Венеційська комісія схвалила проект змін до Конституції В. Ющенка (репортаж)

  Венеційська комісія схвалила проект змін до Конституції, який представив Президент Віктор Ющенко. Це свідчення того, що Україна рухається у європейському напрямку. Так коментують висновки комісії у Києві. У Секретаріаті Президента обіцяють доопрацювати проект змін - з урахуванням рекомендацій євроспільноти і сподіваються залучити до цього депутатів.

  Але певності у тому, що документ Віктора Ющенка набере потрібну кількість голосів, немає ні у Парламенті, ні в самому президентському Секретаріаті.

  ***

  Президентський проект змін до Конституції - це краще, що отримувала Венеційська комісія від України за часи її незалежності. Переповідає висновки міністр юстиції Микола Оніщук, який особисто представляв цей документ. Двопалатний Парламент, формування Уряду депутатами, без втручання Президента і підзвітність прем`єра лише Верховній Раді - це ще один крок до демократії. Але на цих статтях позитивна оцінка Венеційської комісії не закінчується, переконує міністр.

  Микола Оніщук, міністр юстиції: "Це позиція щодо ліквідації інституту імперативного мандату, це нова прогресивна система обрання суддів безстроково, це і європейська роль прокуратури, не радянської системи, а європейської".

  Це хоч і найкращий український варіант змін, який бачили європейські юристи, але не ідеальний. До нього теж є зауваження. І їх чимало. Найголовніша засторога до референдумів. Ющенко пропонує змінювати основний Закон лише після Всенародного референдуму, який призначається Президентом. Натомість європейці радять звертатись до голосу народу лише в тому випадку, якщо зміни будуть суттєвими і зачіпатимуть інтереси самих громадня. Нині ж не до народу, а до Парламенту звертається Президент. На Банковій впевнені: після невдалої спроби змінити Конституцію у Парламенті, депутати знайдуть час для конституційної реформи, запропонованої Віктором Ющенком.

  Марина Ставнійчук, заступник глави Секретаріату Президента: "Є сьогодні хороша перспектива для подальшого конструктивного діалогу між Президентом і Парламентом для подальшої конституційної реформи. І цілком очевидно, що пропозиції, які містяться у законопроекті Президента можуть бути основою для подальшого конституційного реформування".

  У Парламенті працювати над змінами не проти. Але зауважень до даного проекту більше, ніж рекомендацій з боку Венеційської комісії. Та перш ніж перейти до обговорення по суті, каже голова Верховної Ради, потрібно принаймні граматичні помилки у документі виправити.

  Аби ухвалити ці зміни, необхідно 300 голосів народних депутатів та позитивне рішення Конституційного суду.  Востаннє українську Конституцію змінювали в грудні 2004 року. Тоді Венеційська комісія мала цілу низку претенції до проекту змін. Однак це не завадило депутатам зробити його Основним Законом країни. 

  Ірина Герасимова, Сергій Щекочихін, 5 канал

  ***

  ЗАВАНТАЖИТИ ВІДЕОСЮЖЕТ (9.26Мб)

  Попередній матеріал
  Громадяни КНДР протестували проти резолюції ООН
  Наступний матеріал
  Ющенко не звільнятиме Черновецького
  Теги:
  Loading...