Неформальна зустріч лідерів країн Східного партнерства
Неформальна зустріч лідерів країн Східного партнерства president.gov.ua

Подяка від Юнкера та настанови наступнику: подробиці візиту Порошенка до Брюсселя

Читайте по-русски
До 10-ї річниці Східного партнерства офіційний Брюссель запропонував ухвалити спільну декларацію. Але не всі країни погодилися з її текстом...

Країни Східної Європи є важливими стратегічними партнерами ЄС. У Брюсселі проходить другий день неформальної зустрічі лідерів країн Східного партнерства. Слово мав і Президент України Петро Порошенко. Він наголосив, що майбутні 10 років співпраця між країнами має ще більше поглибитися. Особливо у процесі здійснення необхідних реформ. У Брюсселі відзначили прогрес України за останні кілька років і подякували Петру Порошенку за незмінний проєвропейський демократичний курс. Усі подробиці – в сюжеті.

Українському Президенту, який у Брюсселі у статусі Глави держави з останнім візитом, відводять роль почесного гостя.

"Я хочу подякувати Президентові Порошенку. Можливо, він востаннє тут як Президент, але це точно не остання наша зустріч. Ми дружимо вже 7 років і дуже плідно співпрацюємо. Він служить інтересам своєї країни, я – інтересам Європейського Союзу. Дякую, Петре, за все, що ви робите", – зазначає президент Європейської комісії Жан-Клод Юнкер.

Єврокерівники зазначають: Україна за часів Президента Порошенка наближалася до Євросоюзу швидшими темпами, ніж інші п'ять країн Східного партнерства. Нині ці держави – десятий торговельний партнер Європейського Союзу. А обсяг торгівлі між ними і ЄС за останні 10 років зріс на 3/4.

На відміну від питань безпекових. У регіоні декілька гарячих і заморожених конфліктів: війна на сході України та анексія Москвою Криму, Південної Осетії та Абхазії. А ще невизнане світом самопроголошене Придністров'я та окупація Вірменією Нагірного Карабаху.

"Ми повинні покласти край двостороннім конфліктам між країнами Східної Європи. Ми робимо все можливе, щоб усі конфлікти – заморожені чи ні – завершилися. Без миру ми не зможемо мобілізувати всі наші сили заради згуртованості", – наголошує Юнкер.

До 10-ї річниці Східного партнерства офіційний Брюссель запропонував ухвалити спільну декларацію. Але не всі країни погодилися з її текстом. Тому під документом лише один підпис – представниці ЄС з питань зовнішньої та безпекової політики Федеріки Моґеріні.

На Заході більше обмінювалися декларативними заявами, ніж виписували нову стратегію об'єднання. І радили країнам-партнерам не сходити з обраного шляху. Зокрема, боротися з корупцією та реформувати судову систему. Офіційний Київ запевняє: обертів у цих питаннях не збавляє.

"Ми маємо незаконну анексію Криму та російську агресію на сході України. Не всі вірили в те, що Україна виживе. За 5 років реформ ми маємо більш як 3% економічного зростання. Учетверо збільшився золотовалютний резерв. Ми маємо зростання соціальних стандартів. Відбуваються реформи в різних сферах", – звітує Порошенко.

І на питання "Що б ви порадили Вашому наступнику?" відповідає: "Просто йти дорогою Президента Порошенка. Цього достатньо".

Коли ж відбудеться саміт Східного партнерства, і яким шляхом ітимуть Брюссель та його союзники – невідомо. У кожної з країн свій інтерес і пріоритети. До того ж і сам Європейський Союз нині переживає внутрішню кризу та політичну нестабільність напередодні виборів до Європарламенту.

З Брюсселя Анна Мірошниченко, Сергій Клименко, "5 канал"

 

Попередній матеріал
"ЗА ЧАЙ.СОМ": письменник Мартин Якуб в ефірі "5 каналу"
Наступний матеріал
Українська – під надійним захистом: як Рада завершила розгляд закону про державну мову
Loading...