операція, трансплантація
операція, трансплантація 5 канал

Хірурги провели першу родинну трансплантацію нирки в Черкасах – як почувається пацієнт

Читайте по-русски
Нирку в донора вперше в Україні відбирали сучасним лапароскопом – без зовнішніх розрізів

Дедалі більше областей приєднуються до пілотного проєкту з трансплантології. Першу родинну пересадку нирки зробили хірурги в Черкасах. Раніше такі пацієнти могли прооперуватися лише за кордоном за космічні гроші, а от вітчизняне законодавство цього не дозволяло. Лише тепер українські лікарі починають працювати в одному правовому полі з європейськими колегами. Докладніше – журналістка "5-го" Яна Лимаренко.

Черкасець Дмитро Ткаченко – на операційному столі. Без свідомості він буде три години, за цей час лікарі трансплантують йому нирку. Про повноцінне життя Дмитро забув півтора року тому. Його нирки через хворобу перестали очищати кров, їх функцію тричі на тиждень виконував апарат гемодіалізу. Але повністю замінити орган він не може, тож чоловік став слабким та прив'язаним до лікарні. Лікарі запропонували нову для України операцію – трансплантацію від родинного донора.

"Я підійшла по аналізах краще, ніж чоловік, ну це люба мати таке зробить, тут навіть не може бути мова, щоби тільки повністю все обстежили, щоб все повністю склалося", – сподівається Тетяна Ткаченко.

Нирку в донора вперше в Україні відбирали сучасним лапароскопом – без зовнішніх розрізів, маленький надріз зробили лише в кінці, щоб витягнути орган.

Зберігають її життєздатність за допомогою льоду та спеціального консерванту. Далі пересаджують пацієнту, який потребує трансплантації. Хірург пришиває кожну судину, і орган починає працювати відразу на хірургічному столі.

"Це дуже психологічно виснажує, виснажує не сама хірургія як техніка медична, виснажує підготовка і дуже велика відповідальність за ці дві долі", – пояснив хірург Роман Морару-Бурлеску.

Раніше в Україні такі трансплантації були поза законом, тож пацієнти могли прооперуватися лише за кордоном. Трансплантації від родинного донора в Україні почали робити лише цього року. Із Держбюджету на такі операції виділили 112 млн грн. Невдовзі їх робитимуть у 24 медзакладах країни. Черкаський онкологічний диспансер став одним із перших.

"Це не має бути елітна медицина, це має бути рутинна медицина для населення, тому що такі пацієнти як Дмитро у них немає таких коштів, щоб знайти, і за кордоном їх ніхто не чекає, вони всі мають проводитись отут, де ми живемо", – каже головний лікар Черкаського обласного онкодиспансеру Віктор Парамонов.

Дмитро уже прокинувся після операції та відпочив. Як почувається – розповісти ще не може, бо під дією ліків. Але уже має гарний настрій та безліч планів, яким раніше не давала втілитися хвороба.

"Потім буду якось трохи налагоджувати своє життя, змінювати як можу, почну подорожувати, дуже хочу на Кавказ, мені це дуже цікаво", – зазначив пацієнт Дмитро Ткаченко.

Далі на Дмитра чекає тривале лікування, щоб організм сприйняв донорський орган як свій. А в центрі уже готуються до наступної трансплантації та створили лист очікування для пересадки.

Яна Лимаренко, Вячеслав Ромодан, Черкаси, "5 канал"

Попередній матеріал
Другий тур виборів у Кривому Розі: чому перенесли дату і хто змагатиметься
Наступний матеріал
Спецтехніка готова і її вдосталь: в "Укравтодорі" відзвітували про готовність до зими – включення
Loading...

В Україні вперше провели трансплантацію підшлункової – що відомо (оновлено)

Усі операції з трансплантації фінансуватимуть з державного бюджету – Степанов

Другий День народження: першу пересадку серця зробили у Львові – як зараз почувається пацієнт

Тяжкохворого пацієнта після трансплантації серця перевезли вертольотом ДСНС до Києва – відео

Уряд затвердив вартість трансплантації органів в Україні

В Україні зробили операцію з пересадки серця – вперше за останні 15 років