Угорщина блокувала рішення ЄС виділити кошти Україні: ключові заяви із засідання Євроради

Засідання Євроради 5.ua
Лідери ЄС висловлюють готовність і далі тиснути на росію

Підтримувати Україну, розвивати європейські сили безпеки і посилювати санкційний тиск на росію. До цього закликав лідерів ЄС президент України. Він виступив онлайн на засіданні Євроради, що зібралася у Брюсселі. І за результатами саміту – ухвалила заяви щодо України. Документ підписали 26 із 27-ми держав. Угорщина – відмовилася. У висновках саміту йдеться про те, що росія повинна показати реальне бажання завершити війну. А доти Європейський Союз обіцяє посилювати санкційний тиск на росію, а Україні надавати фінансову та військову підтримку. Ключові заяви збирала наша Нонна Стефанова. 

Європейські лідери – слухали українського президента. Володимир Зеленський виступав на засіданні Євроради, де питання допомоги Україні – одне з ключових. І нагальних – нагадав президент. Він почав виступ із розповіді про поточну ситуацію, зокрема про масовану атаку дронами на Кропивницький. І наголосив, що такі обстріли в Україні відбуваються постійно – попри заяви путіна про припинення атак. Зеленський закликав посилити підтримку України, а надто щодо ППО. І підтримати надання 5 мільярдів євро для закупівлі боєприпасів. Це пропозиція верховної представниці ЄС з питань зовнішньої політики та безпеки:

"Продовжуйте розвивати свою промисловість і розробки. Україна має ефективні й сучасні технології, як ви знаєте, зокрема у сфері безпілотників та радіоелектронної боротьби, які можуть дати користь усій Європі та нашим глобальним партнерам, і саме зараз ця зброя забезпечує нашу обороноздатність. Але її подальший розвиток, постійна модернізація та підвищення ефективності – разом із вашими інвестиціями в нашу промисловість і спільне виробництво – є запорукою нової основи європейської безпеки".

Надати Україні додаткові боєприпаси на 5 мільярдів євро Кая Каллас закликала ще перед засіданням Євроради. Ідею оприлюднила на тлі заяв із Білого дому. У Вашингтоні підтримали прохання Володимира Зеленського знайти для України додаткову систему "Петріот". І пообіцяли шукати її у Європі. Каллас підтримала цю ініціативу і зазначила – треба робити більше. І йдеться про конкретні кроки, а не лише заяви. Адже це важливо – і для самого Європейського Союзу:

"Проблема оборони в тому, що якщо ми інвестуємо достатньо коштів в оборону, розбудовуємо наші спроможності, це також стримуватиме агресорів від нападу на нас. А якщо ми цього не зробимо, слабкість заохотить агресорів. Тому нам потрібно робити більше, щоб цього не сталося".

Також президентка Європейського парламенту Роберта Мецола зазначила:

"70% європейців вважають, що лише Європейський Союз може їх захистити. І тому ми повинні бути сильнішими, наші громадяни мають почуватися в більшій безпеці, і ми маємо зробити речі простішими. Як ми можемо зробити так, щоб наші громадяни почувалися безпечніше? Передусім – надіслати якомога чіткіші меседжі щодо України, щодо того, куди ми витрачаємо вкладені кошти, як ми не відступаємо від принципів, котрі означають мир в Європі. І які ми виклали вже три роки тому".

Не всі держави підтримують виділення коштів Україні. Не йде на компроміси і блокує рішення Угорщина. Володимир Зеленський закликав до більшої гнучкості в ухваленні рішень, які є важливими для всього континенту. Якщо одна людина може їх заблокувати – це не по-європейськи, вважає президент:

"Європі потрібна швидкість в ухваленні рішень і чіткі інструменти для захисту від непотрібних блокувань. Україна – частина Європи, а Європа – один з учасників світових зусиль з підтримання миру. Ми зробили все можливе, щоб Європа була рівною з іншими в цих зусиллях і мирних переговорах. І ми досягли цього".

Під час свого виступу Володимир Зеленський говорив і про "Переозброєння Європи". Це нова амбітна програма на 800 мільярдів євро, яку нещодавно представила голова Єврокомісії. Вона має запрацювати якнайшвидше, закликає президент України. І наголошує – все необхідне для захисту континенту мають виробляти в Європі. Лідери ЄС коментували також і "Білу книгу" – "Готовність 2030" де окреслені нові підходи і потреби у безпековій царині Євросоюзу, невід'ємні від української безпеки.

"Моя перша реакція на "Білу книгу" – позитивна. Ми бачимо, що ЄС здобув науку з війни в Україні. росія є і буде постійною загрозою для Європейського Союзу та Європи. І саме тому зараз ми справді готуємося і будуємо нашу власну сильну оборону, нарешті це сталося", – заявив прем'єр-міністр Фінляндії Петтері Орпо.

Своєю чергою президент Литви Гітанас Науседа зазначив:

"Як і 87 років тому, перед Другою світовою війною, ми стоїмо перед стратегічним вибором: дозволити агресору ескалацію насильства і страху або ж зупинити його, паралізувати його здатність залякувати нас і побудувати надійну стіну оборони, яка відокремлює Європу від російської федерації. У короткостроковій перспективі ми повинні підтримати Україну. І це цілком очевидно, що Україна потребує нашої військової допомоги. Україні потрібні боєприпаси і ракети великої дальності, і ми готові їх надати".

Підсумовуючи, лідери ЄС ухвалили кілька документів. Окремо оприлюднили заяви щодо України, які – традиційно – відмовилася підписати Угорщина. У цих висновках наголошують – росія повинна показати своє реальне бажання завершити війну, яку вона розв'язала проти України. Лідери ЄС висловлюють готовність і далі тиснути на росію. В Україну ж – спрямовуватимуть прибутки від заморожених російських активів. Однак конфіскувати їх поки що не будуть. 

Нонна Стефанова, "5 канал" 

Читайте також: Україна та рф "за крок до повного припинення вогню" – Держдеп США.

Як повідомляв раніше 5.ua, єврокомісар заявив, що перемир'я дасть можливість рф підготуватися до "нападу на інші європейські країни".

Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.

Попередній матеріал
Нові дані: у ЗМІ розповіли, скільки осіб загинуло в Бучі під час російської окупації
Наступний матеріал
Шмальнув один раз із "шайтан-труби" – і привіт окупантам! Робота штурмовиків на передовій – "Невигадані історії"
Loading...