Розкрадання на системі "Дзвін"
Розкрадання на системі "Дзвін" Міноборони

Розтрата 600 млн грн на системі "Дзвін": розслідування журналістів та пояснення Міноборони

  Читайте по-русски
  Початкова вартість виконання робіт становила 218 млн гривень, згодом ціна зросла втричі

  У мережі широкого розголосу набула ситуація довкола системи управління "Дзвін", замовленої Міністерством оборони України. На її розроблення було витрачено 600 млн гривень, однак вона виявилася непридатною.

  Спершу про це розповіли у власному розслідуванні журналісти Bihus.іnfo. За кілька днів на офіційному сайті Міноборони з'явилися офіційні роз'яснення. Зокрема, повідомляється, що "журналістські матеріали багато в чому базуються на матеріалах роботи Служби внутрішнього аудиту Міністерства оборони".

  В оборонному відомстві підтверджують, що використання системи "Дзвін" може виявитися недоцільним, а сама розробка не відповідає поставленому завданню.

  "Аудит "ДЗВІН-АС", призначений міністром оборони Андрієм Тараном, дійшов висновку, що існує ризик недосягнення мети створення даної ДКР. Було встановлено факти невідповідності виготовленого дослідного зразка початковому технічному завданню та існування зауважень щодо створеного програмного продукту… Аудитом ідентифіковано ризик неможливості (недоцільності) подальшого використання результатів дослідно-конструкторської роботи та встановлено ризики в управлінні майна та коштів, що мають значний вплив на досягнення мети створення ДКР", – йдеться в поясненні МОУ.

  Зокрема, наразі відомо про:

  • 550,7 млн грн – їх оцінюють як ризики втрати майна, яке, незважаючи на вимогу замовника, продовжувало перебувати у виконавця робіт;
  • 263,7 млн грн – ризик завищення обсягів робіт через відсутність перевірки витрат на розроблення програмного забезпечення;
  • 15,2 млн грн – ризик зайвого використання коштів через надання дозволу на закупівлю ПЗ, яке фактично є зайвим у створенні системи "Дзвін";
  • 3,9 млн грн – ризик завдання збитків через виділення коштів на розроблення конструкторської документації, яка не знайшла свого відображення в ДКР.

  Крім того, аудит встановив, що майже 172 мільйони гривень були виділені на оплату перенесення строків виконання робіт, здійснення додаткових видатків на оплату ПДВ, коригування документації, оплати вартості ремонтно-монтажних робіт тощо.

  При цьому в Міноборони повідомили: початкова загальна вартість виконання робіт становила 218 мільйонів гривень, однак згодом через "відсутність фінансових обмежень на реалізацію ДКР" вона зросла до понад 624 мільйонів гривень.

  За даними журналістів-розслідувачів, виконавцем робіт є ТОВ "Еверест Лімітед". І спершу в Міноборони зробили висновок, що компанія не готова виконати роботу, позаяк у неї немає досвіду розроблення такого ПЗ. Однак згодом оборонне відомство таки підписало контракт із фірмою. Робота тривала чотири роки, за які кошторис зростав у рази.

  Наразі фінансування проєкту припинили. До завершення розслідування систему "Дзвін" українські військові не використовуватимуть.

  "З метою попередження виникнення подібних ризиків, у ІІ кварталі 2021 року Міноборони ініціює аудиторську перевірку всіх дослідно-конструкторських робіт у сфері інформаційних технологій. Відбудеться порівняння обсягу інвестованих коштів із реальними результатами виконаних робіт", – резюмували в МОУ.

  Як раніше повідомляла експерта організація StateWatch, два міністерства не виконали указу президента Зеленського про забезпечення оборонних закупівель.

  Попередній матеріал
  У Дніпрі затримали підозрюваного у шпигунстві на користь "ДНР"
  Наступний матеріал
  Був нетверезий за кермом: львівський водій першим понесе відповідальність за новими штрафами
  Loading...