Камери спостереження, вайфай та електронний замок. Одеські волонтери власноруч зробили укриття в найбільшому парку міста. Роботи тривали 5 місяців. Гроші надали меценати та небайдужі одесити. Журналістка "5 каналу" Ольга Дунська завітала до сховища та розкаже, як воно облаштоване.
На столі лежать таблички, котрі будуть розвішані сьогодні по парку та за дистанціями
Волонтери Зеленого театру показують таблички, що ведуть до нового укриття. Облаштовувати його взялися ще на початку літа – хотіли встигнути, аби у разі потреби використовувати під час культурних заходів. Утім обсяг роботи виявився чималим.
"Ми вивезли 15 кубів сміття, після цього ми відмили з волонтерами, котрі приходили, всі стіни, щодо відновлення: провели електричну розводку по всьому приміщенню, також є розетки, але наразі їх дуже мало, будемо ще додавати. Це те, що встигли за коштом зробити, окрім цього відновили вентиляцію, от є вмикач, це саме приток воздуху", – розповіла адміністраторка Зеленого театру Вікторія Грубник.
В іншій частині укриття розчистили аварійний вихід і зробили витяжку для повітря.
Усередині приміщень – стільці, вогнегасники, запаси води на 2 доби та навіть убиральня.
Встановили в укритті також відеокамери задля безпеки, провели WiFi, аби був зв'язок, а замок на дверях зробили електронним. Працює він дистанційно.
"Замок працює у форматі онлайн-відкриття, щоби люди не шукали ключі від цього замку, а просто коли почалась тривога, могли зайти. Людина, яка буде відповідальна за це, буде бачити, що в Одесі почалась повітряна тривога, просто прибирає ланцюжок і дверь відкривається, люди можуть попасти до укриття. Якщо немає світла, ці двері просто відкриваються і будуть відкриті, поки світло не з'явиться", – каже волонтерка Віра Рябущенко.
Загальна площа сховища 70 квадратних метрів. Попри те, що волонтери не встигали завершити роботу над укриттям до закінчення літнього сезону, – Зелений театр може працювати просто неба, – все ж не відмовилися від цієї ідеї. Адже сховище – єдине у найбільшому парку Одеси.
"Ми розуміли, не може так бути, щоб у головному парку відпочинку, наче Центральний, в ньому немає жодного укриття, тому ми маємо довести справу до кінця", – каже художній керівник Зеленого театру Сергій Ровинський.
В цьому укритті – три приміщення, де можуть перебувати люди. Одночасно тут можуть розміститися до 80 осіб. На обладнання сховища волонтери витратили близько 180 тисяч гривень.
Не забули і про естетичний вигляд укриття: стіни зробили яскравими, аби під час тривог відволікти людей від сумних думок.
"Зайде дитина, побачить, що тут нормально, є якісь малюнки і якось людина видихає, розуміє, що усе гарно, добре місце, можу тут знаходитися. Тут треба доробити стелі, тут треба зробити щось з підлогою, ще якісь комфортні місця, де люди можуть займатися творчості, наприклад", – каже кураторка проєкту Марія Варна.
Просто під час зйомки в укритті лунає повітряна тривога. Тож одесити одразу оцінюють нове сховище.
Облаштовували укриття згідно з рекомендаціями управління цивільного захисту. Волонтери сподіваються, що потреба у ньому з'являтиметься вкрай рідко.
Ольга Дунська, Одеса, "5 канал"
Читайте також: Замість сірих стін – яскраві дитячі малюнки: як волонтери облаштували бомбосховище в дитсадочку Бучі
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
Дивіться відео за темою: