Трамп погрожував зупинити допомогу США Україні ще до президентських виборів. Однак тільки зараз цю заяву всерйоз сприйняли європейські союзники. Втрата підтримки США буде ударом, але Україна має засоби, щоби продовжувати боротьбу за допомогою своїх європейських союзників. Про це пише видання Politico. Чи здатна Європа замінити США у військовій допомозі, дивіться в сюжеті журналіста "5 каналу" Віталія Залевського.
Європа замислилася
Сполучені Штати можуть припинити військову допомогу для Києва. Так думають європейські лідери після останніх скандальних заяв Дональда Трампа про Україну. І зараз Європа працює над збільшенням виробництва зброї, щоб допомогти Києву. Про це пише американське видання Politico. Там додали, якщо Україна втратить підтримку США, це стане великим ударом. Європейські лідери поспішають показати дипломатичну та військову підтримку.
"Ми бачимо вже тут і в регіональному плані такі підсоюзи, як Скандинавія, Балтія та Британія. Спільні ці ініціативи, які ми побачили на цьому саміті підтримки з виділення грошей, стрімкі насправді. Я думаю, що ці процеси пришвидшилися і Європа може об'єднатися", – сказав політолог-міжнародник Дмитро Левусь.

"Україна може увійти в ЄС до 2030 року. Тобто, протягом, цих п'яти років. І я дійсно думаю, що це реально. Тут плюс Трампа є в тому, що він трішки пробудив Європейський Союз. І ситуація зовсім інша", – зауважив співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Михайло Пашков.
Європа здатна підставити плече
Україна не залишиться сам на сам із російським ворогом. І якщо США зупинять свою допомогу, Європа здатна підставити плече, вважають експерти. Нині ЄС працює над новим пакетом військової допомоги вартістю щонайменше €20 млрд.
"За обсягами постачання США на першому місці, деякі важливі види озброєння не мають аналогів. Але ключовим фактором боєздатності армії є насамперед фінансування українського бюджету. Якщо Європа зможе забезпечити фінансування бюджету, ми компенсуємо втрату деяких критичних видів озброєння якісними змінами в галузі БПЛА, РЕБ, РЕР, де постачання з США не є ключовим", – пояснив головний редактор "Цензор.нет" Юрій Бутусов.

"Є нюанси по, наприклад, ракетам Patriot. Так, ми можемо замовляти, до прикладу, у Японії їх. Ще там є декілька виробників. Але для того, щоби їх замовляти, потрібна згода США. Тобто, знову все впирається у політику. Та сама ситуація з ракетами для HIMARS, для іншої саме американської техніки. Тобто, є в нас по певних напрямках фактично прогнозовані проблеми, якщо Штати фактично не змінять нинішній курс", – додав політолог Ігор Чаленко.
Україна зможе тримати фронт без США
У Politico пишуть, без допомоги США Україні буде важко. Коли Конгрес більш як рік тому відмовився схвалити додаткову допомогу Києву, українським військовим не вистачало артилерійських боєприпасів і засобів ППО. Це дало змогу ворогу посилити свою перевагу на лінії фронту. Наразі Україна продовжує отримувати допомогу, яку приймали ще за каденції Джо Байдена. Постачання зброї від Сполучених Штатів Америки має тривати щонайменше до 2026 року.
"Ми ще справді будемо отримувати допомогу, якщо не буде прийнято інших рішень, у сумі приблизно $10 млрд по програмі USAI. Те, що було замовлено в американського ВПК і по мірі випуску ця допомога має надходити. Але є проблема, що Трамп може це зупинити. Безпосередньо своїм рішенням. І тут питання, дійсно, щоби унеможливити прийняття таких рішень", – наголосив Чаленко.
Без військової допомоги США наші воїни зможуть продовжувати бойові дії в нинішньому темпі до літа, пише The Wall Street Journal, посилаючись на західних чиновників. Після цього може бути нестача боєприпасів, і Україна може втратити частину своєї найсучаснішої зброї.

Водночас, щоб забезпечити військо, активно триває робота над виготовленням власних зразків озброєння, щоби закрити потреби на фронті. І, за словами президента, це нам вдається досить успішно. Під час пресконференції Володимир Зеленський заявив, що 30% усієї номенклатури, яку використовують Сили оборони, – вітчизняного виробництва. Головно йдеться про виробництво безпілотників, засобів РЕБ і артилерії.
Віталій Залевський, "5 канал"
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.