"Кримська платформа" в Києві
"Кримська платформа" в Києві 5 канал

Повернути півострів: як у Києві відбулася "Кримська платформа", на яку приїхали посадовці із 46 країн – підсумковий сюжет

Читайте по-русски
Збитки від окупації Криму Україна оцінює у щонайменше 100 млрд доларів

Делегати із 46 країн, три години виступів і завершальна декларація. Так свою роботу з установчого саміту напередодні розпочала "Кримська платформа". Її ініціював президент Володимир Зеленський. Запросили туди представників країн-партнерок з Європи та Північної Америки, українських посадовців, парламентаріїв, а ще експертів і правозахисників, які відповідають за тему півострова. Усе, щоби говорити про проблеми окупованого Криму та розробляти план деокупації. Глава держави називає це першим заходом такого масштабу щодо Криму за сім років окупації. Та обіцяє, це лише початок. Хто і про що говорив на "Кримській платформі", і як вона працюватиме після урочистостей саміту? Марія Писаренко слухала виступи учасників.

"Не віриться, що це відбувається в Україні", – говорить президент України Володимир Зеленський. 

Зала для саміту – наче в Генасамблеї ООН, десятки іноземних делегацій і сувора охорона на кожному кроці. У Києві запустили "Кримську платформу". Установчий саміт відкриває Джамала переможною піснею з "Євробачення" про депортацію кримських татар.

Виступ Джамали на "Кримській платформі"
Виступ Джамали на "Кримській платформі"5 канал

До Києва з'їхалися делегати з 46 країн. Серед них і президенти, як-от польський очільник Анджей Дуда та президентка сусідньої Молдови Майя Санду. З країн Європи, із США й Канади приїхали голови урядів або ж профільні міністри. Очільник українського МЗС пишається – це означає, підтримка України західним світом потужна і переконлива. І передає слово іноземним гостям по колу – всі англійською і з жартами.

У КВЦ "Парковому" все про Крим – від тарілок із традиційним кримськотатарським розписом для фуршету до буклетів і журналів, які тут роздають. А у пресцентрі десятки іноземних журналістів. Приїхали писати і говорити про півострів.

За 7 років увага Європи до теми Криму фактично згасла. Журналіст із Німеччини Герхард Гнаук пише про Україну для тамтешніх ЗМІ. Визнає: поява "Кримської платформи" дискусію активізує, про саміт пишуть у західній пресі, але чи надовго?

Прем'єр Денис Шмигаль наголошує: збитки від окупації Криму Україна оцінює у щонайменше 100 млрд доларів. Його політичний брат-близнюк – голова Європейської Ради Шарль Мішель стверджує, що Євросоюз не змириться з анексією півострова. За ним усі європейські лідери в один голос повторюють: Крим – це Україна. А США ще й обіцяють зброю.

Дженніфер Гренголм, міністерка енергетики США, говорить: "Ми і далі допомагатимемо Збройним силам, зокрема наступальною зброєю та обладнанням. За допомогою санкцій ми хочемо поставити Росію на її місце, а також змусити припинити втручання на сході України та повернути Крим".

Заступник генсека НАТО знову нагадує: Альянс Україну не залишить сам на сам із російською агресією. А питання членства – справа часу. Завершують виступи промовою лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва. Він єдиний звертається до гостей кримськотатарською.

"Шановні гості та українські парламентарі", – звернувся Мустафа Джемілєв.

На саміті "Кримської платформи" лідер кримськотатарського народу сказав: "Є у кримських татар така приказка: "Царство шакалів триває до тих пір, поки не прокинуться і не піднімуться на ноги леви". Ми дуже сподіваємося, що світова спільнота все ж дуже скоро підніметься на ноги, щоб на нашій землі святкувало право, а не груба сила. Саме цій меті присвячена наша "Кримська платформа" і та декларація, яка буде тут підписана".

Тим часом у Кремлі кримською зустріччю вкрай обурені. Називають платформу антиросійським заходом. Український президент надмірну увагу окупантів помітив, і запросив Росію до платформи таки долучитися.

Володимир Зеленський говорить: "Я обіцяю, що в декларації саміту, яка засуджує окупацію Криму, завжди буде рядок для підпису представника Російської Федерації. Найімовірніше, цей підпис буде на останньому саміті "Кримської платформи" в Ялті".

Зеленський не раз наголошує, на саміті вперше Росію на міжнародному рівні визнали країною-окупанткою. Та от окупацію півострова міжнародна спільнота визнала і засудила вже раніше – чотирма резолюціями щодо Криму. Фінальний документ цього саміту фактично дублює резолюцію Генасамблеї ООН про зобов'язання держави-окупантки від 2016 року.

Ось вона – кінцева декларація саміту "Кримської платформи". У ній мовиться, керуючись десятком міжнародних документів, що всі сторони засуджують анексію Криму і мілітаризацію півострова.

Підсумкова декларація саміту "Кримської платформи"
Підсумкова декларація саміту "Кримської платформи"5 канал

Іноземні гості роз'їжджаються. Президент іде відкривати Офіс "Кримської платформи". Він тепер буде в особняку посеред урядового кварталу навпроти Маріїнського парку.

У холі – виставка робіт кримських художників. Надворі посеред саду – інсталяція зі звуками півострова. Символічно висадили там кримські сосни.

Далі роботу платформи продовжать на рівні парламенту.

Рустем Умєров, співголова міжфракційного об'єднання "Кримська платформа", говорить: "Ми десь зібрали 30 ідей. Це ідеї, які можуть наприкінці стати законами. Один із них, можу сказати, це закон про санкції, про політв'язнів. Ми зробили план, іноді вони вже приймають, деякі – це підзаконні акти і так далі".

Лише такі конкретні кроки переведуть розмови політиків під камерами і в кулуарах на рівень політичних рішень, кажуть експерти. Їхня робота і пропозиції для політиків – іще один рівень "Кримської платформи".

Марія Писаренко, Едвард Белінський, "5 канал"

Попередній матеріал
Урочистий Марш захисників України – трансляція
Наступний матеріал
Лікарі врятували життя мешканцю Красногорівки, квартиру якого знищили два снаряди
Loading...

"У Криму ще Україна не вмерла": як у Верховній Раді ухвалювали звернення на підтримку "Кримської платформи"

Зеленський запросив Росію приєднатися до "Кримської платформи"

У Кремлі назвали саміт Кримської платформи "антиросійським"

Верховна Рада проголосувала постанову щодо міжнародної підтримки "Кримської платформи"

Президент Латвії, розповідаючи про Крим, нагадав про 50-річну окупацію своєї країни

На саміті "Кримської платформи" учасники ухвалили декларацію – про що йдеться