На Запоріжжі селянам повідомили, що швидка до них приїде, але вже не так хутко, як раніше. Бо підстанція, де чергували лікарі, закривається. І ці зміни означають, що допомогу люди отримуватимуть із запізненням. Бо їхати доведеться вже аж із райцентру. І розбитими дорогами. Журналіст "5 каналу" Денис Розенков розбирався в ситуації.
Біля підстанції швидкої допомоги в селі Михайло-Лукашеве сьогодні людно. Місцеві зібралися – бо обурила звістка, що невдовзі підстанція зачиняється. А виїжджатимуть до пацієнтів групи, розташовані за кілька десятків кілометрів звідси.
"Після нашого скорочення ці населені пункти будуть обслуговувати бригади з селища Новомиколаївка та міста Вільнянська. Але біда в тому, що відстань до цих населених пунктів і віддалених сіл нашої громади становить більш як 30 кілометрів. І біда в тому, що люди чекатимуть допомоги годинами, враховуючи стан доріг", – розповідає медсестра пункту швидкої допомоги Олена Стешенко.
Олена Стешенко працює медичною сестрою на швидкій понад 20 років. Звістку про скорочення отримала разом із ще дев’ятьма працівниками сільської підстанції, що обслуговує понад тридцять населених пунктів, а це більш як 5000 людей. Працювати, каже, залишилося кілька місяців.
"Нам сказали, що ми не рентабельні. Бо вирахували, що в нас за рік виходить 4 виклики. Так, може й чотири. Але треба враховувати, що один виклик може займати три-чотири години часу", – розповідає медсестра пункту швидкої допомоги Олена Стешенко.
Тим, хто потрапив під скорочення, запропонували рівнозначні посади, але в інших населених пунктах. Діставатися до них треба кому за 10, а кому й за 30 кілометрів від дому.
Місцеві ж бояться залишитися без оперативної допомоги медиків.
"Часто викликаємо, тому що у мене мама після інсульту, у мене двоє дітей. Особливо старша донька, бо вона xодить у садок, тиждень у садок, тиждень – xворіє", – каже жителька Миxайло-Лукашевого Ірина Олексєєва.
В обласному центрі медицини катастроф таке скорочення називають – оптимізацією. За нормою закону підстанція швидкої повинна обслуговувати мщонайменше 10 тисяч людей. Якщо жителів менше, підстанцію мають закрити. А її функції виконуватиме інша, та, що в райцентрі.
"Згідно з розрахунковими нормативами там немає 10 000 населення, ніколи не було і ніколи не буде, а підстанція Вільнянського району буде посилена кадрами. У нас є нові автівки, нове обладнання", – пояснює директор Запорізького обласного центру швидкої допомоги Костянтин Малашенко.
Із таким рішенням жителі Михайло-Лукашевого та навколишніх сіл не згодні. Зараз місцеві збирають підписи під зверненням до районної та обласної влади – залишити робочою свою підстанцію швидкої.
Денис Розенков, Дмитро Дубіна, Запорізька область, "5 канал"
Читайте також: З вантажівки – на швидку: як у Харкові працює перша і єдина жінка-водійка карети медичної допомоги