Новим президентом Інтерполу став представник Південної Кореї – Кім Чен Ян. Він переміг під час голосування всіх конкурентів. В останньому третьому турі значно випередив свого суперника – росіянина Олександра Прокопчука. Категорично проти того, щоб Інтерпол очолив представник Кремля, – виступили одразу кілька країн. Україна, Литва, але зрештою – США.
З розривом у 40 голосів кандидат від Південної Кореї Кім Чен Ян переміг на виборах на посаду голови Міжнародної організації кримінальної поліції – Інтерполу.
"Найближчі роки надзвичайно важливі для майбутнього нашої організації. Я запевняю вас – робитиму все можливе, щоб відповідати вашим сподіванням. Тож співпрацюймо заради нашої спільної мети – безпеки всього світу", – заявив новообраний президент Інтерполу.
Його головним конкурентом був росіянин Олександр Прокопчук – ветеран російського МВС і зовнішньої розвідки. А від 2016-го – віце-президент Інтерполу. Російські ЗМІ наввипередки називали його фаворитом у голосуванні і пророкували переконливу перемогу.
Проти кандидатури Прокопчука виступили одразу кілька членів Інтерполу. За кілька днів до голосування категоричну заяву оприлюднила Україна. Твердить, неприпустимо обирати на посаду чільника міжнародної поліції представника країни-агресора. Адже Москва зловживає членством в організації і причетна до низки кримінальних скандалів у різних куточках світу. Напередодні 87-ї Генеральної асамблеї Інтерполу в Дубаї українська сторона провела десятки зустрічей на найвищому рівні. Принципову позицію відстоювали в широких дискусіях.
"Імовірне президентство Росії в Інтерполі – абсурдне і суперечить духу та цілям організації. В разі, якщо аргументи України та низки інших країн не будуть почуті, – Україна розгляне питання про призупинення свого членства в Інтерполі", – заявив голова МВС України Арсен Аваков.
Про можливий вихід з організації в разі призначення Прокопчука оголосила й Литва. За це проголосували 88 зі 141-го парламентарія литовського Сейму. Депутати переконані: перемога генерал-майора дозволила б російському режиму політизувати організацію.
"Насамперед наш міністр у Дубаї повинен проголосувати проти російського кандидата Прокопчука. Якщо його оберуть, тоді уряду слід розпочати консультації з іншими дипломатичними урядами щодо майбутнього Інтерполу. Це майбутнє може бути різним. Можливо, нам вдасться реформувати Інтерпол і завоювати більшу довіру. Або ж доведеться сформувати замість нього нову інституцію", – зазначив член литовського парламенту Ґабріелюс Ландсберґіс.
США також висловилися проти Прокопчука, натомість підтримали південнокорейського кандидата на посаду голови Інтерполу. Сполучені Штати переконані – чинний виконувач обов'язків голови відомства Кім Чен Ян стане надійним лідером. Такої самої думки Велика Британія.
"Ми закликаємо всі країни й організації, які входять до складу Інтерполу і дотримуються принципу верховенства права, обрати надійного лідера, який представлятиме один із найважливіших правоохоронних органів світу. Ми віримо, що Кім Чен Ян буде саме таким", – виступив держсекретар США Майк Помпео.
Інтерпол – міжнародна організація кримінальної поліції, що займається міжнародним розшуком злочинців. Донедавна Інтерпол очолював китаєць Мен Гунвей, який у жовтні пішов у відставку через звинувачення в корупції. Він нібито сприяв в отриманні урядових контрактів одній із компаній, що працює в галузі кібербезпеки. Новообраний чільник Кім Чен Ян від 2014-го до 2015-го року керував поліцією провінції Кьонгі в Південній Кореї. Очолював Національне центральне бюро Інтерполу в Сеулі. А в листопаді 2015-го – став віце-президентом організації. Кім Чен Ян очолюватиме Інтерпол до 2020 року, поки офіційно не закінчиться термін його попередника.
Ірина Родіна, "5 канал"