У серпні торік горіло авто народного депутата Гео Лероса. Тоді він пов'язав підпал машини із тим, що почав викривати корупцію в оточенні президента. І от минуло понад рік. На анонімному телеграм-каналі з'являється чотирихвилинний змонтований фільм про те, що нібито Лерос цей підпал сам інсценував.
У поясненні невідомого автора на телеграм-каналі мовиться, що, мовляв, депутат нібито отримав пакет із шістдесятьма тисячами доларів для виконання плану. Напад на Лероса мали інсценувати, щоб привернути увагу до брифінгу про корупції довкола забудов у Києві. Але більша частина цього відео замазана, з ким і де говорить депутат, не зрозуміло, а його слова продубльовані субтитрами, бо чути погано.
Ціла мережа телеграм-каналів із політичними зливами почала з'являтися десь на початку 2019 року, перед президентськими виборами. Відтоді на телеграм-каналах до кольору до вибору почали постити компромат на політиків і посадовців.
Та от досі такі відео ніхто не сприймав серйозно. Цього ж разу за анонімну публікацію миттєво взялися правоохоронці. Синхронно Державне бюро розслідувань та Національна поліція за чотири години після публікації відео оголошують: дії людини, схожої на нардепа Лероса на цьому відео, можуть містити ознаки злочину.
"За таких обставин дії вказаної особи можуть бути кваліфіковані за ч. 1 ст. 14 (готування до злочину) та ч. 2 ст. 384 КК України (введення в оману суду або іншого уповноваженого органу) про що ДБР проінформував Офіс генерального прокурора задля надання правової оцінки та внесення інформації в ЄРДР", – зазначили в ДБР.
Відкриють нове провадження або долучать до справи про підпал авто – ще не знають. У ДБР нам відповіли: поки що жодних подробиць. А от у Нацполіції кажуть: слідчим відео ще треба перевірити.
"Але вони вам більше зараз не скажуть, бо це ж не так швидко. Там експертизи потрібно проводити. Вони так швидко не вивчать його", – пояснила речниця Національної поліції України Оксана Блищик.
Гео Лерос у фейсбуці пояснив: на відео справді він. Але це розмови 2016-18 років задовго до його депутатства. Зробили їх у бізнес-центрі в кабінеті тоді бізнесмена, а нині нардепа від ОПЗЖ, Вадима Столара. З ним Лероса познайомив очільник Києва Віталій Кличко. Тоді Лерос опікувався створенням стінописів у Києві. На цих відео Столар у ролі мецената і дає йому гроші на мистецькі проєкти. Але тепер записи розмов нарізали і склеїли.
"На мою думку (висловлюючись юридичною мовою), це відео зроблене в кабінеті у пана Столара. Не спішіть жбурляти в мене за це каміння, зараз все поясню. У вас не виникало питання, чому на відео приховані й інші люди? Бо тема розмови була геть інша, це раз! По-друге, це монтаж декількох епізодів у різні роки! По-третє, фрагмент з передачею грошей відбувається при великій кількості свідків", – написав Гео Лерос.
Пов'язує появу відео Гео Лерос із тим, що минулого тижня з трибуни парламенту знову критикував Володимира Зеленського. Політичні коментатори у фейсбуці почали і собі поширювати відео. Одні звинувачують Гео Лероса у брехні, мовляв, робив із себе правдоруба, а тепер його викрили. Інші ж звертають увагу на миттєву реакцію ДБР.
"Згадати таку максимальну оперативність я не можу. Я не пам'ятаю, щоб після зливів відео, аудіо в рамках того чи іншого месенджера відкривали кримінальні провадження. Така практика має мати послідовність. Якщо її немає – це просто політична боротьба. І ми бачимо свідчення такої політичної боротьби", – вважає засновник StateWatch, радник генерального прокурора України (2019) Олександр Лємєнов.
Порівнюють і швидкість реакції правоохоронців на інші резонансні справи. Так, той самий Гео Лерос торік у березні опублікував "плівки Єрмака" з переговорами за участі брата голови Офісу президента Андрія Єрмака Дениса. На записах він нібито домовлявся про продаж державних посад. Провадження відкрили лише за заявою Лероса, а потім і взагалі перекваліфікували, мовляв, немає складу злочину.
"Переважна більшість розслідувань ДБР стосується залишення військовослужбовцями місць несення служби. І тут вони так оперативно включаються у політичну боротьбу або політичні перегони. Аполітичність і незалежність для керівництва ДБР – ці принципи не відомі", – наголошує Олександр Лємєнов.
Серед останніх скандалів – історія з ДТП за участі народного депутата від "Слуги народу" Олександра Трухіна. Сталася вона 23 серпня. Одразу у тих же телеграм-каналах почали публікувати відео з місця події. На ньому видно Трухіна. Та от перше повідомлення від ДБР з'явилося лише за 10 днів і після розголосу. І то без згадок підозрюваних і причин аварії.
Марія Писаренко, Едвард Белінський, "5 канал"
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.