У Куп'янській громаді на Харківщині триває евакуація. Ворог підступає дедалі ближче. Місто перебуває під постійним вогнем. Особливо критична ситуація на лівому березі Осколу, де розбиті комунікації. У жовтні торік обласна влада оголосила про обов'язкову евакуацію. З небезпечних місць вивезли понад три з половиною тисячі людей. Зараз темпи знизилися. За день волонтери можуть вивезти до десятка людей. Є й ті, хто не хоче залишати рідні місця. Навіть попри загрозу постійних обстрілів. Наша Оксана Нечепоренко розповіла більше.
У координаційному гуманітарному центрі у Харкові, порівняно з активною евакуацією минулої осені, людей небагато.
"Зараз волонтери вивозять близько 10–15 людей централізовано. Взагалі, це Куп'янська громада, Дворічанська громада – саме Кутьківка і поряд. Борівська громада теж", – розповів керівник Транзитного центру Сергій Мусієнко.
До центру люди дістаються і самостійно. Пан Микола – один із таких. До Харкова приїхав нещодавно з Ківшарівки, що на лівому березі Осколу:
"Переходив через міст, щоб дістатися... Це проблематично. Там ж міст, це лівий берег Оскіл, а це правий. І тоді вже просився, там люди підібрали".
Виїхати пан Микола вирішив, бо вже несила було витримувати постійні ворожі обстріли. Та й майно, що було, погоріло:
"Дачі немає, гаражів немає. Все згоріле стоїть. У нас там Вузлова-Куп'янськ, Ковшаровка, Вузлова – вони ж там б'ють сильно. Хочуть захопити Вузлову".
Ворог за якихось два кілометри від околиць Куп'янська, каже начальник міської військової адміністрації Андрій Беседін. Тож гатить по місту усім – від систем залпового вогню до КАБів та дронів. Найважча ситуація на лівому березі річки Оскіл.
"Там критична ситуація з інфраструктурою. Немає ані електро- ані газопостачання. Не працюють лікарні, магазини, аптеки. Фактично – соціальна інфраструктура відсутня взагалі. Це вже протягом трьох місяців. Ворог знищив усе, і, на жаль, з інтенсивністю обстрілів неможливо відновлення проводити", – розповів начальник Куп'янської міської військової адміністрації.
Від жовтня, коли розпочалася масова евакуація, з Куп'янської громади вивезли понад три з половиною тисячі людей. Ще три тисячі не готові виїздити. На лівому березі у Ківшарівці таких сотня.
"Я б не сказав, що їх багато. Їх не бачиш. Хто в підвалах, хто вийде, отак що-небудь їсти приготувати на вулиці", – поділився переселенець із Ківшарівки.
Волонтерка Дарина чи не щодня вивозить людей з небезпечних територій. Каже, найчастіше від евакуації відмовляються люди похилого віку. І жодні вмовляння не діють. Поміж невідомістю переселення та КАбами на рідній землі вони обирають останні:
"У Куп'янську в них, умовно, лишаються сусіди, подружки, як вони говорять. І вони говорять, що тут народилися, їм тут все зрозуміло. Так, голосно, але ми звикли, тут є город, тут завжди буде що поїсти. А тут їм страшно".
У гуманітарному центрі кажуть: після вивезення людей не кидають напризволяще. Їм надають необхідну правову, медичну та гуманітарну допомогу та розселяють. Зараз є місця у гуртожитках Харкова. У місті також працює гуманітарний хаб Куп'янської громади.
Оксана Нечепоренко, Антон Авіжас, Харків, "5 канал"
Читайте також: "До лінії фронту – 2 кілометри": у МВА розповіли про ситуацію на Куп'янському напрямку
Дивіться відео:
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.