Фотограф
Фотограф 5 канал

"Коли мені страшно, я беру до рук камеру": воєнні фотографи про життя в окопах, мистецтво і професію

Читайте по-русски
З початку російської агресії роботи українських воєнних фотографів усе частіше з'являються на міжнародних виставках та отримують визнання

Сучасна історія країни, війна на сході, зміни політичного курсу, емоції та кольори – за всім цим фотографи спостерігають через об'єктиви своїх камер. І одним кадром можуть передати всю атмосферу події або явища.

Фотограф і операторка "5 каналу" Анна Кудрявцева вже сьомий рік поспіль знімає війну на сході України. В її об'єктив потрапляють і місцеві мешканці прифронтових сіл, і військовослужбовці на лінії фронту.

"За допомогою емоційної сили зображення можна привернути увагу суспільства до якихось соціально-політичних проблем, до якихось явищ. Можливо показати їм ту дійсність, яку вони не бачать, бо у них немає можливості, або вони не хочуть бачити і тоді закцентувати на цьому увагу", – каже фотограф Анна Кудрявцева. 

Пояснює, закарбовані на фото драматичні події можуть розповісти більше, ніж сотні слів.

З початку російської агресії роботи українських воєнних фотографів усе частіше з'являються на міжнародних виставках та отримують визнання.

"Знаходячись там, кожну хвилину зробивши знімок, або знявши відео, ти робиш документ, фактично, того що коїться в країні", – розповідає фотограф Анатолій Степанов. 

Фотограф Анатолій Степанов веде фотохроніку від початку російської агресії на сході України. Він – один із тих, хто особисто спілкувався з російськими найманцями у 2014.

Фотограф за роки війни вже презентував кілька виставок своїх робіт. Одна з них – це 16 портретів молодих українських військових, які народилися в незалежній Україні.

Фотограф
Фотограф5 канал

"Після певних подій 16 року, я прийняв для себе рішення знімати це, як відбувається, як солдати живуть в окопах, що вони роблять, як вони воюють. Тому що є хлопці, які вже не з нами, а їм було всього 20-22. Тобто вони народилися вже в незалежній Україні і вони вже за неї віддали життя", – каже Анатолій. 

Життя солдатів у окопах фотографує і Андрій Дубчак. Вперше камеру до рук він взяв під час Революції гідності.

Андрій відточував майстерність і швидко вчився. І вже цього року виборов Золоту медаль шостого міжнародного конкурсу репортерської фотографії LifePressPhoto у номінації "Гарячі новини". Фото, яке перемогло, зроблене в Києві під час маршу добровольців.

"Я подивився на ноги і просто зрозумів, форма різного кольору, берці абсолютно різні, його протези, ікона. Це є уособлення всього, фактично. І я зробив кадр", – розповідає фотограф Андрій Дубчак. 

Фотограф
Фотограф5 канал

Під час зйомок на фронті фотографи перебувають у тих самих умовах, що й їхні герої. Андрій розповідає, людей на війні фотографувати легше – бо в окопах бійці щирі і відкриті. Та є і труднощі в роботі під час бойових дій.

Армійці, які часто потрапляють в об'єктиви камер воєнних фотографів, цінують те, що майстри-репортажисти постійно фіксують хід війни і сучасну історію.

"Фотографія – це історія, фотографія – це життя і це емоції і моменти із життя, які зафіксовані у картинці. І нічого краще через рік, через 10 років чи через 20, не передасть емоції тієї ситуації і не освіжить в пам'яті ті події, як фотографія", – переконаний командир 503 батальйону Морської піхоти Вадим Сухаревський. 

"Постійно згадую фотографію, вона на аватарці у мене довго стояла. Це Анічка Кудрявцева мене зняла в Мар'їнці під час зйомок в районі інтернату і дуже приємно бачити й згадувати якісь моменти", – згадує морппіх Олексій Годзенко. 

Майстри репортажного фото примудряються створювати емоційні кадри при дефіциті світла, часу і підготовки. Завдання фоторепортера – вчасно помітити, або й передбачити цікавий кадр, зреагувати на нього, натиснувши кнопку. І тоді народжується репортажне фото, наповнене почуттями й емоціями.

Євгенія Китаїва, Юрій Усік, "5 канал"

Попередній матеріал
Вода в Крим: нові дані про вірогідний наступ Росії – "На власні очі"
Наступний матеріал
Подвійні стандарти: у нічному клубі столиці правоохоронці охороняли вечірку нардепів
Loading...

Вручення Шевченківської премії-2020: кого нагородили, а яка номінація цьогоріч не відзначена – сюжет

Восьминіг-"футболіст" і тюлені на айсбергу: стали відомі найкращі підводні фото 2020 року

У США художники влаштовують нестандартні підводні виставки задля захисту океану – фото, відео