Агресія Росії стала головною темою зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО. У Брюсселі різко засудили дії Москви та закликали негайно звільнити захоплених українських моряків і кораблі. Крім того наголошують – після незаконної анексії Криму Росія намагається взяти під контроль Азовське море, що ставить під загрозу безпеку всього регіону. У Брюсселі працює кореспондент "5 каналу" Христина Катарина.
Нове обличчя старих небезпек. Російська агресія знову на порядку денному зустрічі в НАТО. Міністрів закордонних справ Альянсу непокоїть зухвалий напад росіян на українські судна поблизу Керченської протоки. Позиція Альянсу незмінна: Москва повинна негайно звільнити полонених моряків і захоплені кораблі та гарантувати свободу судноплавства в Азовському морі – як цього вимагає міжнародне право.
"Чотири роки тому Росія незаконно анексувала Крим. Тепер вона намагається використати Крим для розширення свого впливу. І контролювати Азовське море. Лише кілька днів тому ми бачили, як Росія використовує військову силу проти українських кораблів і військовослужбовців. Ми закликаємо РФ негайно звільнити українських моряків і кораблі, які вона захопила. Росія повинна відновити вільне судноплавство і дозволити безперешкодний доступ до українських портів", – наголошує Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.
"Агресивні дії Росії безвідповідальні та суперечать міжнародному праву. Тому повинні бути наслідки. Я не кажу про військові наслідки з нашого боку, але все ж слід обдумати можливу відповідь. Зокрема й протидію блокаді Азовського моря. Адже Росія намагається видати цю акваторію як свої внутрішні води. Аналогічна ситуація трапилася з Кримом. Щоб уникнути таких прецедентів деінде, потрібно реагувати серйозно", – висловлює солідарну думку глава МЗС Литви Лінас Лінкявічюс.
Категоричний у своїй реакції і Вашингтон. Москва не лише порушила суверенітет незалежних європейських держав, а й не виконує своїх міжнародних зобов'язань, – нагадує світовій спільноті Держсекретар США. Йдеться про порушення Москвою Договору про ліквідацію ракет малої та середньої дальності. Зі Штатами його уклала ще попередник Росії – СРСР. Утім Кремль – усупереч обіцянкам – розробив та випробував заборонену крилату ракету SSC-8. Такі кроки – одна з головних загроз для світової безпеки, наголошують США.
"Росія придушила голоси протесту і вторглася на суверенні території Грузії та України. Москва застосувала бойову отруту на чужій землі – тут, у Європі – і порушила Конвенцію про заборону використання хімічної зброї, яку сама підписувала. Упродовж багатьох років Росія також не дотримувалася Договору про ліквідацію ракет малої та середньої дальності. Цей список можна продовжувати", – акцентує держсекретар США Майк Помпео.
Українська сторона наполягає: гучні заяви повинні перерости в рішучі дії. Генсек Альянсу переконує: злочинна поведінка Росії не залишиться безкарною. У відповідь на анексію Криму та дестабілізацію на сході України НАТО збільшило свою військову присутність на східних кордонах Альянсу.
Збройні сили привели в найвищу бойову готовність з часів "холодної війни". Якщо ж Москва продовжить агресію в Азовському морі – НАТО обіцяє зберегти й посилити свою присутність у Чорноморському регіоні.
На зустрічі світове співтовариство вкотре підтвердило солідарність із Києвом. Послання лідерів чітке: безпека й цілісність українських кордонів – запорука стабільності всієї Європи. Саме такі принципи НАТО й відстоюватиме.
З Брюсселя, Христина Катарина, Іван Довганик, "5 канал"
ЗМІ опублікували фото захоплених Росією українських катерів у Керчі