Україна-ЄС
Україна-ЄС dw.com

"Послання європейської єдності до українського народу" – як пройшов візит західних лідерів до України

Читайте по-русски
Востаннє лідери були в Києві за лічені тижні до повномасштабного вторгнення

Востаннє в Києві вони були за лічені тижні до повномасштабного вторгнення. І от – перший візит у гарячу фазу війни. Президент Франції, канцлер Німеччини і прем’єр-міністр Італії – на київському вокзалі. До них долучився і президент Румунії. 

"Ми тут, бо це дуже важливо. Маємо відвідати місце, де відбулася страшна різанина. Вже після цього матимемо дискусії з президентом Володимиром Зеленським. Це важливий момент. Це послання європейської єдності до українського народу, підтримки зараз і в майбутньому, тому що наступні тижні будуть дуже важкими. Я приїхав сюди, щоби висловити підтримку українцям", – розповів журналістам президент Франції Еммануель Макрон.

Чи відбудеться цей візит – не було відомо до останнього. Інформація про його планування з’явилася у ЗМІ, але посольства цього не підтверджували. Проте лідерів цих країн ЄС у Києві чекали давно. Тим паче, що і Макрон і Шольц – чи не єдині чільники європейських держав, які навіть після вторгнення продовжували телефонні контакти з Путіним. До Києва ж їхати – не квапилися. І навіть робили заяви, які викликали обурення в українському суспільстві. Як от слова президента Макрона про потребу зберегти обличчя Путіна і не принижувати росію. Президент Франції ще у квітні говорив, що хоче приїхати в Київ заради миру, а не просто формально відвідати посольство. Але приїхав не до посольства. А у поруйнований російською армією Ірпінь.

"У цьому місті, Ірпені, де все зруйновано, де була страшна різанина, російську армію ефективно зупинили. Ми бачимо перші сигнали, що тут відбувалися воєнні злочини. Коли ти бачиш це зруйноване, героїчне місто і розумієш, що тут були росіяни, яких вигнала українська армія – це викликає подив", – зазначив Макрон. 

Не складався і візит до Києва Олафа Шольца – через дипломатичні тертя. Він відмовлявся приїжджати, бо українська влада відмовила у візиті президенту Німеччини, Франку-Вальтеру Штайнмаєру – за тісні зв’язки з росією. Самого ж канцлера критикували за зволікання з постачанням Україні важкого озброєння. Тож цей візит розцінюють як остаточне примирення Києва та Берліна. Разом із Макроном і Шольцом відвідує Ірпінь і Клаус Йоганіс, чільник близької сусідки України – Румунії. Та італійський прем’єр Маріо Драґі. 

Раніше Італія запропонувала план примирення з росією, де Криму та територіям на сході України пропонували дати повну автономію. Це також викликало обурення не лише в Україні, а й на теренах євроспільноти. Адже територіальна цілісність України має бути відновлена у міжнародно визнаних кордонах, без жодних територіальних поступок. А за поруйновані українські міста росія має заплатити. 

"Страшно, яких руйнувань завдає ця війна. Значно гірше, коли бачиш жахливу безглуздість насильства. Постраждали невинні мирні жителі, зруйновано будинки, зруйновано ціле місто, хоча тут не було жодних військових об’єктів. Це багато говорить про жорстокість російської загарбницької війни, яка спрямована на знищення та завоювання. росія не звертає уваги на людські життя. Все побачене нами тут має сприяти тому, щоби міжнародна солідарність дала українським громадянам можливість відбудувати свою країну", – заявив Олаф Шольц під час візиту. 

"Ми відбудуємо все. Вони зруйнували дитячі садки, майданчики, і все це ми відбудуємо. Вже почали. Українці мають цифрову систему, завдяки якій кожен знає, що треба відновити. Кожна сім’я має доступ до додатку, де можна описати, що саме вона втратила. І люди цим користуються", – зазначив прем'єр Італії Маріо Драґі. 

Краще один раз побачити, ніж сто разів почути. На важливості приїзду європейських лідерів саме до зруйнованого російськими військами Ірпеня наголошують українські політичні експерти. 

"Євросоюз проти росії не воює, а те, що лідери чотирьох країн побували в Ірпені, мало позитивне значення. Вони побачили на власні очі, що таке звичайний рашизм", – пояснює директор Інституту світової політики Євген Магда. 

По тому європейські лідери прибули на зустріч із президентом Володимиром Зеленським. Спілкування політиків відбулося за зачиненими дверима, протягом кількох годин. Опісля вийшли на брифінг до преси та озвучили основні меседжі перемов – санкції для росії підтримують, Україна має і матиме підтримку європейських країн, зокрема й у вигляді озброєння та фінансових траншів. Також високі гості з ЄС згадали блокування росією експорту українського зерна. 

"На зброю обернули експорт зернових – це зробила росія, з планетарними наслідками. Одна з частин врегулювання продовольчої кризи – ми здійснили транзит українського експорту і послужили як перевалка для зернових. Ми працюємо над тим, щоби знайти найліпші розв'язки – через Констанцу, наш морський порт, і порт на Дунаї", – переконаний президент Румунії Клаус Йоганніс.

росія не хоче миру, вона нічого не хоче, окрім війни. Так висловився президент Зеленський і вкотре закликав надати нам більше озброєння та сприяти відбудові України після перемоги.

"Кожна партія – це врятовані українці, і кожен день затримками – можливість  російських військових вбивати українців і руйнувати міста. Чим швидше отримаємо зброю, тим швидше зможемо визволити людей і наші міста", – заявив президент України Володимир Зеленський.

Важлива заява гостей – вони одноголосно підтримують надання Україні статусу кандидата на членство в Європейському Союзі.

"Те, що приїхали чотири лідери – це свідчить про існування всередині ЄС розуміння необхідності надати Україні статус кандидата на членство в ЄС. У цьому зацікавлений сам ЄС, з тієї простої причини, що без України не буде можливості бути повноцінним об'єднанням", – переконаний директор Інституту світової політики Євген Магда.

Нічого про Україну за спиною українців, додали канцлер Німеччини та президент Франції. Також не було і висловів про збереження обличчя путіна, які були озвучені до цього. Цього дня з вуст лідерів Європи звучали заяви про всеосяжну підтримку України.

"росія повинна зрозуміти – вона не має права добиватися того, чого вона хоче. Цього не можна вимагати від України і не можуть бути ті російські вимоги, які вона ставить до України. І Україна потребує великої допомоги, починаючи від фінансової і воєнної допомоги. І необхідно, щоб росія відкликала свої війська і погодилася на мирні переговори", – заявив Олаф Шольц.

"Цей конфлікт повинен зупинитися і в цей момент повинні бути переговори, але я вже наголосив – умови цих переговорів, їх формат – визначатиме Україна. Ані Німеччина, ані Франція не виступатимуть переговірниками за спиною України, і ніколи не вимагатимуть від України якихось поступок.  Ніколи цього не було і не буде", – запевнив президент Франції Еммануель Макрон.

Нонна Стефанова, Олена Рибінська "5 канал"

Нагадаємо, раніше сьогодні з'явилося повідомлення, що Макрон, Шольц і Драґі вже прибули в Київ "Укрзалізницею"

В "Укрзалізниці" повідомили, що європейські лідери їдуть дипломатичним потягом.

Як повідомлялося раніше, метою поїздки трьох європейських лідерів є засвідчити підтримку президенту України Володимиру Зеленському.

Попередній матеріал
"Усіх накрило бетонними плитами": як волонтери допомагають розгрібати завали після авіаударів по Макарову
Наступний матеріал
"Рамштайн-3": чому формат зустрічі міністрів оборони важливий для України та що отримають ЗСУ
Loading...
Франція хоче військової перемоги ЗСУ над армією рф та щоб Україна повернула Крим й ОРДЛО – Reuters

Франція хоче військової перемоги ЗСУ над армією рф та щоб Україна повернула Крим й ОРДЛО – Reuters

Макрон, Шольц та Драґі заселилися в один із готелів Києва – з'явилося відео

Макрон, Шольц та Драґі заселилися в один із готелів Києва – з'явилося відео

Макрон, Шольц і Драґі вже в Києві – фото (оновлено)

Макрон, Шольц і Драґі вже в Києві – фото (оновлено)

Рішення щодо візиту Макрона до Києва не ухвалене – уряд Франції

Рішення щодо візиту Макрона до Києва не ухвалене – уряд Франції

Названо точну дату, коли Макрон відвідає Україну

Названо точну дату, коли Макрон відвідає Україну

Шольц, Макрон і Драґі приїдуть до Києва 16 червня

Шольц, Макрон і Драґі приїдуть до Києва 16 червня