Туреччина заявила про готовність прийняти мирні переговори між Україною та росією. Президент Реджеп Тайїп Ердоган висловив бажання виступити посередником у телефонній розмові з президентом Франції Еммануелем Макроном. Згодом турецький лідер поспілкувався і з кремлівським диктатором – путіним. Саме він запропонував провести прямі переговори з Києвом у Стамбулі 15 квітня.
Однак українська сторона та її західні партнери наголошують: для розмови за одним столом насамперед має настати тиша. Умовою початку будь-яких перемовин названо безумовне припинення вогню щонайменше на 30 днів. Більше дивіться в огляді хроніки 1173-го дня Великої війни.
Зеленський: "Це хороший знак, але потрібен реальний крок"
Президент України Володимир Зеленський підкреслив, що пропозиція путіна може свідчити про початок усвідомлення необхідності завершення війни. Але конкретний перший крок – це повне і тривале припинення вогню:
"Це хороший знак, що росіяни нарешті замислились про закінчення війни. Всі у світі вже дуже давно цього очікували. І найперший крок у реальному закінченні будь-якої війни – це припинення вогню… Очікуємо, що росія підтвердить припинення вогню – повне, тривале й надійне – починаючи від завтра, 12 травня, і Україна готова зустрічатись", – заявив Зеленський.
Натомість путін відреагував на зустріч лідерів ЄС у Києві черговим ультиматумом. Він не погодився на припинення вогню з 12 травня, а натомість вимагає перемовин 15-го – у Туреччині.

Світ підтримує позицію Києва: не говоримо, поки летять ракети
Президент Франції Еммануель Макрон назвав реакцію путіна "недостатнім кроком" і попередив, що переговори неможливі під час обстрілів:
"Перший крок, але недостатній… путін хоче виграти час. Безумному припиненню вогню не передують переговори", – наголосив Макрон.
Саме він, за даними Politico, ініціював ранкову телефонну розмову з Дональдом Трампом 10 травня, коли у Вашингтоні ще не було й сьомої ранку.
Сполучені Штати виступають за безумовне припинення вогню строком на 30 днів перед початком будь-яких переговорів. Спецпредставник США в Україні Кіт Келлог нагадав:
"Як не раз казав президент Трамп, припиніть вбивства! Спочатку безумовне 30-денне припинення вогню, а під час нього переходьте до переговорів про всеосяжне перемир'я. Не навпаки".
Дональд Трамп назвав 12 травня потенційно великим днем для Європи та України:
"Тільки уявіть, скільки сотень тисяч життів може бути врятовано… попереду великий тиждень", – сказав Трамп.

Європейські союзники: перемовини — лише після тиші
Новий канцлер Німеччини Фрідріх Мерц наголосив, що росія повинна підтвердити готовність до припинення вогню, аби переговори мали сенс. Подібної думки дотримується і прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск, який нещодавно теж приїздив до України.
На вулицях Києва – скепсис. Люди не вірять у щирість кремлівських намірів. Для багатьох українців це виглядає як тактична гра.
Ірина, киянка:
"путін намагається виграти час, це просто порожні розмови, які не мають жодного значення",
Олеся, киянка:
"Сполучені Штати попереджають про можливі ракетні обстріли протягом наступних двох днів, водночас є пропозиція путіна щодо прямих переговорів. Чесно кажучи, стало дуже важко зрозуміти, що відбувається серед усієї цієї інформації. Для нас, мирних жителів, важливо, щоб якомога швидше настав мир".
Антон, киянин:
"Можливо, його налякали можливі санкції щодо суден, що перевозять нафту, можливі санкції, що повністю блокують "Північний потік-2". Це можливо".
Ольга, киянка:
"путін – боягуз, він боїться. Все, що він робить, це рятує свою дупу. Не варто йому довіряти, чому він запропонував це зараз? Можливо, щоб виграти час. Я думаю, що нам потрібно готуватися до тривалої боротьби – якої б форми вона не прийняла: інформаційної війни, повномасштабної військової війни, обмеженої війни чи холодної війни. Я не думаю, що нам слід розслаблятися".

США: новий дипломатичний тиск
Державний секретар США Марко Рубіо невдовзі відвідає Туреччину. Візит заплановано на 14-16 травня. Він розпочнеться з Анталії, де пройде неформальна зустріч міністрів закордонних справ країн НАТО. Одне з ключових питань – припинення війни росії проти України.

Ганна Рибалка, "5 канал"
Також дивіться відео:
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською
Життя за фанерою: який вигляд мають квартири херсонців після обстрілів – ФОТО






