Донорство крові
Донорство крові 5 канал

Черговий етап медреформи: чому черкаські лікарі скаржаться на нестачу крові та коли питання врегулюють – сюжет

Читайте по-русски
З нового року місцеві бюджети виділятимуть кошти не закладу з переливання, а напряму лікарням. А вже ті мають укласти договір та купувати кров

Черкаські лікарні з нового року залишилися без постачання крові, адже обласну станцію переливання реформували, а на зміну їй прийшла приватна структура. Вона вимагає в закладів підписання договорів та грошей за кров, проте коштів на це в лікарень немає.

80-річна Галина Пономаренко потрапила до лікарні за "швидкою" допомогою опівночі. Нині вона майже не рухається і погано говорить. У жінки шлунково-кишкова кровотеча, відтак для порятунку їй терміново потрібна кров. Лікарі третьої міської лікарні одразу звернулися до закладу переливання крові з проханням допомогти врятувати пацієнтку.

"Уночі нам було відмовлено і вранці через деяку кількість дзвінків і таких заяв ми отримаємо, але отримаємо пакет крові. При тих часах таких проблем не було, ти подав заявку – і відразу була ця кров", – каже хірург Олег Демура.

З нового року заклад переливання дає кров після численних прохань і невчасно, скаржаться лікарі, тож доводиться відтерміновувати операції. Наприкінці грудня обласні чиновники попередили лікарню, що станцію переливання розформовано. Відтепер кров можна лише купити за гроші, підписавши договір із приватниками. Інший варіант – зібрати самим, але у лікарні немає спеціального обладнання.

"У нас безпосередньо всі ці роки робила станція переливання крові, бо там є спеціальне обладнання і спеціальні тест-системи, які є у кожній лабораторії, і ліцензії і все інше, на базі нашої лікарні ці аналізи не проводяться", – пояснює медсестра кабінету переливання крові Наталія Таран.

Платити лікарня теж не може, пояснює заступник головного лікаря. Лікарня швидкої допомоги за рік лікує майже 20 тисяч пацієнтів у невідкладних станах, для них потрібно близько 700 літрів крові.

"Якщо брати кількість крові, яка нам потрібна на рік, і вартість крові по їхньому прайсу, то ми порахували – це 6 млн грн, то це всі медикаменти нашої лікарні за рік, відмовитися від всіх медикаментів, щоб придбати кров, без крові ми не можемо працювати, люди будуть просто помирати", – наголошує заступник головного лікаря Віталій Григор'єв.

Нині на базі станції переливання крові працює приватне підприємство, за прайсом якого 1 літр крові коштує близько 4 тис. грн, оскільки лікарні договори з підприємством поки не підписали – тимчасово пішли назустріч і видають кров на благодійній основі за заявками.

"Кров – це товар, це ліки. Питання до законодавства: вони по казначейству проходять як ліки, держава закуповує і передає. Раніше обласна рада передавала гроші на обласний заклад, обласний заклад купував у нас, просто зараз цієї прокладки фактично немає", – переконує заступник директора ТОВ "Черкаси плазма" Ярослав Березань.

Це черговий етап медичної реформи – пояснюють в обласному управлінні охорони здоров'я. З нового року місцеві бюджети виділятимуть кошти не закладу з переливання, а напряму лікарням. А вже ті мають укласти договір та купувати кров. Кошти на заклади обласного підпорядкування уже є, тож вони отримують кров безпроблемно, обіцяють чиновники.

"На перехідний період органам місцевого самоврядування треба передбачити кошти закладам, які підпорядковані їм для того, щоб вони могли закупляти компоненти крові відповідно до того договору, з яким закладом, з яким підприємством вони укладають договір", – зазначив заступник начальника управління охорони здоров'я Черкаської ОДА Олег Найдан.

Так триватиме наступні три місяці. А вже з квітня кошти на придбання крові лікарням виділятиме Національна служба здоров'я.

Яна Лимаренко, Вячеслав Ромодан, Черкаси, "5 канал"

 

Попередній матеріал
Це навіть не в інтересах Януковича – адвокат родин Героїв Небесної Сотні про призначення Бабікова
Наступний матеріал
Фатальний рейс PS752: у Борисполі попрощалися з другим пілотом Сергієм Хоменком
Loading...

Зеленський підписав закон, що дозволяє всім українцям лікуватися у "Феофанії"

Прорив труби біля Ocean Plaza: у лікарні залишаються семеро постраждалих

У клінічній лікарні "Феофанія" досі залишаються 48 колишніх бранців

У "Феофанії" досі залишаються 59 звільнених під час обміну бранців

У "Феофанії" нині перебувають 60 визволених українців

Стан здоров'я визволених полонених – відео брифінгу