ззовні", – розповідає армієць Сергій.

Андрій Куліш, військовослужбовець НГУ і фахівець з озброєння, каже: "По маркуванню можна дізнатися, де вони були виготовлені і коли вони були виготовлені. І ми можемо стверджувати, що ця зброя в Україні не зберігалася, тобто вона була доставлена сюди з-за кордону".

Окупанти перекручують міну на постріл із ручного протитанкового гранатомета і б'ють у бік українських позицій. Бійці вже навчилися розрізняти їх за звуком. Найнебезпечнішим є момент, коли міни перелітають укріплення і потрапляють у зону, де можуть перебувати мирні мешканці.

"Нерідко ці міни прилітають і в житлову зону. І в зону, де місцеві мешканці випасають кіз. Ми були свідками такої ситуації", – каже Андрій Куліш.

Вперше на Донбасі Росія застосувала ці міни навесні 2016-го. Тоді окупанти всипали ними Авдіївську промзону. Нині ж почали активно застосовувати на Світлодарській дузі. Проте майже на всій лінії фронту російсько-окупаційні війська застосовують лазерне озброєння. З 1995 року воно підпадає під заборону Конвенціями про негуманну зброю. Армієць із позивним "Десантник", який тримає оборону на підступах до окупованого Донецька, відчув дію такої "лазерки" на собі.

Каже: "Сонце виблиснуло, і він теж мене побачив. Я його побачив і він мене побачив, але він перший відреагував".

Передова
Передова5 канал

Він саме стояв на посту і пильнував у прилад спостереження за ворожими позиціями, коли ворог вдарив лазерною зброєю. "Десантнику" пощастило, він швидко відреагував і прибрав від очей прилад спостереження, через який і б'є лазер.

Армієць НГУ Сергій каже: "Це лазер, який випалює сітківку ока, щоб знешкодити військовослужбовця. Тобто, вражає і людина вже стає небоєздатною. Коли ми дивимось в оптичні прилади, такий лазер, потрапляючи в лінзу, заломлюється і робить підвищену температуру, що собою являє випалювання сітківки".

Якщо армієць швидко помітить цей червоний лазер і забере від очей прилад спостереження, то є шанс залишитися неушкодженим. Утім, бійці досі не знають, за скільки секунд результат дії такої зброї буде непоправним.

Сергій додає: "Лазерна зброя, у нас її немає. Такими видами зброї ми не експериментуємо і не розробляємо, тобто, ми не можемо конкретно нічого сказати. Є потерпілі, люди, у яких є різні ступені, є тяжкі, коли вже сітківку ока не відновити і людина втрачає повністю зір".

Військовослужбовці активно збирають усі факти і докази використання російсько-окупаційними військами забороненого озброєння, аби показати світу, наскільки підступно діє ворог України.

Фахівець з озброєння Андрій Куліш каже: "Передаємо і в ОБСЄ. Тобто, все що до нас прилітає, воно все передається туди. Ми фіксуємо факти застосування такої зброї проти нас. Звичайно, на мою думку, потрібен великий міжнародний тиск для цього. Тому що міжнародна спільнота повинна сказати своє слово стосовно застосування забороненої зброї Росією".

Передова
Передова5 канал

За іронією долі, першу мирну конференцію в Гаазі ініціював імператор Микола ІІ. А нині Росія, називаючи себе країною-миротворцем, порушує всі закони війни і міжнародні угоди, під якими сама ж і підписалася.

Євгенія Китаїва, Анна Кудрявцева, "Час.Підсумки"

Попередній матеріал
Чергова суперечка довкола освітнього закону: чим невдоволені ексрегіонали та угорці
Наступний матеріал
Головний "тореадор" української літератури: 90 років від дня народження Всеволода Нестайка
Loading...