5 канал

Судді над суддями: чому не змогли обрати усіх членів Вищої ради правосуддя – спецрепортаж

Особливих заходів безпеки на протидію порушенням чи фальсифікаціям немає – ніякої охорони, підраховуючи голоси навіть двері не зачиняють

Лише чотирьох із шести потрібних членів Вищої ради правосуддя спромоглися обрати судді під час свого дводенного з'їзду у столиці. Двох більшістю голосів напередодні, двох у середу, 15 березня, – у другому турі. Утім, до органу, який має призначати, звільняти й дозволяти правоохоронцям арештовувати суддів-хабарників – потрібні ще двоє – а з ними стався скандал. Докладніше у спецрепортажі "5 каналу".

Ранок середи, 15 березня. Судді мають завершити незакінчену справу. Проголосувати за своїх представників у Вищій раді правосуддя. Напередодні вони обрали лише двох із шести потрібних. Ними стали Микола Худик та Віктор Шапран. Про них відомо не дуже багато – принаймні у "чорних списках" громадськості їхніх прізвищ немає.

Обрати гідних представників, які б закон не порушували, суддів чесних захищали, а нечесних позбавляли посад,– завдання делегатів з'їзду. Вони вперше в історії України мають право формувати Вищу раду правосуддя.

Сам процес обрання схожий на звичайні вибори народних, місцевих депутатів. "Комісією встановлено такий порядок: по одній відкриваються урни, висипаються на стіл. Відповідно до регламенту може бути присутній кожен делегат з'їзду, який не перешкоджає і може бути видалений за рішенням комісії", – пояснює суддя Господарського суду Києва Роман Бойко.

Особливих заходів безпеки на протидію порушенням чи фальсифікаціям немає – ніякої охорони, навіть двері не зачиняють, підраховуючи голоси. Півтори години і оголошують результат: найбільше голосів віддали за Ігоря Артеменка та Андрія Овсієнка. Вони одразу складають присягу.

Ще двох членів Вищої ради правосуддя так і не вдалося обрати. Якраз на ці місця претендували судді, до яких у громадськості були претензії: не вказане в деклараціях майно, винесення незаконних рішень, тиск на підлеглих.

"Стосовно реваншу – однозначно будуть спроби і вони були на цьому з'їзді. Пані Первушина, пан Арсірій, пан Солодков – це дуже яскраві представники тих сил, які привели судову систему до такого колапсу… І це перемога, що такі з тріском провалилися", – наголошує член "Адвокатської дорадчої групи" Роман Маселко.

Вища рада правосуддя – це орган, куди можна скаржитися на роботу суддів громадянам і який визначає політику у судовій системі. Він складається з 21 члена. З урахуванням новообраних, нині у Раді 19 людей. Цього достатньо, щоби вже почати роботу. Решту складу мають добрати на літньому з'їзді. 

Дар'я Феденко, Валентин Стрєльцов, "5 канал"

Попередній матеріал
Катакомби Другої світової війни та евакуація знімальної групи "5 каналу": ситуація у Станиці Луганській
Наступний матеріал
Біля Костянтинівки стався конфлікт між силовиками і прихильниками блокади
Loading...

Вища рада правосуддя відсторонила скандального суддю Ємельянова від виконання обов'язків

Вища рада правосуддя вперше дала згоду на арешт судді

Вища рада правосуддя шкодить судовій реформі – НАБУ

У Києві допитали чергового свідка у справі судді Волкової

У Києві обирають членів Вищої ради правосуддя та Конституційного суду

XIV позачерговий з'їзд суддів України – завершено