Скандальна історія гучних звинувачень закрутилася 8 липня в Америці. Все почалося з відкритого листа опозиційної конгресвумен із республіканської партії Вікторії Спартц президенту США, демократу Джо Байдену. У ньому політикиня з українським корінням просить лідера США перевірити, чи безпечно проводити переговори з Андрієм Єрмаком. Керівнику Офісу президента приписує можливі зв'язки з росією і сумнівні призначення, що викликають занепокоєння.
"Хочу звернути увагу на призначення Андрієм Єрмаком Олега Татарова своїм заступником із питань правоохоронної діяльності. Той натомість, як ви знаєте, затягує призначення незалежного антикорупційного прокурора...Татаров також був високопосадовцем за колишнього президента Януковича, який переслідував учасників Євромайдану", – заявила Вікторія Спартц.
"Цей лист зазнає іміджеві втрати для України, він вчергове піднімає питання про можливість кротів країни-агресора в найближчому оточенні президента", – каже нардеп "Голосу" Ярослав Юрчишин.
Список своїх претензій Спартц розширила днем пізніше. Серед 6 звинувачень, зокрема, витік інформації в білорусь, що провалило операцію із затримання вагнерівців. Також конгресвумен пише, нібито Єрмак запевняв владу, що вторгнення не відбудеться, чим послабив підготовку до агресії. А нині голова президентського офісу наче затягує термінові закупівлі військової техніки. Джерела і докази такої інформації – не оприлюднює.
"Я хочу знати, чи є ця людина проблемою чи ні. Зараз у вас не те відбувається, ви не готуєтеся до війни, якщо я витрачаю американські гроші платників, якщо ми допомагаємо вашій країні, ми хочемо бути впевненими, що ці гроші йдуть на ваших хлопців, які воюють. Зараз немає системи, яка дозволяє нам ці речі перевірити", – наголосила конгресвумен із республіканської партії.
"Написала достатньо багато речей, які дійсно є проблемними і на які Єрмак має вплив. Питання із військовими закупівлями, які навіть зараз відбуваються в дуже непрозорий спосіб і вочевидь американська сторона про це знає, вочевидь, якщо у республіканців є якась інформація, я не думаю, що це безпосередня атака на демократів", – пояснює нардеп "ЄС" Володимир Ар'єв.
Реакції на заяву Спартц не забарилися. Різко відповіла співголова групи підтримки України в Конгресі демократка Марсі Каптур. Заявила: українську владу підтримують і співпрацю з Зеленським та його офісом продовжуватимуть, попри спроби окремих членів спричинити розкол і розпалити напруженість.
"Ті, хто поширює дикі наративи, спрямовані на підрив позицій українських чиновників під час війни, необачно допомагають путіну та його пропагандистам", – заявила співголова групи підтримки України в Конгресі США Марсі Каптур.
"Голова групи підтримки України висловилася на підтримку України. Ті політичні особи, які задіяні зараз, щоб підтримувати Україну, в нас є цілковита злагодженість дій", – переконує депутатка "слуг" Ольга Василевська-Смаглюк.
Про роспропаганду в реакції згадало і вітчизняне МЗС. Речник відомства Олег Ніколенко написав: заяви Спартц підривають військову допомогу США.
"Вони є неприхованою спробою повернути в американську політику класичні наративи російської пропаганди про начебто зв'язки керівництва України з росією і втягнути нашу державу у внутрішню політику США", – переконаний речник МЗС Олег Ніколенко.
Сама владна верхівка, зокрема, і Андрій Єрмак на закиди публічно не реагують. Натомість захищати керівника Офісу президента почали анонімні телеграм-канали. Зрештою, з коротким коментарем вийшов прессекретар президента Сергій Никифоров:
"Це справа американської депутатки і американського президента. Дамо їм самим розібратися. Там звучать якісь звинувачення. Якщо Вікторія Спартц має докази своїх звинувачень, нехай оприлюднює їх. Поки, окрім звинувачень однієї із сотень цих депутатів, ми нічого не почули".
Вікторія Спартц народилася на Чернігівщині, до Америки переїхала 2002-го. Політичну кар'єру будує в республіканській партії і є прихильницею попереднього президента Дональда Трампа. До нинішньої влади Байдена – в опозиції. Політикиня бувала в Україні, підтримувала виділення допомоги Україні й навіть була присутньою під час підписання ленд-лізу.
Уже восени у Штатах проміжні вибори до Конгресу, на яких переобиратиметься і Спартц.
"Для мене це використання України у своїх внутрішньополітичних розбираннях у США. Україну використовують як інструмент, аби нарощувати собі рейтинг", – вважає Ольга Василевська-Смаглюк.
"Спарц як республіканка, як людина, яка буде восени змагатися за продовження своєї каденції у конгресі і за посилення впливу опозиційної партії, попри те, що українського походження, думає про інтереси республіканської партії в США", – запевняє депутат Юрчишин.
І попри суперечливу мотивацію заяв Вікторії Спартц, претензії до Єрмака і Татарова українські політики та громадські активісти мали давно. Насамперед через САП.
Спеціальна антикорупційна прокуратура. Вже майже 2 роки, як цей украй важливий орган по боротьбі з корупцією не має очільника. Конкурс провели, але з призначенням переможця понад пів року затягують. І це затягування – справа рук Олега Татарова, певні нардепи від опозиції.
"Татаров це взагалі людина Портнова, розуміємо, що Татаров з часів януковича, людина, яка переслідувала Майдан, вона давно вже мала б звідти вилетіли, але Татаров сидить і рулить правоохоронною системою і втручається в судову систему", – зауважує Володимир Ар'єв.
"Якби не було явища блокування роботи антикорупційних органів, навряд чи б в республіканців з'явилася можливість використовувати Україну як об'єкт у дискусіях політичних в США. Найкращою б відповіддю України було б завершити конкурс і оголосити керівника САП, в ідеалі відсторонивши від справ Татарова", – зазначає депутат "Голосу".
Але чи наважаться піти на це в Офісі президента? Від дій влади нині залежить двопартійна підтримка американців. Скандал може призвести й до напруження у відносинах з Америкою у критичний воєнний період.
"Ця історія буде продовжуватися і в Америці зокрема Просто удавати, що я в хатці і там нічого не відбувається – це дуже по-дитячому. Фігуру Єрмака протиставляти двопартійній підтримці – це просто злочинна діяльність. Не може бути жодної фігури, яка є недоторканна, і якщо вона підриває двопартійну підтримку, вона повинна піти", – наголошує депутат "Європейської Солідарності".
Відправити у відставку Андрія Єрмака у вівторок уранці вкотре закликала Вікторія Спартц. На чергову заяву американки в Офісі глави держави не відреагували.
Ірина Сисак, Олексій Тищенко, "5 канал"
Нагадаємо, зірвати програму ленд-лізу може скандал, який спричинила заява американської конгресменки Вікторії Спартц щодо перевірки зв'язків Єрмака і Татарова. Згодом, після прохання Конгресу США перевірити зв'язки Єрмака з рф на його захист став Telegram-канал, визнаний проєктом фсб.
Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.