Зміна військово-політичного керівництва, справи проти генералів та втрата низки міст і сіл на Донеччині. росіяни пробували здійснити прорив на Харківщині. А Сили оборони провели наступальну операцію на Курщині. Третій рік повномасштабного вторгнення відзначився істотними змінами на мапі бойових дій. А ще – політичною турбулентністю в США і готовністю нової адміністрації Білого дому говорити з росіянами. Про ключові події ще одного року війни наша Ганна Рибалка розповіла.
Президент України Володимир Зеленський:
"Якщо військовий вирішив займатися політикою, то це його право. Тоді він повинен іти в політику, і йому вже буде не до війни".
Місяці кулуарних чуток і напруження стосунків всередині військово-політичного керівництва. Третій рік опору російській окупації почався зі зміни командування ЗСУ.
Від президента народний улюбленець генерал Валерій Залужний отримав звання Героя України та посаду посла у Великій Британії. Натомість новий головком Олександр Сирський від президента отримав перелік завдань щодо того, як за рік має змінитися армія.
"На столі має з'явитися реалістичний, детальний план дій Збройних cил України на 2024 рік. З урахуванням реальної ситуації на полі бою зараз і перспектив. Кожна бойова бригада на першій лінії повинна отримати ефективну західну зброю – має відбутися справедливий перерозподіл такої зброї на користь саме першої лінії фронту. Треба розв'язати проблеми з логістикою. Авдіївка не повинна чекати, поки генерали з'ясують, де в них на складах застрягли дрони. Кожен генерал має знати фронт. Якщо генерал не знає фронту, він не служить Україні", – заявляв Зеленський.
Тільки поразки росії наближають мир, каже президент. Це слово дедалі частіше лунає в промовах Зеленського, а з фронту дедалі частіше лунає, що росіяни тиснуть і просуваються. За даними видання "Мілітарний", яке посилається на сервіс DeepState, 2024-го Сили оборони та безпеки України втратили контроль над більше ніж трьома тисячами шістьма сотнями кілометрів квадратних території. Окупанти загарбали Авдіївку, Вугледар, Селидове, Курахове, Вуглегірськ.
"Ми бачимо активізацію ворога і вона не спадає на дуже багатьох ділянках фронту, на дуже багатьох відтинках. Найбільш напружено – це район Курахового, Новосілки, той самий Покровськ", – відзначив аналітик проєкту DeepState Роман Погорілий.
Лише на Авдіївку росія кинула за окремими оцінками 15 тисяч солдатів. Це істотно переважало кількість військових Сили оборони. У нас бракувало людей та снарядів. В середині лютого українські воїни відійшли з Авдіївки. Як зазначив тоді головком Сирський, щоб не допустити оточення. Навесні російські чоботи рухалися далі – під окупацією опинилися Селидове, Керамік, Новогродівка та Гродівка. Ворог замахнувся на Мирноград і Покровськ. Окупація останнього відкрила б ворота на кордон із Дніпропетровщиною. А отже – центральною Україною.
"Околиці міста Мирноград. Саме з цього напрямку наступають окупанти. Із села Миколаївка, яке окупували на початку жовтня. До фронту тут залишається 3–4 кілометри. Якщо армійці не зможуть стримати наступ, невдовзі у Мирнограді розпочнуться вуличні бої", – показувала воєнна кореспондентка "5 каналу" Ольга Калиновська.
Головна подія літа на фронті – перенесення війни на територію ворога. Блискавичний і спонтанний для кремля початок наступальної операції у Курській області. Українські десантники розмінували та прорвали кордон, знищили оборонні рубежі супротивника. Долучилися авіація та артилерія. Перші полонені росіяни і неймовірний підйом бойового духу – як у війську, так і в тилу – тепер це частина історії третього року повномасштабної війни.
"Руслане Олексійовичу, я зараз знаходжуся перед російською федерацією. Вибачте що без дозволу, але все-таки піду туди разом із Силами оборони, а потім вже напишу лист про відрядження", – казав військовослужбовець ЗСУ та народний депутат Роман Костенко.
Також генерал-майор запасу СБУ Віктор Ягун відзначив:
"росіяни зовсім не чекали що ми підемо, по-перше. По-друге, ми зняли будь-які питання щодо можливого наступу російських військ в напрямку Сум. Це друге питання, яке вже нині не стоїть. По-третє, ми підняли морально-психологічний дух у війську і в країні. Це безумовно одна з перемог".
Координатор зі стратегічних комунікацій Ради нацбезпеки Білого дому Джон Кірбі зазначив:
"І якщо йому це не подобається, якщо це викликає у нього певний дискомфорт, то є просте рішення: він може просто забратися до біса з України й поставити крапку".
Одні воюють без права завершити службу. Інші – ховаються від ТЦК. Проблеми з мобілізацією – мозоля, на яку наступали українці весь третій рік повномасштабки. З 18 травня 24-го набрав сили закон про мобілізацію – мав навести лад у обліку військовозобов'язаних та вирішити питання дефіциту людей в армії. Влада вдається і до нестандартних кроків – до армії кличуть і в'язнів.
"Маніяки чи серійні вбивці – таких можна і залишити в місцях покарання. Але засуджені за вбивство двох і більше, наприклад – якщо ми цю категорію беремо: а для чого людина йде на війну, як не вбивати?", – зауважував міністр юстиції Денис Малюська.
російська пропаганда на тлі небажання української влади говорити з суспільством про складні речі впливає і на мізки українців, і на те, що вони носять, до прикладу, футболки з написом "Ухилянт".
"Знаєте, є така фраза серед військових: "Ми дуже намагалися зробити так, щоб ви були в безпеці. І нам здається, ми перестаралися", – наголосив військовослужбовець ЗСУ Олександр Матяш.
Також старший лейтенант ЗСУ, кавалер ордену Богдана Хмельницького Микола Мельник прокоментував:
"З одного боку, це є російська ІПСО. З іншого – вона добре лягла на ті настрої, які є в українському суспільстві, тобто настрої відверто поразницькі. Українці знайшли собі виправдання, чому можна не воювати".
Третій рік повномасштабного вторгнення відзначився публічними судами над генералами й офіцерами. У січні правоохоронці затримали трьох екскомандирів, які керували обороною Харківщини. Двом генералам та полковникові закидають провал оборони під час наступу російських військ у травні 2024 року, що призвело до втрати частини територій.
"Масове затримання генералів, полковників, себто командувачів та командирів в/ч у формі шоу… Це сигнал для всієї армії, що політики, які представляють владу, почали формувати суспільству відповідь на запитання "Хто винен?". І це тільки початок", – заявив військовослужбовець ЗСУ Олександр Погребиський.
Зокрема, в січні Печерський районний суд Києва арештував на два місяці колишнього командира 415-го окремого стрілецького батальйону 23-ї окремої механізованої бригади полковника Іллю Лапіна. Під варту відправили й Юрія Галушкіна – командира ОТУ "Харків". А ще – екскомандира 125-ї окремої бригади тероборони генерала Артура Горбенка.
"Якщо нині затриманим військовим інкримінують цю розмиту "недбалість", яка призвела до "вклинення військ противника на 5–7 км у Харківській області", то що тоді треба інкримінувати вищому військово-політичному керівництву держави, якщо противник захопив майже увесь південь країни, прорвався до столиці й почав розносити ракетами та дронами всю іншу частину країни у 2022-му? Тут немає і не було якоїсь "недбалості"... ні?", – зауважив військовий експерт Костянтин Машовець.
У четвертий рік повномасштабного вторгнення Україна входить у розпал політичної турбулентності. Від Трампа лунають вимоги провести вибори. путін потирає руки від того, що ще донедавна кремлівські тези щодня лунають із вуст вже господаря Білого дому. Дедалі частіше лунають і заяви про поступки і мир. Дедалі рідше – про перемогу Києва. Незмінним залишається одне – Сили оборони тримають стрій і розмовляють з окупантом – лише вогнем.
Ганна Рибалка, "5 канал"
Нагадаємо, переговори між США та росією: Трамп пішов на поступки путіну ще до діалогу.
Як повідомляв 5.ua, У WSJ заявили, що путін отримав від Трампа те, чого давно хотів.
Читайте також: москва планує свято з нагоди перемоги, між Києвом та Вашингтоном виникла напруга – хроніка 1088-го дня Великої війни.
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.