У травні 2023 року під час інтерв'ю на CNN обраний президент США Дональд Трамп заявив, що зможе завершити війну в Україні всього за один день. Ця смілива обіцянка стала однією з основних тем його передвиборчої кампанії, а напередодні повернення до Білого дому навколо неї ведуться активні дискусії, повідомляє Foreign Affairs.
Зазначається, що з 2022 року, коли росія розпочала повномасштабне вторгнення, Україна та її союзники обережно висловлювали готовність до переговорів, остерігаючись, що росія може сприйняти це як ознаку слабкості. Проте обрання Трампа створює для президента України Володимира Зеленського додаткові можливості для маневру: він може стверджувати, що участь у переговорах є неминучою через політичний тиск. У нещодавньому інтерв'ю Зеленський уже висловив готовність обговорити можливі рішення.
Фронтова дійсність
Умови війни наразі не сприяють укладенню мирної угоди. Для завершення конфлікту необхідна або повна перемога однієї зі сторін, або ж патова ситуація. Наразі жодна зі сторін не досягла вирішальної переваги, але війна ще не зайшла в глухий кут. російський диктатор володимир путін впевнений у своїй силі, особливо якщо Трамп зменшить військову допомогу Україні. У такому випадку диктатор, ймовірно, посилить наступ, адже армії рідко зупиняють боротьбу, коли противник ослаблений.
Урок Афганістану
Протягом першого терміну президентства Трампа США уклали угоду з Талібаном, яка, на перший погляд, була вигідною для бойовиків, але в підсумку не призвела до миру. Талібан скористався цими домовленостями як тимчасовою перевагою, що дозволило їм встановити повний контроль над Афганістаном. Подібна стратегія умиротворення путіна також може мати руйнівні наслідки.
Трампу слід розробити більш продуманий план, пише видання. Одним із можливих варіантів є спонукання України формально погодитися на поступки росії в обмін на гарантії безпеки, такі як вступ до НАТО. Цей крок може забезпечити стабільний мир, надаючи Україні надійний захист від потенційної агресії в майбутньому.
НАТО та Україна
Журнал підкреслює, що членство України в НАТО є ключовим аргументом, здатним переконати Київ піти на компроміси. Такий крок також стане важливим чинником для стабілізації ситуації на кордоні з росією. Українці, які стали свідками численних порушень міжнародних угод з боку москви, не довіряють обіцянкам кремля без наявності реальних гарантій.
Офіційне запрошення України до НАТО має бути оголошене в день підписання мирної угоди. Це допоможе уникнути затягування процесу ратифікації та надасть Україні чіткі перспективи у сфері безпеки.
Проте деякі країни НАТО, зокрема Німеччина та Угорщина, висловлюють побоювання, що вступ України до альянсу може призвести до загострення конфлікту. Однак після трьох років війни росія не має достатніх ресурсів для протистояння НАТО. Україна, своєю чергою, може стати найсильнішою армією альянсу, що дозволить перерозподілити військові зобов'язання США та їхніх союзників.
Видання підкреслює, що для Трампа участь у врегулюванні конфлікту може стати можливістю продемонструвати свої дипломатичні здібності та, можливо, отримати Нобелівську премію миру, до якої він прагне. Варіантів не так багато – нескінченна війна або капітуляція України.
"Ні путіна, ні Зеленського не вдасться легко вмовити сісти за стіл переговорів, і Трамп може обурюватися через обов'язковість збереження та навіть розширення підтримки України як засобу примусу до переговорів. Однак нескінченна війна чи капітуляція перед путіним були б набагато гіршими", – мовиться у публікації.
Читайте також: США роблять історичну спробу відправити в Україну значно більше озброєння – CNN
Дивіться відео:
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.